şükela:  tümü | bugün soru sor
 • var olan düşmanlıktır ve toplumun düşman olan kesiminin çoğu haklıdır.
  güvenlikle beraber çoğu konuda tehdit yarattıkları gayet açık.

  çağlayan sokaklarında gece 22 den sonra bunlar yüzünden yürümek erkek dahi olsanız mümkün değil. adliyenin önünde kamp kurmuş etrafa bir çok bakteri virüs salıyorlar. ki bu insanlar için yapılan sağlık harcamalarından bahsetmek bile istemiyorum. harcanan parayla bir kaç yol daha yapılabilirdi anadoluya..

  sakın vicdan vıdı vıdısı yapmayın. sokakta yaşayan hayvanlara verdiğim değerin yüzde 10 unu veremiyorum bu yaratıklara.
 • evine aldığı suriyelilerin karısına kızına bacısına davranışlarından memnun olan tipin/tiplerin argümanı. adamlar o kadar memnunlar ki, bizim tepkimizi anlayamıyorlar!
 • senelerdir afrika kökenli göçmenlerin yoğunlaştığı bir semtte oturmaktayım. 1 kere olsun ne duydum ne de gördüm olay çıkardıklarını haberlere çıktıklarını veya taşkınlık yaptıklarını.

  birileri de diyor ki onlar sizin ümmetiniz kardeşçe yaşayın. bir siktir git.
 • türk'lerle, arapların tarih boyu ilişkileri hep tartışmalı olmuştur. bu tür entry'leri gördüğümde aklıma hep soner yalçın'ın şu yazısı gelir..

  `http://www.sozcu.com.tr/…uru-turkler-soktu-1187912/`

  namık kemal zeybek de türk'ün inancı" adlı yeni kitabında, benzer konulara değiniyor, ki biraz araştırıldığında, türk'lerin arap milliyetçiliğinin en büyükodak noktası islam'a geçmesinin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

  fazla uzatmadan, bu ülke islam inancından kurtulmadan, bu ülke ve benzerleri ile kuracağı her ilişki, başına bela olacaktır.

  benzetme yapacak olursak; avrupa hristiyan'lığı ile latin amerika hristiyanlığı, her anlamda aynı değil. dolayısıyla, türk'ün islam olması demek, gerçek anlamda kendi benliğinden uzaklaşması demektir..

  suriye'lilerden tez elden kurtulmaya bakalım, canımız sıkılmasın daha fazla.
 • suçun şahsi olduğunu unutan ırkçıların, birtakım fonlamalarla desteklenerek 7/24 organize bir şekilde saldırmaları. gerçi unutma falan dedik ama olay son derece bilinçli.

  devletin/hükümetin burada eleştirilecek yönleri oldukça fazla, mülteci ya da göçmen olarak gelen suriyelilerin içinde teröristi de var, muhaberat ajanı da var ve bunları sağlıklı bir şekilde filtre etmeden vatandaşların arasında salınmasına karşı sağlam birşeyler yapılmadı.

  ama bunun olması, suriyelilerin "suriyeli" olarak olası herhangi bir suçtan peşinen yargınlanmaları için gerekçe değildir. katil veya tacizci, katil veya tacizci olarak yargılanmalıdır. katil türkse, "haa tamam türkmüş, suriyeli değilmiş sorun değil" mi diyeceğiz? o zaman "türken raus" diyen nazilerden ne fark kalır? gerçi birçoğunun pek farkı yok...
 • başta amerika olmak üzere batı ülkeleri ile birlik olup ülkelerinin içine sıçan bu enikleri bağrımıza mı basmamız lazım? suriyeli dediğiniz tipler suriyenin fetöcüsü gibi bir şeydir. kendi ülkesine bunları yapanlar bizim ülkemize neler yapar bir düşünün. yarın batı ülkeleri bunlara diyecek ki, "kardeş siz niye kendinizi ezdiriyorsunuz, türkiye cumhuriyetine karşı haklı mücadelenizi biz de destekleriz, paraysa para silahsa silah. korkmayın arkanızda biz varız." bir bakmışsın amerika bize demokrasi getirmeye çalışıyor.

  bakın reisiniz amerikanın suriyeye nasıl çomak soktuğunu açık açık anlatıyor:
  https://www.youtube.com/watch?v=-c0-5znovpy

  şimdi biz bu çomağı aldık kendi elimizle kendimize soktuk ama çomağın bir ucu içimizde diğer ucu dışarda. zamanı gelince o dışardaki uçtan kim tutar belli olmaz.
 • sonucu çok tehlikeli yerlere varabilecek gereksiz elektriklenme.

  son zamanlarda herkesin malumu olduğu üzere bir suriye düşmanlığı algısı insanlarda oluşturulmak isteniyor. açıkçası bunda suriyelilerin payı hiç de azımsanmayacak kadar çok. içlerindeki taşkın gruba dur diyebilmeli, oluşması muhtemel bu algıyı kırmak için çaba göstermeliler. yoksa durum çok kötü bir yere gidiyor, şimdiden uyandırayım.

  allah var, bazısı hakikaten çok azimli. kendi memleketlerinde yaptığı işi buraya taşıyanlar mı dersin, burada sıfırdan iş kuranlar mı dersin, bu tarz birçok suriyeli ile tanıştım. bu bahsettiğim grup da taşkınlık yapan, taciz olaylarına karışan ırkdaşlarından oldukça rahatsızlar. hepsini bir aynı kefeye koyup değerlendirmede bulunmak oldukça yanlış olacaktır.

  bu insanlara müstahak olan muamele, emeklemekten yürümeye geçen bir bebeğe yürümesi için koltuk altından destek vermek gibi bir yardım olmalıdır. zira bu insanların birçoğunun bir gün (umuyorum ki) memleketlerine döneceği unutulmamalıdır. herkesin malumudur ki, uzun süreli misafir ağırlamaları zordur lakin biraz daha sabır. bu günler de geçecek.

  not: akp'li değilim.
 • iktidar partisi dusmanliginin kendini gosterdigi yeni boyut. toplumda iktidar partisine destek vermeyenlerin dogrudan, destek verenlerin ise dolayli yoldan soyledikleri suriyeli multeciler ile baslayan ama arap antipatisine donusen durum.
 • (bkz: kim suçlu?)

  medya ve sosyal medya tarafından körüklenen, sonuçları vahim olabilecek hastalıklı davranıştır.

  üç önemli husus gözardı edilirse sorun büyür:

  1- suriyeli göçmenlerin sosyal yaşama adaptasyonu
  2- suça karışanların adil bir süreçle cezalandırılmaları (mahallelinin gazabına uğramamaları)
  3- herkesin tüm kitlesel iletişim kanallarında nefret dilini bırakmaları.

  ama bildiğiniz gibi..
  -birinci madde akp iktidarı,
  -ikinci madde zaten yıpranmış adalet sistemi ve toplum vicdanı,
  -son madde ise kolay kolay alt edilemeyecek kitle cehaleti
  düşünülünce mümkün görünmüyor.

  zaten milliyetçi güruh pastadan pay kapmanın peşinde çoktan. 3-5 yıl sonra şiddet daha görünür hale gelmeye başlayınca, çok geç olmuş olacak..