• bugün yaptığım şey*.

prosedürü anlatayım ki ankara'da bu işi halledecek arkadaşlara faydamız olsun.

1.
    öncelikle bulunduğunuz ildeki trafik tescil şube müdürlüğü'ne aşağıya örneğini koyacağım dilekçeden yazmanız gerekiyor.

--------------------------------------------------------------------------------------
    tarih (sağa yaslayın)

trafik tescil şube müdürlüğü’ne (ortalayın)
    ankara (sağa yaslayın)

(ehliyeti aldığınız il) trafik şube müdürlüğü’nden almış olduğum (ehliyeti aldığınız tarih) tarih ve xxxxxx sicil sayılı b sınıfı sürücü belgemin yıpranma/soyadı değişikliği/zayi (derdiniz hangisi ise) nedeniyle yeniden çıkarılmasını istiyorum.

gereğini arz ederim.

a d r e s :
    tel:
    kan grubu:

adi soyadi
    imza

--------------------------------------------------------------------------------------

2.
    ankara'da konya yolu üzerinde, akköprü mevkinde bulunan emniyet genel müdürlüğü'ne gidin. ulaşım için metroyla geliyorsanız akköprü durağında inin ve yürüyün, araç ile geldiyseniz ankamall avm'ye park edip yürüyün.
    trafik tescil işlemleri için a girişi değil daha ileride olan c girişi kullanmalısınız.

3.
    c girişten girdikten sonra sağdaki ilk koridordan büyük bir gişe alanına geçin. en sağda bulunan numaratörlerden bir sıra numarası alın. içerideki kalabalık sizi korkutmasın. ehliyet yenileme işlemi için fazla kuyruk olmuyor. ya da ben çok şanslı bir günde gittim, bilemiyorum. sonra 200 kişilik kuyruk görürseniz bana küfretmeyin.

4.
    24 numaralı gişenin yakınına gidip sıranızı bekleyin. benim önümde sadece 1 kişi vardı. 2 dakikada sıram geldi. değiştirmek istediğiniz eski ehliyetinizi gişedeki memura verin, size ehliyetinizle ilgili bilgilerin olduğu a5 boyutunda bir kağıt çıktı verecek. bu işlemi yapan memurun nüfus cüzdanınızı inceledikten sonra hemşeri çıkması size prosedürü gayet yardımcı olacak şekilde ayrıntılı olarak anlatmasıyla sonuçlanıyor.(ballıyım, evet)

5.
    aldığınız çıktıyla beraber parmak izi alınan yere gidin. burada yanınızda olması gereken evraklar:

i. ilk maddede yazdığınız dilekçe
    ii. 24 numaralı gişeden aldığınız ehliyet bilgilerini gösterir belge
    iii. 2 adet yakın tarihte (6 ay) çekilmiş vesikalık fotoğraf
    iv. nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı gibidir damgalı, mühürlü, imzalı)
    v. 62 tl (zam gelmiş, bozuk götürün, mutlu edin bozuk sıkıntısı çeken memuru)
    vi. soyadı değişikliğinden ehliyetini değiştirecekler için evlenme cüzdanı fotokopisi (aslı gibidir damgalı, mühürlü, imzalı)

6.
    bu safhada memur parmak izlerini alıyor. dijital bir cihaz kullanıldığı için mürekkep, stampa vs. derdi yok. gayet medeni bir uygulama.

7.
    hemen aynı odadaki gişeye 62tl ücreti veriyorsunuz. yeni ehliyetinizin basılacağı karttaki size ait imza hanesini imzalamayı unutmayın. bunun ardından memur size makbuzumsu bir şey veriyor ve 2 gün sonra bu belgeyle gelip ehliyetinizi almanızı söylüyor. benim ilk ehliyetim kırklareli'den verildiği için süre 2 gün oldu. aynı şehir ise muhtemelen öğleden sonraya, tanıdık vs. varsa hemen bile alabilirsiniz ehliyeti.

