• ekşi gibi %10 entel %50 entel gibi gözüken ve %40 gerizekalı olan bir toplulukta nasıl bu kanalın başlığı açılmamış hayret. boş zamanlarında 5 10 dakikalık değil detaylı,kanıtlı,belgeli tarih izlemek isteyen kişilerin es geçmemesi gereken bir kanal. öyle kar amacı falan da yok kanalın,sadece tarih sevenlere özel gibi bir yer.

normalde böyle bir kanalı burada paylaşmam ama 1 saat oturup tarih dinleyecek kişiler hariç zaten önemsiz bir kanal o yüzden kitle kaliteyi koruyacaktır.*

alın bi tane de tadımlık:ankara savaşı
  • *

yoruma yorum şoku videosunu şimdi dinledim. hayatımda şu 3 saat kadar içimin yağlarını eriten başka an var mı emin değilim. en verimli 3 saatim, en boşa geçmeyen 3 saatim helal-i hoş olsun ceren hanımefendiye.

akılları sıra zorbalık yapan cahillere ağızlarının payını öyle bir tatlı tatlı vermiş ki, şu an hayatımda her şey yolundaymış gibi hissediyorum.

çok uzun demeyin, dinleyin rica ediyorum.
  • alper çağlar'ın göktürk üçlemesi'ni, suratının rengi değişecek derecede nefret ederek eleştiren bir ablanın yer aldığı youtube kanalı.
    nedir bu hazımsızlık anlamadım.
    adam bir hedef koymuş, çalışıyor. takip edenler bilir çok da özenli, ciddi çalışıyor.
    size ne oluyor hanım abla?
  • uyurken dinlediğim tarih kanalı-ydı. genelde sakin sakin konuşulan yayınlar ve podcastler hoşuma gidiyor. bu kanalı dinlemeyi bırakmamın sebebi ise kanal sahibinin ara ara birden yüksek sesli kahkaha atması. kaç kere tatlı tatlı uykuya dalmayan hazırken, bu ses yükselmesi yüzünden çok kötü laflar ettim. kendisinden özür diliyorum yine de. kahkahaya alerjisi olan bürent arınt gibi hissettim.
  • bu gece hacivat karagöz neden öldürüldü filmini tarihi bilgiler ışığında yorumladıkları müthiş bir yayına imza atmışlardır. yayına sırasıyla levent kazak, ezel akay ve ender akay'ın seyirci olarak katılmaları harikaydı.

