• konuyla ilgili daha kazı başlamadan bir kaç yıl önce duyum almıştım. yakın bir akrabam özellikle bu hazine- define işleriyle yakından ilgiliydi. gerçekten de ön görüleri ortaya çıkan biri.

reza zerrab meselesi, 17-25 aralık yolsuzluk operasyonu daha başlamadan önce atatürk havalimanına bakanın izniyle inip, iran'a giden altın dolu ucaklardan söz etmişti de gülüp geçmiştim. sonra doğruluğu ortaya çıktı tabii.

aslında bunu yazmak için gerçekten kazı sonucunu bekledim. ama komik bir aciklamayla gecistirdiler. bu yüzden anlatayım istedim. kazı yapılan alan daha bu akrabamin kazı başlamadan önce bilgisi olduğu bir yer. bu işlerle ciddi ilgilenen herkesin de o alanla ilgili bilgisi varmış.

tarsus'ta kazı yapılan alan, roma döneminde hem üretim, hem de ticaretin yapılıyor olduğu büyük bir ticaret alanı. sadece iki girişi olan yarı kapalı bu alanın ön tarafında ticaret arka tarafında da üretim yapılıyormuş. özellikle değerli metal üretiminin yaygın olduğu bir alanmis. savaş ve ya başka bir sebepten ötürü tıpkı gobeklitepe'nin toprakla örtülmesi gibi örtülmüş ve orada bulunanlar hızla ayrılmış. bu bilgi şimdi burada dursun.

yaklaşık 5 yıl önce dönemin malum partisinden bir milletvekili alandan haberdar olmuş ve orada bulunan bir evi yüklü bir meblaga satın almış. nispeten küçük çaplı defineciler ile birlikte bu işe girilmiş. sonrasında sonradan polis olduğunu öğrendikleri bir şahıs kaziya müdahil olmuş, defineciler de bizi ele verecek korkusuyla polisi öldürmüş ve olay resmilesmis. alandan 600 milyon usd nin üzerinde çok yüklü bir meblağ avrupa'ya ya kacirilip satılmış. gerçekten inanılmaz değerli altınlar ve heykellerden söz ediyorum. hala büyük bir miktar bu kisilerin elindeymis. devlet de tabii bu eserler kacirilip, paraya cevrilince ya bu kaziyi sömüren sömürdü, şimdi kaçırıp satıldı diyemem, en azından bi kaç kırık testi bulduk diyelim de millet ne versek onu alır, inanır demişler.

olay budur. türkiye'de tarihin, sanatın, müzenin önemini bu kazinin giriş gelişme ve sonuç bölümlerinde görebilirsiniz.

sevgiyle kalın.

edit: 600 usd yazmışım, azmış. 600 milyon usd olarak düzelttim.
  • ege kıyılarından urfa'ya, kars'a kadar eski dünya medeniyetlerinin yattığı muazzam şehirler ve paha biçilemez kıymetlerin korunumu = 1 adet gece bekçisi (bekçinin görevi burada kaçak kazı yapanlara çay taşımaktan ibarettir)

1 sikke ve kırık çanak çömlek olarak nitelediğin alan için = kolluk kuvvetlerinin her türlü özel birimi, keskin nişancılar dahil ve milletvekili giremiyor.

yani gayet mantıklı bir durum.
    nedir sizi bir şeylerden şüphelendiren anlamadım.
  • kazılan evin bahçe kapısında kurşun izleri,kazıyı uzun namlulu silahlarla bekleyen polisler,kazı sonucu: 1 sikke,1 lahit.
  • alon musk'ın normal şartlarda erdoğan'la birşeyler görüşme ihtimali var mı? ucu buna dayanmıyorsa ben de birşey bilmiyorum.
  • çatılarda keskin nişancılar var, uydu görüntülerini bile engelliyorlar ama çalışanları cep telefonuyla aşağı yolluyorlar.

güzel kafanız varmış beyler! asıl esrarengiz olan sizin kafalar bence.

cep telefonuyla çekmişlerdir. lan faili meçhul polis var ortada hala gelip telefonla çekmişlerdir yhaaaaaa!

hı hı ivit.
  • tarsus yıllar itibariyle kadim anadolu için bir gizem merkezi olmuştur hep. tarsus a gittiğinizde özellikle danyal peygamber kabri, st.paul klisesi ve kuyusu gibi yerlere gittiğinizde gizemli mistik havayı en derin noktasına kadar hissediyorsunuz.
  • koca bir ülke ile dalga geçilmektedir.
  • ne hayallerim vardı esasen. içeriden ya böyle tüm din tarihini yerinden oynatacak dan brown'a beş kitap yazdırıp ona parsayı toplatırken bizi de şaşırtacak özel bir eser.

ancak tabii ki asıl hayalim şöyle kocamanından bir uzay gemisiydi. ancient astronouts işini ispatlayan tarihimizi baştan yazacak süper bir şey. her yıl bekliyoruz terminatördür uzay gemisidir bir türlü gelemiyorlar maalesef.
  • bulunan her neyse, küresel bir önemi olmalı. başka türlüsü zor. devletin askeri özel kuvvetleri tarihi eser veya yer altı şehri için teyakkuza geçmez.
    göbeklitepe örneği var, dünya tarihini değiştirdi, bu kadar fırtına kopmadı..

yer altı şehirleri belki avrupalılar için heyecan veriyor olabilir ama biz alışkınız - yeni bir durum değil yani. tarihi eser için konuşmuyorum bile. metal detektörü ile sizde bazı şehirlerde birçok eser bulabilirsiniz.

benim tahminim dünya dışı hayat ile ilgili bir şeyler buldular, aldılar ve konuyu kapattılar.

konunun başlangıcı tabii ki tarihi eser kapsamında gelişmiştir fakat anlaşılan o ki belirli bir süreden sonra bulunan şey yüzünden "devlet sırrı" müfredatı devreye girdi.
  • neredesin kara kaşlım, kara gözlüm
    (bkz: sadettin teksoy)
hesabın var mı? giriş yap