tüm bunları 30 dakika içinde hallettim. plaka-ruhsat vs. zor işler ama, ehliyet yenileme konusunda ankara'da herhangi bir sıkıntı yaşamadım. pasaporttan bile kolay oldu. trafik tescil şube müdürlüğü'nü takdir ettim. uğraşacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.
    akıncıbeyi akköprü/ankara'dan bildirdi.
  • şimdi bir çok yerde doğru dürüst anlatılmadığı için ne yapmanız gerektiğini aşama aşama anlatayım ve de basit bir ehliyet yenileme işleminin bile nasıl bir eziyet ve işkence haline dönüştürüldüğünü bir kez daha gözler önüne serelim;

1- randevu almak
    - bu aşama en baştaki aşama çünkü istanbul için en erken 1 ay, olmadı 2 ay sonrasına randevu alınabiliyor. https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine girerek gerekli bilgileri girin, nerde işleminizi yapacağınız seçin ve randevunuzu alın. oldukça basit bir işlem.

2 - biometrik fotoğraf çektirmek
    - hem ehliyet aşamasında hem de aile hekimi tarafından isteniyor. eğer yoksa bi tane düzgün gidin çektirin.

3 - aile hekimi raporu almak
    - aile hekimliğinin ne kadar gelişigüzel uygulamalarla dolu olduğunu anlatayım önce. öncelikle yapmanız gereken aile hekiminizi öğrenmek. http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresine girerek aile hekiminizi öğrenebilirsiniz. eğer başka bir yere taşındıysanız, ikametgahınızı değiştirdiyseniz bile, eski aile hekiminizi sizin değiştirmeniz lazım. bunun için de yönetmelikte 2 adet yol gösterilmiş, ya istediğiniz aile hekimine direk olarak "seni seçtim hekimim olarak" demeniz, ya da toplum sağlığı merkezlerinden birine giderek bölge ve yer sınırı olmaksızın orada belli bir hekim seçmeniz. kağıt üzerinde böyle ama bu tamamen yalan, insan kandırıyorlar. bir kere kendi aile hekiminiz dışında bir yere giderseniz sizi hayatta kaydetmiyorlar. 3 adet hekime gittim, sonuç bu. bahaneleri de hazır "çok hastam var". doktorlar sistemde açığı bulmuş çünkü yazılı bir beyan olmadığından doğru veya yalan söyleyerek sizi başınızdan atıyor. özetle doktor kayıt almıyor, bir tarafına sallamıyor kimseyi. toplum sağlığı merkezine şurasını istiyorum bile deseniz muhtemelen sizi alakasız bir yere atayacaktır, evin yanındaki hekimi unutun özetle. size tavsiyem pek aile hekimine gitmiyorsanız, hiç kasmayın paşa paşa kaydınızın olduğu hekime gidin aynı il sınırları içinde ise.
    - bu arada hekimlerin uygulamaları da kafasına göre. 3 ayrı doktordan 3 ayrı uygulama görünce bunu da yazma gereğini hissettim (3 ayrı kişiye yapılan uygulama) ilk aile hekimi, bir form doldurtup devlet hastanesine göz muayenesine göndertti. 50 liraya muayene yapıldı. ikinci hekim hiçbir şey vermedi, özel bir polikliniğe yönlendirdi, orada işlem 30 liraya halledildi. üçüncü hekim ise raporu kendi yazdı ve tamam deyip ücretsiz gönderdi. (ne biçim ülke lan burası? hiç bir yerde bir düzen kalmadı mı?) bir şekilde bu raporu alın artık, hangisi olursa olsun. bir de, bir adet biometrik fotoğrafı da unutmayın burada.

4 - değişim ücretlerini ödemek
    - ücretlerini derken çoğul ekinin altını çizerim. iki adet ücret var, 13 tl değişim, 2 tl 'de vakıf şeysi, neyse. asıl mesele bu 2 lira. 2 lirayı sadece ve sadece vakıfbank ve halkbank alıyor. başka hiç bir banka almıyor, onlar sadece 13 tl'lik vergi ödemesini alıyorlar. iki ayrı bankaya gitmek istemiyorsanız paşa paşa vakıfbank'a ya da halkbank'a gidin ve 13+2 tl ödemeyi bir kerede yapın. (ne kadar salakça, değil mi?)

