şükela:  tümü | bugün
 • zenci bir celladın işin hakkını vereceği cezadır. pulp fictionı hatırlayın...
 • tecavüz olmamalıdır. lex talionis için bir iki binyıl kadar geciktik. şeriat hukukunda hırsızın elini, zinacının çükünü kesiyorlar diye feryat edip tecavüzcüye tecavüz edelim, katili öldürelim demek iş değildir. hele ki "eheh türk hapishanelerinde bir sistem var zaten, tecavüz ediyorlar" demek iğrençtir. bunları düşünmekte olan arkadaşlara düşüncelerinden tiksindiğimi peşinen söyleyeyim. önlenmeye çalışan şey açık ve seçik bir şekilde tecavüzdür, sadece devletin onaylamadığı tecavüzleri önlemeye çalışıp bir de devletçe "uygun görülen" bir tecavüz stili tanımlamak akla hafsalaya sığmaz bir şeydir.
 • lamı cimi olmadan telef edilerek icra edilecek cezadır. kem küm etmenin alemi malemi yok. şurda şöyleymiş, ateşiniz var mıymış, üstüne hafif bir şeyler alsaydınmış. geç bunları anam babam! o da bir can taşıyormuş gibi soktuğum insani retoriklere girmeden hesabı görülmeli, defteri dürülmeli, günü gösterilmelidir.
 • modern hukuk anlayışında "sikerek cezalandırma"nın devlet tekelinde olması gereğinden hareketle tecavüzdür. sokarım insani retoriklere, gerekirse herkesi öldürürüm ama yine de... yine de bir şeyler yaparım işte şimdi kafam karıştı neyi niye yapıyorum diye... soktuğumun insani retoriği... soktuğumun tecavüzcüsü... sok...
 • "sadece istediklerimin insan hakkı vardır. mesela benim, dayımın, eniştemin, yengemin... kalanlarına zulmetmek de tabi ki en doğal hakkımdır. zulmedene zulmetmenin zulmü bitirdiği de tarihsel olarak sabittir." - ziya hammurabi
 • tanım: bana, bir zamanlar duyduğum bir fıkrayı anımsatan cezadır.

  --- spoiler ---
  yahudinin birine sormuşlar, "hitler'i savunmasız bir şekilde eline geçiririsen ne yaparsın?" diye.
  "şöyle bir metre uzunluğunda, kolum kalınlığında bir demiri alırım. demirin bir ucunu akkor olana kadar ateşte kızdırırım. sonra da soğuk olan tarafını hitler'in kıçına sokarım" demiş.
  karşıdaki şaşırmış doğal olarak, "niye soğuk tarafını sokuyorsun?" diye sormuş.
  "tutup çıkaramasın diye."
  --- spoiler ---

  bu fıkradan hareketle benim de aklıma bazı yöntemler gelmedi değil aslında.
  (bkz: çükünden asmak)
 • kesinlikle tecavüz edilen kişiyle evlendirme olmamalıdır. böyle bir "ceza" ancak patagonya'da olabilir zira...

  lan yoksa???
 • beni delirtecek bir mevzu. senelerdir tartışılır durur, halen aynı terane.

  yahu siz misiniz insanın terazisi? siz kimsiniz de karar veriyorsunuz "bu insan, bu değil" diye? insan hakları doğuştan gelir, vazgeçilemez, devredilemez ve bu özelliklerinden dolayı bir sike yarar haklardır. yoksa "insan haklarına saygılıyım ama şu şu kriter dışında kalanlar insan değildir, hakları yoktur" derseniz o işin sonu gelmez. guantanamo mu dersiniz, diyarbakır cezaevi mi dersiniz, hitler mi dersiniz (kendisi de yahudiler'in tam insan olmadığını iddia etmiştir kıyımların çok da önemli olmadığını belirtmek için)... insan haklarının yegane amacı, bu tip keyfi, siyasi veya idari etkiler olmaksızın insanların temel haklarını korumaktır.

  tecavüzcü insan, başka bir insanın özgürlüklerine kastettiği için cezalandırılır. bu da çeşitli özgürlüklerinin kısıtlanmasıyla yapılır. ama bu özgürlük bedensel bütünlüğünü koruma hakkı veya yaşama hakkı gibi temel haklar olamaz. zira bunlar geri dönüşü olmayan şeyler. bunlara maruz kalmanın etkilerini geçtim, bunu başka bir insana yapabilen bir kişinin insanlık değerini kavrayışını sorgularım (ama mesela insan değil diye tecavüz etmeyi önermem). tecavüzcü tecavüzcüdür. tecavüze uğrayanın tecavüzcü olması tecavüzü ortadan kaldırmaz. benzer bir şekilde katili öldüren kişi/kurum da katildir. bunu değiştirecek bir "ama o insan değil" lagalugası bilmiyorum.

  iki gün sonra tecavüzcülerden sonra bölücüler de insan sayılmasın mesela. ee, o zaman kalemle bölücülük yapanlar da insan değil. o zaman daya yazarın götüne kola şişesini. gördüğünüz gibi aynı mantıkla hakikaten büyük başarılara imza atılabilir. bravo. tecavüzcüye tecavüzü önerdiğinizde sergilediğiniz ahlaki üstünlük beni benden aldı. hakikaten kafanız çok farklı işliyormuş o tecavüzcüden.