• 1977 almanya'sını gözlemlemek için güzel bir film. aynı zamanda kapağı güzel içeriği kapağının hakkını veremeyen bir film. tilda swinton bile kurgunun zayıflığını örtememiş.
  • daha fragmanında ben holivud yapımı bokum diye bağırıyor.

kim abi o ağır makyajlı yaşlı adam. amaç ne amk, sırf şaka olsun diye kime oynattınız. yok mu o rolü oynayacak düz yaşlı bir adam. illa yapılacak mı bu sikindirik şaka.

neyse ya, fragmanı sağolsun kurtardı yükten. orjinal filmin hatrına gidicektim, rezilliği görüp vazgeçtim.

holivud sen film yapma abi artık, valla boşver, olmuyor. gidin taytlı çekin abi, size artık yakışmıyor bu işler. sikindirik iki twist, beş aptal şaka yapmadan film çekemiyorsunuz.
  • berbat ötesi. kesinlikle zaman kaybı.

spoiler olacak bir şey de yok ya filmde, yine de izleyeceksen devamını okuma.

ömrümde bunun kadar manasız, bunun kadar iğrenç çok az şey izledim. zerre bir şey anlatmayan buna rağmen uzun da olan bi film. "sonunda öyle bi bağlayacaklar ki şok olacağım, her şey anlam kazanacak" diye çok büyük bir polyannacılık yaparak bitirdim, keşke bitirmeseymişim. ne kadar aptal aptal şeyler bunlar ya.
  • bok ötesi bir film, yarısında çıktık dayanamayıp.

göklerden gelen edit : https://www.imdb.com/…tt1034415/reviews?ref_=tt_urv
  • 1977 kült versiyonuna su dökmeyi bırak yaklaşamayacağı en başından belliydi ancak bu kadar da orospunun amına sokulmasını anlamadım nedense. önyargılarınız varsa filme bir şans verin derim ben. tilda swinton hayranlığı olanlar değerlendirsin ayrıca müziklerini thom yorke yapmış lan boru mu?
  • gitmeyin. zaman kaybı. gerçekten anlayan biri bana anlatsın ( o derece)
  • --- spoiler ---

tilda swinton'ın üç rolde yer aldığı film; madame blanc, dr. josef klemperer ve helena markos.

--- spoiler ---
  • bakın çok uzun yıllardır, takıntı derecesinde ilgiliyim beyaz perde ile. takip etmediğim, izlemediğim film zordur gibi.

her film, emekten dolayı izlenmeye değerdir diye düşürüm ancak bu film tamamen vakit kaybı!
    çok, çok kötü bir film. tabi çöpe atacak 2 saat 32 dakikanız varsa gidin, görün.

edit: iş bu eleştiri 2018 versiyonuna yapılmıştır.
  • filmi anlamayan, psikolojik altyapılarını analiz edemeyen, yönetmenin hangi yönetmenlerin hangi filmlerinden etkilendiğini çözemeyen kişiler tarafından çok da şey olmayan film.

edit: yukarıda yazdıklarım 1977 yapımı film içindir. yeni filmi bilemiyorum, izlemedim.. büyük ihtimalle çöptür..
  • call me by your name'le adından iyice söz ettiren luca guadagnino'nun önceki işlerinde de oynattığı tilda swinton'la tekrar bir araya gelerek çektiği, kült korku filminin yeniden uyarlaması.

yönetmenimiz suspiria'yı çekerken olabildiğince 77 yapımı filmden bağımsız bir hikaye sunuyor bizlere... bunu yaparken de bolca nazi almanyası'na, yahudi soykırımına hem alegorilerle, hem de doktor karakteri üzerinden giydirerek, politikayı bir korku aracı olarak kullanıyor. bu bağlamda tarantino'nun yönetmenin kendi evinde filmi ilk izleyenlerden biri olarak filmin sonunda ağlayıp luca'ya sarılmasına şaşırmamalı.

--- spoiler ---
    o malum muhteşem dans kareografisine ve pagan müziklerine sahip cadı ayini sahnesinde üst üste yığılan cesetlerle, bütün dansçıların (ya da yahudilerin mi demeliyim?) tek tek ölmek istemeleriyle soykırım yaşanan o buz gibi kamplara gittiğimi söyleyebilirim. tabi düz bir sinema izleyicisine bu ayin sahneleri oldukça anlamsız gelebilir. ancak yönetmenin hem doktor karakteri üzerinden hem de cadılık üzerinden politik bir korku işine giriştiği aşikar. filmde bu konuyla ilgili onlarca gönderme mevcut. hatta senaryonun alt metnini okuduğumuzda suspirium'un yeniden vücut bulabilmesi için bu soykırımın yapılması gerekiyordu... ancak ondan sonra pişmanlıklar, acı hatıralar anne suspirium tarafından doktorun hafızasından silinebildi...
    --- spoiler ---

son olarak yönetmenin ilk filmin final süprizini en başta vererek gizem unsurunu ortadan kaldırarak daha gerçekçi ve karanlık bir tonda ilerlemesi kararı, finale doğru filmin bambaşka bir yol izlemesi ve izleyiciyi şaşırtması ekseninde son derece doğru bir seçim olmuş. bu açıdan yepyeni bir suspiria hikayesi izlemek isteyenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.

7.8/10
hesabın var mı? giriş yap