5 - randevu tarihinde gerekli belgelerle seçilen emniyete gitmek
    - işin en kolay kısmı bu. yanınızda olması gerekenler aile hekimi raporu( göz muayeneli veya muayenesiz, hekimin zevkine kalmış), 2 adet biometrik fotoğraf, 13 tl ve 2 tl ödemesi için iki ayrı dekont, kan grubunu belirten bir belge (eski ehliyette yazıyorsa o da olur), eski ehliyet ve nüfus cüzdanı. eğer bunlar yanınızda ise işleminiz hemen yapılır ve ehliyetiniz bir kaç gün içinde postaya verilir. (size de bir tane geçici ehliyet kağıdı verilir yeni ehliyet ulaşana kadar)

bu bilgiler doğru düzgün bir yerde yazmadığından deneme yanılma yolu ile öğrenme sağlanmıştır.

edit: imla, vakıfbank ve ehliyetin gönderilme ek bilgisi
  • yakın zamanda hem yeni t.c. kimlik kartı alma hem de sürücü belgesi yenileme işlemi yapmış biri olarak kısaca bilgi vereyim.

t.c. kimlik kartı için;
    e-devlet üzerinden veya ( https://randevu.nvi.gov.tr/ ) ya da alo 199 üzerinden randevunuzu alabilirsiniz. ben e-devlet üzerinden aldım randevuyu.
    eski nüfus cüzdanınız, 1 adet fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş olması gerektiğine dikkat ediyorlar) ile randevu aldığınız tarihte nüfus müdürlüğüne başvuruyorsunuz.

nüfus müdürlüğüne gitmeden önce belirlenen ücreti, belirtilen noktalara (https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices) ödemeniz gerekiyor. nasıl olsa randevum var deyip, nüfus müdürlüğü'ne gittiğinizde randevu saatini beklemeyin. sıramatikten sıra numarası almanız gerekiyor. bu arada randevu saatinize yarım saat kaladan önce sıra alma imkanınız yok. mutlaka yarım saat veya daha az bir süre kalması gerekiyor. sonrasında sıranız geldiğinde işleminizi yaptırabiliyorsunuz.

aynı evde yaşadığınız diğer aile üyeleri için de, kendinize randevu aldığınızda randevu veriyorlar. nüfus müdürlüğüne gittiğinizde sıra numarası aldığınız zaman (onlar için de randevu almışsanız) otomatik sıra numarası veriyor sıramatik. yalnız onların da mutlaka gitmesi gerekiyor zira parmak izlerinin alınması işlemi yapılıyor.

sürücü belgesi yenileme işlemi için;
    yine yukarıda bahsettiğim kanallardan (e-devlet, https://randevu.nvi.gov.tr/, alo 199) randevu almanız gerekiyor.
    burada ekstra dikkat etmeniz gereken husus, aile hekimleri randevulu işlem yaptıkları için öncelikle onlardan randevu alıp sonrasında o tarihe göre nüfus müdürlüğü'nden randevu almanız. aile hekiminde işleminiz uzarsa nüfustan aldığınız randevunun yanma ihtimali olabilir, bu da size ekstra zaman kaybı yaşatır.

