• özellikle piyano tutorial'larında youtube videosu olarak çok işe yarayan gayet basit program.

http://synthesiagame.com/
  • piyano/org vesaire çalarken geçiş, ritim, vuruş için kolaylıklar sağlasa da bunların sadece başlangıç seviyesinde kalmasını daha sonra porteden nota okumayla ve metronom kullanımıyla daha doğru bir öğrenme ve çalma şekline kavuşulacağını düşündüren program.

çubukların akışına odaklanıp hatadan kaçarak egzersiz yaptığına inandığında aslında kendini tembelleştirdiğinin farkında olmuyorsun. böyle olunca da önüne hiç bilmediğin bir parça geldiğinde afallayıp kalıyorsun. müzik bilgini geliştirmeye ket vuran bir durum. biraz pratik yaptıktan sonra uzaklaşılması gerektiğini düşünüyorum.

ayrıca geçmiş girilerden birinde ingilizce olmayan klavyeler için tuş atamasında problem olduğundan ve çözüm bulunamadığından bahsedilmiş. tavsiye etmesem de birileri bilgisayar klavyesi ile çalacaksa tuş atama imkanı olduğunu söyleyeyim. çözüm şöyle:

uygulamayı shift tuşuna basılı olarak açtığınızda sizi config tool penceresi karşılıyor. burada hangi ayarı değiştirmek istediğinizi seçmenizi sağlayan bir seçim kutusu göreceksiniz. seçenekler içerisinden "system.softwarekeyboardmapping" seçimini yaptığınızda altta mevcut tuş atamasını(awsedftgyhujkolp;') gösteren bir metin kutusu(value) belirecek. burada keyfinize göre tuş ataması yapabilirsiniz. ardından programı kapatıp tekrar başlattığınızda değişiklikler yapılmış olacak.
  • biz türkçe klavye kullanıcıları için büyük bir problemi olan uygulama. mi ve fa tuşları 'ş' ve 'i' tuşlarında olması gerekirken ';' ve ' ' ' tuşlarında. garip yanı programın klavye atamalarını değiştirme ayarı yok. bunun çözümü klavyeyi ingilizce yapmak. benim gibi saatlerce aramayın diye buraya yazıyorum.

synthesia klavye problemi, synthesia keyboard problem, synthesia ş i problem

anahtar kelimeleri de yazalım da arandığında çıksın.
  • en büyük ihtiyacınız yeni midiler. geniş bir midi sountrack arşivine şuradan ulaşabilirsiniz.

pek çok midi bulabileceğiniz yerler arasında bir de şurası var.
  • org ve piano çalanlar için mükemmel öğretici bir program. kucağınıza orgunuzu alıp* laptopun başına geçmek gerekiyor. ritmini %20-30 yaparak parçayı öğrenip, sonra hızlanarak çalmak parmak egzersizi gibi oluyor.

midi'leri nerden bulacağım diyenler için güzel bir kaynak da vereyim:
    http://mididb.com/
  • şu an için 29 dolar fiyatı.
    piyano çalan ve kendi orijinal piyano parçalarını synthesia görüntüsüyle videolaştırıp paylaşan insanlarla tanışmak isterim.
  • (bkz: sinestezi)
  • (bkz: sinestezi)
  • programın linux'ta çalışan forku için (bkz: linthesia)
hesabın var mı? giriş yap