• diyelim ki kadıköy rıhtımdan tepe nautilus'a gitmek istediniz (tabanvay 15-20dk) ve daha önceki deneyimlerinizden taksicinin atar yapma ihtimali olduğunu öğrendiniz, çekinerek sordunuz "nautilusa gidicektik biz, alır mısınız?". genelde cevapları "yok o kadar yakın mesafeye almıyoruz", "abla bi git allasen zaten beynim pişmiş" oluyor, bilirsiniz. artık böyle bir durumla karşılaştığınızda "tamam kardeşim" diyip usulca kapıyı kapatacak ve sakince taksi şikayet hattını arayacaksınız.

kısa mesafe diye reddetme olsun, herhangi bir taciz, küfürlü konuşma, sigara içmemesini rica ettiğinizde sinirlenip manyak manyak sürmesi ani fren yapmaları olsun, yolu uzattığı için ikaz ettiğinizde sizi e5in orta yerinde kaldırımsız bi kenara bırakıvermeleri olsun* , birkaç yüz lira para cezası almalarına sebep olacakmış. *
  • istanbul taksiciler esnaf odasının şikayet hattı telefon numarası 0212 325 15 15 olmakla beraber, istanbul büyükşehir belediyesi şikayet hattı telefonu 0212 453 78 78 dir.
  • dün, eşime kısa mesafe tantanası yaptıkları için aradık. çok da ilgilendiler.

"efendim. biz sizler için buradayız. sizlerin telefonlarını bekliyoruz. bunlar gibilerini acilen ayıklamamız gerekiyor. her zaman arayın lütfen." dediler.

daha sonra iletişim bilgilerimizi aldılar. gerekli olan cezayı verdikten sonra arayıp haber etmek için. teşekkür ediyorum kendilerine.
  • bugün ben de 444 15 23 numaralı telefon şikayetimi bildirdim. sonucunu hırsla bekliyorum.
  • çok mantıklı bir hat. bu hattı arıyorsunuz onlar da sizi websitelerine yönlendiriyorlar.
  • girdiğim bütün taksi plakaları için "aradığınız plaka oda'mız üyesi olmadığından herhangi bir yaptırım uygulayamamaktayız." notu düşülen şikayet hattı.

(bkz: odalarda ışıksızım)
  • form doldurarak ulaşmak için şuraya da bakılabilir; istanbul taksiciler esnaf odası

ps: formu kaldırmışlar.
  • ankaradaki taksiciler için şu şekilde bir yol izlenmelidir.

öncelikle olayın olduğu an hemen 155'i arayarak şikayette bulunun.
    polisler birbirlerine telsiz anonsu çekerek taksiyi ilk gördüğü yerde durduruyorlar.

olayın ardından ise;
    ilk önce, ankara şöforler odasını arayarak taksiyi şikayet edin.
    şu anki telefon numarası 0312 212 60 60

ikinci olarak, alo 153 mavi masa hattını arayarak taksiyi tekrar şikayet edin.

son olarak sözüm tüm taksicelere değil, benim de taksisine bindiğim muhabbet ettiğim bir sürü taksici olmuştur. ancak tek tük de olsa ara sıra böyle şehir eşkiyaları çıkıyor. şikayet edin bu kişileri, şikayet edilsinlerki düzelsinler. hiç bir şey yapmadan buraya gelip taksicinin yaptığı orospu çocukluğu gibi başlıklar açmak ya da açılmış başlıklara bunları yazmak hiç bir işe yaramıyor.
  • şikayet bildirdiğinizde kesilen cezanın şoföre değil, plaka sahibine kesildiği hizmet hattı. yani plaka sahibi şoförünü ne kadar uyaracaksa veya parasından ne kadar kesecekse işte o kadar etkiniz oluyor.
  • an itibariyle web siteleri çalışmayan hat. formu dolduruyorsun siteden atıyor.
hesabın var mı? giriş yap