aile hekimi randevunuza gitmeden önce e-devletten "kişisel sağlık bilgi formu" nu doldurmanız gerekiyor. boy, kilo, hastalık-ameliyat-alerji geçmişiniz vs. hakkında bilgiler yer alan bir form. doldurup kaydetmeniz gerekiyor. aile hekimi çıktısına gerek yok sistemden görüyorum demişti bana. herhangi bir kronik rahatsızlığınız vs. yoksa aile hekimi sizi muayene edip (egzersiz hareketler, göz muayenesi vs.) raporu sisteme kaydediyor. bana çıktı vermedi, yarım saat içinde e-nabız'dan raporlarım bölümünden ulaşabilirsin zaten nüfus müdürlüğü sistemden görür dedi.
    sonrasında randevu tarihinize kadar, 13 tl ve 2 tl in yatırılması aşaması var. (https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices). ben ptt şubesinde işlemimi yaptım, her ikisini de aldılar. sakin bir saatte ptt şubesine giderseniz fazla sıra beklemeden işleminizi yapabilirsiniz. ben öyle yapmıştım.
    ben ehliyetimi ilk 2005 yılında almıştım, yenileme ücreti olarak 15 tl ödedim, sonrası için farklı bir ücret olabilir.

randevu saatinize yarım saat kala nüfus müdürlüğüne gidip sıramatikten sıra alarak, eski ehliyet, 1 adet fotoğrafla işleminizi yaptırabilirsiniz.
    sağlık raporu ve 13 tl + 2 tl yi yatırıp yatırmadığınızın kontrolünü sistemden yapıyorlar.

süreç hakkında bilgi almak için alo 199'u arayabilirsiniz. yalnız uzun bir süre bekliyorsunuz, onun yerine ( https://alo199.nvi.gov.tr/ ) canlı destek kısmından sorularınıza daha kısa sürede cevap alabilirsiniz.

edit: işlem yaptığım nüfus müdürlüğü bahçesinde seyyar ptt şubesi vardı, orada para yatırma işlemi yapılabiliyordu. her nüfus müdürlüğü bahçesinde var mıdır bilmiyorum.

edit 2: bugün öğlen sürücü belgemi teslim aldım. kimlik kartı ve sürücü belgesinde başvuru ve teslim tarihlerim:
    t.c. kimlik kartı : 16/08/2022-20/08/2022
    sürücü belgesi : 22/08/2022-27/08/2022
  • yapılması gerekenler:

- artık çok kalabalık değil (tabi yere göre değişir) ama yine de randevu alın. https://surucurandevu.egm.gov.tr/

- 2 adet biyometrik fotoğraf (sağlık raporu için de 1 tane gerekiyor, biyometrik olmak zorunda değil)

- aile hekiminden almanızın yeterli olduğu sağlık raporu (işitme ya da görmede sorun yaşıyorsanız uzman doktora sevk ediyor.)

* özel hastanelerden de alabilirsiniz. en ucuz 70 tl en pahalı 150 tl fiyat aldım. bulunduğunuz yere göre fiyat değişiyor tabi ki. aile hekimiyle hallettiğim için gerek kalmadı.

- 15 tl'lik ücretin yatırılması. internet bankacılığı ile yatırmayın. çünkü şöyle bir uyarı var:

--- spoiler ---

internet bankacılığına yatırılan ücretlere karşılık alınan tahsilat makbuzlarının her nüshası için, ilgili banka şubesince tahsil edilmiştir kaşesi basımı zorunludur. basılı olmayan belgeler kabul edilememektedir.

--- spoiler ---

13 tl maliyeye, 2 tl polis vakfına gittiği için ikisinin de anlaşmalı olduğu bankalardan birine gidin. yoksa 2 ücret için 2 bankaya gitmek zorunda kalabilirsiniz. sitesindeki sss menüsünden bankalar listesine ulaşabilirsiniz.

- randevu saatinde emniyette olun. hazırladığınız evrakları verin. parmak izi almak için sizi başka birine gönderiyor.

