1. bir netbook'a göre (-)mekanik klavye, (+)dokunmatik ekran olan cihaz. miniminnacık 4 inch ekranlısı da var, kocaman 10 inch ekranlısı da var. hepsinde wifi bulunuyor. bazılarında telefon şebekesi üzerinden data modülü (3g) var.
  2. asus'un apple'la kısmen başa baş gittiği, samsung'un ise arkadan yetişmek zorunda kaldığı bilgisayar türü. asus'tan bu kadar güzel ve hızlı bir performans beklemiyordum, samsung ise hız ve basitlik açısından sınıfta kalmaya yakın. şayet samsung'un galaxy s2 cep telefonu bile tablet bilgisayarından daha hızlı, o kadar söyliyim.
  3. iphone 4s sahibi bir iphone bağımlısı ve early adopter olarak çok belli durumlar dışında kullanımını saçma bulduğum bilgisayar çeşidi.

bu tip bir bilgisayarı, özellikle ipad'i kişisel bilgisayar olarak kullanan nesil gerçekten hem parasının kıymetini bilmiyor, hem de teknolojik gelişime olan ilgisini yanlış bir alana kaydırarak kendine zarar veriyor.

daha önce onlarca kez yazılanı tekrarlayayım; sık seyahat eden, pratik sunumlarla uğraşan, bilgisayarında oyun oynamaya veya -bunu özellikle söylüyorum- twitter'a girmeye vakti olmayan işadamları için tablet pc birebirdir.

zira bu tip bilgisayarın laptoplara, hadi apple üzerinden gidelim macbook air'e tek üstünlüğü şarjı ve taşınabilirliğidir (bir de fiyatı, ama alan kitlenin para sıkıntısı olmadığı aşikar, ondan bağımsız değerlendiriyorum).

diğer tüm açılardan; yani performans (oyun oynayanlar için), ekran genişliği ve kalitesi (film-dizi izleyenler için), kullanım kolaylığı (dokunmatik ekrana uzanma gerekliliği ve hatta kambur durma zorunluluğu), yan araçlar (mouse, keyboard) ve aklıma şu an gelmeyen bütün açılardan laptoplar, tablet pc'lerden üstündür.

o bakımdan eğer sık seyahat eden bir işadamı değilsen ve ipad'in onda biri büyüklüğündeki iphone'un varsa (twitter bağımlıları için, bu arada iphone'dan telefon da edilebiliyor üstelik*) bu cihazı kullanmak dünyanın en gereksiz hareketi olacaktır.
  4. kimileri için gereksiz, kimileri için de lifesaver denilebilecek olmazsa olmaz özellikte yeni nesil ara cihazlar. çoğunlukla içerik / medya tüketimine yönelik bir ürün. yanlız tablet bilgisayar reklamlarında dikkat ederseniz, elinde sadece tablet ile etrafta bişeyler yapan insanlar görürsünüz ama hiçbirini çantalı göremezsiniz. halbuki bu cihazları yanında taşıyan insanlar çanta ile dolaşırlar, dolaşmak zorundalar. yani herşey reklamlardaki gibi toz pembe değil. o yüzden tablet pc alacaksanız her daim yanınızda taşıyabileceğiniz, kullanmak isteyeceğiniz bir cihaz tercih edin veya hiç almayın. arası olmuyor, aksi takdirde kullandıktan bir süre sonra tablet pc'yi evden dışarı çıkarmaz olursunuz. o zaman nerede kaldı bunun mobilitesi.

edit: özellikle çanta taşımayı sevmiyorsanız almadan önce iyi düşünülmesi gereken cihaz.
  5. üzerine turkcell destekli bir akademik tez yazılan ve anketi 2 dakikada doldurarak destek olabileceğiniz yeni nesil bilgisayar

tablet kullanıcılarını bekliyoruz

http://bit.ly/tabletarastirmasi1
  6. cep telefonları için yapılmış işletim sistemlerini içine koyup, milleti kazıkladıkları şeyler.

içinde windows-linux gücüne (burada bahsettiğim hız değil, yaygınlık ve program fazlalığı) sahip işletim sistemleri olmadıkça hep bir eksiklik olacak, program haznesi açısından.

o yüzden windows 8'i bekliyoruz.

kısacası şu anda masaüstü pc deneyimini küçüğe indirgemek yerine, telefon deneyimini büyüğe çıkarıyorlar. ee ne sike yarar ki bu?
  7. nook'a android kurdum, gariban işi tablet oldu; çıkardığım sonuç: her eve bir tablet pc lazım.

tablet bilgisayar hakkında bilgi verin