sermayem olsa, şu adamlara gözüm kapalı hibe ederim üçlemeyi tamamlamaları için. ne güzel gözümüz gönlümüz ruhumuz şenlenir.
  • "sıradan insanın tarihi, küçük insanların tarihi...
    senelerce şuna çok rastladım: kendisini tarih meraklısı olarak adlandıran pek çok insan şöyle diyor: 'bu nasıl tarih kanalı ya!? tarihin en büyük liderleri hakkında hiçbir bilgi yok. tarihin en büyük komutanlarını anlatır mısınız? tarihin en önemli savaşlarını anlatır mısınız? tarihin en önemli savaşlarının stratejilerini harita üzerinde gösterir misiniz?' sürekli bu tür şeyler isteniyor. tabii ki bu taleplerin tamamı erkek izleyicilerden geliyor. 'neden tarihin en büyüklerinin hikâyeleri yok bu kanalda?' deyip duruyorlar. tabii ki var bu arada; yani tarihte bahsi geçen, bu arkadaşların da deha, lider, mükemmel insan olarak kabul ettiği pek çok kişinin içeriğini yapıyorum. diğer yandan kadın izleyicilerde de, "hürrem'i konuşalım, mâhi devran'ı konuşalım, kösem sultan'ı konuşalım, tarihin güçlü kadınlarını konuşalım," talebi var. kadını erkeği herkes tarihin büyük, güçlü, önemli, soylu, zengin, hanedan mensubu insanlarının hikâyelerini dinlemek istiyor ve bu isteklerde bulunan insanların hiçbiri bu kategorilere girmiyorlar. peki neden onların hikâyelerini dinlemek istiyorlar sizce? bunun ilk sebebi, bizim tarih anlayışımız... tarihçilik 1960'lardan bu yana çok değişti. demin tarif ettiğim eski tarih anlayışı. bu tarih anlayışını talep eden insanlar köhnemiş bir tarih anlayışına saplanıp kalmış vaziyetteler. tarihi sadece büyük ve önemli insanların hayat hikâyelerinden, yapıp ettiklerinden ibaret sanıyorlar yahut tarihin sadece bu boyutuyla ilgililer. ama kendileri gibi sıradan, aşağıdan, alt tabakadan insanları hiç merak etmiyorlar, hiç duymak istemiyorlar. hatta ben anlattığım zaman, "bu nasıl tarih kanalı!? sen burada niye masal inceliyorsun!? niye destan okuyorsun!? niye mit inceliyorsun!? niye evliya çelebi inceliyorsun!?" diyenler o kadar çok ki! sadece büyük askerleri, büyük komutanları, büyük liderler, hanedan mensubu kadınlar ne yapmış, hürrem gerçekten kanunî'nin kafasına vurup ekmeğini almış mı, bunu bilmek istiyor. geçenlerde hürrem sultan'la ilgili bir kitap tanıttım mesela, altı doldu. "kösem sultan'ı da yapın, mâhi devran'ı da yapın, onu da yapın, şunu da yapın!" neden kendi sınıfınızdan insanların hikâyesini dinlemek istemiyorsunuz!? ben de size bunu soruyorum. yani zaten ben sıkıldım o büyük anlatılardan! ben mikro anlatılardayım. tarih bundan ibaret değil. tarih bu değil. bu tırnak içinde büyük insanlar da tarihin bir parçası, iktidarın temsilcisi bunlar. bunları yok sayarak tarihçilik yapamayız. çünkü iktidar her şeyin belirleyicisi, fakat bizler sıradan insanların soyundan geliyoruz; köylülerin, çiftçilerin, zanaatkârların, yoksulların, topraksızların. biz bunların soyundan geliyoruz. siz kendi atalarınız, içinden geldiğiniz sosyal sınıflar ne yapıyordu, neye inanıyordu; bunu neden merak etmiyorsunuz!? babaannenizi daha iyi anlarsınız, büyükbabanızı daha iyi anlarsınız? yedi göbek sülalenizin belli bir konuda neden a şeklinde bir eğilimi olduğunu, neden b şeklinde şeylere inandığını çok daha iyi anlarsınız. neden bunları merak etmiyorsun sevgili seyirci!? osmanlı'yı diriltmeye çalışan, birilerinin peşinde, "şehzadem, şehzadem!" diye gezinenler var ya! kendi ataları umurlarında değil ama! kendi içinden geldikleri sosyal sınıf... nelere maruz kalmış, bugünkü yoksulluğunun, geri kalmışlığının, belki eğitimsizliğinin, belki topraksızlığının sebepleri ne? neden babaannesi ona şöyle bir masal anlatmış?.. bunları neden kimse merak etmiyor ya!? yoksa napolyon'un dediği gibi, "herkez kendisinde olmayanı mı merak ediyor?" biz yoksul, eğitimsiz, geri kalmış olduğumuz için sürekli büyük liderleri mi duymak, dinlemek istiyorlar!? evet, bence bir sebebi de bu. birincisi eski tarih anlayışına saplanmış durumdayız; ikincisi de insanlar tarihten kendilerine "influencer" (fenomen) arıyor. bu büyük, önemli karakterlerden ilham almak istiyor. ben bunu kınamıyorum, yanlış anlaşılmasın. ben kendime ilham alacak kişiler ve şeyler hep ararım. keşke bana bir sürü şey ilham verebilse! maalesef pek az şey ilham veriyor. kösem sultan, kanunî veya timur... doğuştan, özlerinde bir farklılık, tanrı kutu olduğu için büyük insan olmuş diye düşünüyorlar. doğuştan özlerinde bir büyüklük varmış, bir de üstüne hayat boyu çok doğru seçimler yapmışlar, o karakter özellikleri de onlara özgü özelliklermiş, o yüzden tarihte müthiş bir iz bırakmışlar, biz de onların hayatlarını okur da öğrenirsek nasıl müthiş izler bırakacağız, onu öğreneceğiz. böylece belki bizler de aynı izleri bırakacağız. tarihten feyz almak bu değil. bir bakmışsınız, "ben niye büyük büyük şehirleri fethedemiyorum!?" diye dövünerek ağlıyorsunuz. bu, doğru bir karşılaştırma değil. bu tarihin büyük insanlarının çoğu, sizden benden çok daha avantajlı konumlarda doğuyorlar. bunu lütfen unutmayın! diğer yandan tarih boyunca son derece avantajsız koşullarda doğmuş, yetişmiş ve gerçekten bileğinin hakkıyla adını tarihe yazdırmış insanlar yok mu!? dolu. ama onların hiçbiri hanedan mensubu, doğuştan soylu değil."

tarih obası, ceren sungur
  • açık ara en iyi türkçe tarih youtube kanalı. başrol abla hem çok bilgili hem de çok iyi bir sunucu, diksiyonu da çok iyi. dede korkut videolarını izliyorum, gram sıkılmıyorum vallahi. sanki film izliyormuş gibi dinliyorum
  • reels tarzı kısa vıdeoları süper ama uzun versiyonları izleyemiyorum.
    cincilik -büyücülükle ilgili bölümde bir kitap yazılmış zamanında diyor “ bu eser var ya off fena saçmalamıştır, çok saçmadır” bunu bir kaç dakika boyunca anlatıyor ama bir örnek verse kitabın içeriğinden bahsetse tamam. ama sadece saçma olduğunu anlatıyor.
    çok takılıyor kullanıcı yorumlarına ve bunun için 3 saatlik video yapmış. 3 saat boyunca uygunsuz yorumları gömüyor. ve güzel de gömmüyor. yoruma aynı tonda hakaretlerle cevap veriyor. bunu yapmakta özgür tabi, ama garip.
  • youtube'da bir sürü çer çöp içerisinde türkçe içerik olarak çok anlamlı ve bilgilendirici yayın yapan az sayıdaki kanaldan biri.

ilgilenenlerin takip etmesini şiddetle öneririm. kanaldaki arkadaşlara da teşekkürlerimi sunuyorum.

örnek bir yayın:
    avrasya'da göçler, genetik araştırmalar ve türkler
  • çorak youtube türkiye ortamını biraz olsun farklı kılan kadın.

tarih araştırmalarını baya hoş-sohbet detaylandırıyor.

ingilizce makale çevirileri de gayet iyi fakat biraz fazla türkçe muhabbete dalıyor.

destek olmakta, takip etmekte fayda var.
hesabın var mı? giriş yap