• taşeron işçilerin kamu kadrolarına geçişi için yapılacağı açıklanan sınavdır.
    https://www.memurlar.net/…-kadroya-sinav-sarti.html

anayasal eşitlik ilkesi gereği muhtemelen isteyen tüm yurttaşlar bu sınava başvurabileceklerdir herhalde diye düşünüyorum. ayrıntısını hukukçu arkadaşlar verirler sanırım.
  • birçok skandala imza atacak olan sınav.
  • devlet kadrolu işçi alıyor ve sınav açıyor lakin sadece belirli bir kısım buna başvurabiliyor.anayasa mı kalmış ülkede?
  • bildiğim kadarı ile bu kişiler kadroya geçmiyor, sadece taşeron firma aradan çıkarılıp direk kurumla sözleşme yapıyorlar. en azından bizim kurumda bu şekilde olacak(mış).

bugün aldığım bilgiye göre de şirket her eleman üzerinden 500 liraya yakın bir para kazanıyormuş. şirket aradan çıkınca elemanların maaşında da 250-300 lira civarı bir artış olacakmış. yani aracıyı çıkarınca oraya bir win-win durumu ortaya çıkıyor.

bu bağlamda %80 inin sahibi hükümet yakını olan bu taşeron firmaların elinden bu geliri almak için bu kişilere ne vaadedildi onu merak ediyorum ben.

yandaş gözünden bakarsak; hem çalışanlar bakımından, hem devletin cebinden çıkan paranın azalması bakımından çoh eyyi bir icraattir.

muhalif gözden bakarsak bu taşeronlarda çalışan en basit elemanlar bile bir şekilde siyasi bağlantı veya tanıdıklar yolu ile işe girmiştir. bu bağlamda yandaşa güzel bir kıyak olarak değerlendirilebilir.
  • kurumlardan kurulan komisyonlara ve ilgili kurum ile kadroya alınacak çalışan arasındaki ilişkinin nüvesine göre soru kalitesinin oldukça değiştiğini düşündüğüm sınavdır. çünkü bir tanıdığım baya baya heyet karşısına çıkmış, mesleği ile alakalı sağlam mülakat yapılmış ve beyin ameliyatlarında kafatasına çivi uygulamalarındaki metodlar gibi sağlam kazık sorular çapraz sorgu şeklinde heyet tarafından sorulmuş. sanırım kurumun ciddiyetiyle alakalı bir durum söz konusu.
hesabın var mı? giriş yap