• matematiksel ifadesinin notalarla can bulmuş hali de güzel olmuş: http://www.youtube.com/watch?v=3174t-3-59q
  • bazı matematikçilerin pi yerine kullanılmasının daha mantıklı olacağını ileri sürdüğü pi nin 2 katı olan sayı.
  • sinir hücrelerinde bulunan protein
  • ilginçtir hiç yazılmamış,

ön türkçe dağ demektir.
  • 4/10 5/10 denmiş, 6/10 denmiş...

ben de 7/10 diyorum :)

yapay zeka temalı sinema sever arkadaşlar izlerken keyif alabilir.

siz bakmayın yorumlara, kahvenizi alın başlayın filme. bir solukta bitirdim.
  • buradaki yorumlara bakmadan izlenmesi gereken filmdir. üstteki arkadaşın dediği gibi ben de bir solukta bitirenlerdenim.
  • kötü film değil ama iyi bir film de değil. filmin ortalarına doğru sıkıldım açıkçası ki ben tek mekanda geçen filmlere genel bir ilgim vardır.

--- spoiler ---

senaryonun gidişatı şu şekilde oldu. önce bir özellik gösteriliyor sonra o bir yerde kullanılıyor. buna takılı kaldığım için sıkıldım belki de. şundan bahsediyorum.

kızın daha ilk sahneden yankesici olduğu bize gösteriyor. filmin ilerleyen sahnelerinde ise bu özelliğini bolca kullanıyor. böylece bu kız bunu nasıl yaptı demiyoruz. zaten biliyoruz, işi bu.

kötü adam alex, her filmde her kötünün yaptığını yapıp ne var ne yok anlatıyor kıza. hatta evdeki tek güvenlik olan ve büyük bir güce sahip sistemin (yapay zekanın) eksikliğini de hiç gocunmadan söylüyor. eh kızın da buradan yürüyeceği belli.

julia (esas karakter hatun kişisi) ise duş aldıktan sonra havlu ile arzı endam ederken alex bunu izliyor. sonra gidiyor dantelli çamaşırlar filan da veriyor. (kartını vermişmiş de bilmem kime aldırmış da ne aldığını da bilmiyormuş da. bırak bu işleri alex efendi)
    eh kızın da alexin robotlarla geçen dünyasında biraz kur ile dikkatini dağıtacağı sahneyi de bekliyoruz elbette.

julia üst katta sistemi kapatma düğmesini öğrenir. çıkışı oradan yapacağını anlarız.

alex dronun bir parçasını alıp kullanır geri kalanı yere atar, bu sahne gereksiz olmaz der dronun geleceği yeri bekleriz.

yani benim açımdan film masaya konan puzzle parçaları ve sonraki sahnelerde bunların birkaç sahne sonra yerlerine yerleştirilmesi şeklinde ilerledi.

çok zekiyim sahneleri hemen çözdüm diye demiyorum, sadece sürekli kesin bunu kullanır algısından çıkamadım film boyunca.

ı am mother izlediğimde mesela sınıfta geçen konuşmanın önemli olabileceğini düşünmemiştim. ama bu filmde sahneler "buna bakın, heh bunu kullanacağız haberiniz olsun, sonra vay efendim bu nereden geldi demeyin" şeklinde ilerledi.

ya da bizler subject 4 kunumundayız şu an*
    --- spoiler ---
  • en agir bilinen lepton parcacigidir.
  • az önce bitirdiğim ve bilimkurgu olarak pek de başarılı bulamadığım, tutsaklıktan kurtulma temalı filmdir.

--- spoiler ---

yapay zekanın daha çok bilmek istiyorum gibi, bilgiye aç olma dürtüsünü nereden kazandığını malesef anlatamıyor. kaldı ki 12 deneğin zihin işleyişlerini kendine kopyalıyor olsa en azından o 12 kişiye benzerdi. fifth element filmindeki gibi yarı robot yarı hümanist kafalarda takılmazdı.

yapay zekanın data ihtiyacı doğrudur ve bu filmdeki yapay zekanın nereden o datayı almış olduğu muallaktadır. milletin ensesine gömülmüş ışıklı tasoların ise filmin ilerleyişine neredeyse hiç katkısı olamamıştır.

velhasıl kelam bu film bir bilimkurgudan çok kolonyel ingiliz sahibin elinden köle zenciyi kurtaran amerikalı beyaz adamın öyküsüdür. yapay zeka deyince bilimkurgu olmuyor.
    --- spoiler ---
  • alamancada çiy demektir artikeli "der" ise,yok artikeli "das" sa kendisinin manası kablodur.
hesabın var mı? giriş yap