* daha önce parmak izi aldırdın mı?
    ^ evet?
    * pasaport için mi? bakalım bi.

parmaklarla doğrulamayı yaptı ve "kaydı var" yazılı belgeyi verdi. geri dönüyoruz ve 15 gün geçerliliği olan belgemizi alıyoruz. 15 gün içerisinde adresinize gelecektir bilgisini veriyorlar.

pazartesi başvurdum. salı günü basıldı ve kargolandı. çarşamba günü elimdeydi. gölbaşı'ndaki tesiste basılıp gönderiliyor.
  • öncelikle aile hekiminden randevu almanız gerekiyor, randevuya gitmeden önce e-devletten kişisel sağlık formu var gerekli bilgileri doldurup kaydedin(çıktı almaya gerek yok),biz bundan habersiz gittik, doktor formu doldurup gelin dedi,formu doldurduktan sonra orada basit egzersiz vari hareketleri yaptırıp standart sorulardan sonra sizi göz için muayeneye yolluyor özel veya devlet fark etmez ama sırf ehliyet yenilemek için gidip özel hastaneden muayene ücreti vermeye gerek yok,böylece 2.kez randevu almak gerekiyor randevuların da hali ortada en az 15 gün istanbul'da randevu yok (devlete gidince tek hekim raporu diye 90 lira bayılıyorsunuz dikkat) bu sebeple hastaneye gidince danışmaya muhakkak sürücü belgesi yenileme için geldim deyin sizi önce vezneye gönderiyorlar yoksa doktorun odasından geri dönersiniz, bu arada rapor sistem üzerinden görüntüleniyor ne aile hekimi ne de hastane fiziki rapor düzenlemiyor, sistemden onaylandı diyor,e-nabızdan raporlarım kısmından görebilirsiniz ama.(hasta olmadığımız halde saçmasapan belge yenileme için hastaneyi işgal ediyoruz) göz faslı da bitince nüfusa gitmek artık mümkün.
    -para yatırma faslı halkbank en temizi-sürücü belgeleri ödemeleri kısmından hem 13 lirayı hem de 2 liralık lanet parayı tek seferde istediğiniz kişinin tc'sini girerek yatırabilirsiniz. birçok başka banka 13 lirayı alırken 2 liralık ödemeyi almıyor.2 lira için başka banka yahut ptt peşinde koşmalısınız.
    1 adet biyometrik fotoğraf (işlem sonunda size geri veriyorlar),resmi kimlik ile ilçe nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekecek.randevu aldım oh demeyin nüfus müdürlüğüne gidince yeniden sıramatikten sıra alacaksınız sizin randevu saatinizle birlikte bir dünya daha insanla birlikte sıra bekleyecek, zamanında ehliyet,pasaport çıkarırken verdiğiniz parmak izlerinin(emniyette alınmış olanlar) sistemde görünmediği için yeniden parmak izleriniz alınacak .
    sağlık raporlarını sistemden görüyorlar aynı şekilde 13+2 liralık ödemeler de sistemde görünüyor evrak,dekont peşinde koşmayınız,unutmadan eski ehliyetiniz yanınızda götürmeyi unutmayın delip geçersiz kılıyorlar pasaportlarda olduğu gibi.geçici sürücü belgenizi de şeften aldıktan sonra gönül rahatlığı ile devletin bir badiresinden daha başarı ile geçmiş olacaksınız.
    bol şans ve bol sabır.
    1 hafta dolmadan adresimize teslim edildi yeni ehliyetler, şimdi sırada ehliyet ile tc kimlik kartlarını birleştirme var bürokrasi başlasın.
  • sürücü belgesini yenilemeden önce 13 + 2 tl harç ödemeniz gerekiyor. 13 tl'nin gib.gov.tr'den ödendiğini görüp hemen ödemeyin. yoksa benim gibi 2 tl ödemek için üç tane atm gezersiniz. hem de boş yere.

bu adreste yazan bilgiler güncel değil. akbank, denizbank ve garanti bankası atmlerinden 2 tl'yi ayrı olarak ödeyemiyorsunuz. çünkü linkte yazdığının aksine atmlerde ödeme yapabileceğiniz bir menü çıkmıyor.

peki ne mi yapmak lazım, ziraat ya da halkbank atmsinden 13+2 tl'nin hepsini ödemeniz gerekiyor. yaptığınız ödeme sistemden görünüyormuş ama dekont almayı unutmayın. randevu alırken dekont almanız gerektiği belirtiliyor, aksi bir durum olursa bunu bahane olarak kullanmasınlar.
  • 107.5 tl ücreti ile pasaport almaktan daha pahalı bir işlemdir. 107.5 tl ne lan?
  • ücreti 87.5 lira olan işlem.
  • gavur eziyetine dönen eylem. efendim bendeniz 1990 yılından beri sürücü belgesi sahibiyim. bir şekilde bu yaz yurt dışında araba kullanmam gerekecek gibi, ben de dedim ki ne güzel, bahaneyle değistireyim benim de çipli ehliyetim olsun (evet salağım)
    maceramız randevu ile başladı. işlem için bursa trafik şubesinden 15 mart akşamı en yakın 15 nisan saat 16:30 randevusunu alabildim. (evet tam bir ay sonra)
    bankaya (ziraat) harç ve bağış yatırmak istediğimde sadece vergiyi alabildiklerini söylediler, web den baktığımda başka bir banka (teb)her ikisini de alıyor görününce oraya gittim. öyle yazıyor ama biz sadece 2 lira olan bağış kısmını alabiliyoruz dediler, başka bir bankaya yönlendirdiler (vakıfbank) evet onlar alabiliyormuş ama bağlantı kopmuş * kös kös eve döndüm, yıldım mı? haaayıır.
    bir gün sonra bankaya damladım ve hayret! halloldu*(bkz: erken sevinmek)

level 3 sağlık raporu. burası harbiden komik. eşim de ben de hekimiz, hastanede çalışıyoruz ama sağlık raporunu aile hekimimizden almalıymışız, eh ne yapalım dedik, tuttuk hekim arkadaşımızın yolunu, sağ olsun yardımcı oldu ama meğerse bu rapora da biyometrik resim yapışacakmış (salak kafam)

level 4 (aslında 1 olmalıymış) sırıtmadan biyometrik fotomuzu da çektirdik (yemin ediyorum uğraşsam bu kadar çirkin poz veremem, fotoğrafçı gülmeyin dedikçe gülesim geldi, bok gibi çıktı)

döndük aile hekimimize raporu hallettik.

level 5 (level boss) randevu günü emniyete gittik, kapıda arandık, ekrandan sıramızı takip ettik, saat 16:30 da sıra geldi, girdik, meğerse bu sadece parmak izi sırasıymış, daha önce parmak izimiz kayıtlı olduğu için bir belge verdiler sadece ve bir de numara, yan tarafta bekleyin dendi, beklerken baktık sıra hiç ilerlemiyor sorduk ne oldu diye, cevap sistem kilit * (sorry mario, princess is in another castle) isterseniz bekleyin ama sistem gelirse en fazla üç kişiyi alabiliriz dendi (gidin diyor)

neyse parmak izindeki polisle samimiyet kurmuştuk biraz adam acıdı da cebini verdi, pazartesi erken gelin açılmadan ben size ilk sırayı veririm dedi (türk tipi iş görme metodu) allah razı olsun dedik, pazartesi 08:00 de damladık da teslim ettik evrakları.

şimdi abicim, ben bu işlemler için en az beş kere işimi bırakıp uğraştım, anlamadığım nokta şu:
    emniyette vergi ve harç neden tahsil edilemiyor,
    bu resimler ücreti mukabilinde hatta daha pahalı olarak orada çekilemez mi? isteyen gene dışarıda çektirsin,
    en azından bir iki defada işimizi halledelim, klasik türk bürokrasisinin en güzel örneğidir efendim.
    daha bunun yeni pasaportu var, yeni kimliği var oooff of...

edit: bak allahı var belgeleri teslim ettikten sonra 2 günde ehliyet geldi, bunu da belirteyim, üstelik ptt kargo.
  • bu iş için 15 lira ödenmesi gerekiyor.

devlet 13 lirasını internet üzerinden direkt tahsil ediyor garp kafası, kalan iki lirası için bankaya gönderiyor şark kafası.

cemal aga nur içinde yatsın.
hesabın var mı? giriş yap