şükela:  tümü | bugün
 • tae kwon do'nun turkce okunu$u..
 • ulkemizdeki en me$hur dovu$ sporlarindan biridir. kore anavatanli olan ve ilk defa 1988 yilinda olimpiyatlara dahil edilen spor, sert bir disiplin icerir. tae kwon do'nun 5 ana prensibi: ba$kalarina saygili olmak, durust olmak, azimli olmak, akil ve vucut kontrolunu her zaman saglam tutmak ve cesur olmak seklinde siralanabilir. aikido gibi felsefeye yonelmeyen, karate gibi direk sokak dovusunde kullanilabilecek gibi ogretimi verilmeyen, daha cok musabaka sporu olarak anilan taek won do, yurdumuzda bircok noktada ogretilmektedir, fakat hocalarin kalitesi maalesef hic yabanci standardlara uymaz. "kata" hareketlerinin bolca bulundugu sporda, tekme agirlikli saldirilar on planda, elle yapilan hareketler ise minimumdadir. kaci$ kavrami da neredeyse sifirdir. standart bir ku$ak sistemi de bulunan sporda en yüksek ku$ak olan siyah renge ulasmak cok zamaninizi almaz, fakat bu ku$agin ilerisine gitmek icin bayagi ugrasmak gerekir. esnekligi birebir arttiran ve kondisyonunuzu her zaman yerinde tutan herkes tae kwon do'ya! reklam gibi oldu bilgi, rezillik ya...
 • anavatanı kore dir. karate, kung fu, tai ile nerdeyse hiçbir benzerliği yoktur. kore insanı kişiliğini ve kültürünü yansıtır. özünde dünyayı daha yaşanır bir hale getirmeyi hedefler. geri çekilmek veya blok almak gibi kavramlar işlenmez. darbeden kaçmaktansa onu yemeyi göze alarak daha etkili bir karşılık vermeyi ilke edinmiştir. gözünüzün önüne kore öğrenci eylemleri gelebilir. doğru zamanda başlanır ve iyi uygulanırsa sıradan bir insanın 1,5 katı kondisyona kavuşulabilir. kata denen hareketler tae de pumse olarak ifade edilir. ancak ilkeleri doğru özümsenirse getirisi hissedilebilir. onun ötesinde basketbol dan çok da farkı yoktur. kore dilinde
  tae:tekme
  kwon:yumruk
  do:ise temel ilkelerin ifade edildiği mistik karakterdeki tinsel yaklaşımları ve felsefi anlayışını temsil eder. en önemli kavramlar do'nun açılımı ile ortaya çıkar. insan bedeni ve ruhuna kazandırdıkları gerçekten uzun açıklamalar gerektiren bir başlıktır.
  tae kwon do'nun getirileri
 • ilk olarak kore askerlerinin kendini koruması için geliştirilmiş bir savunma sanatıdır. yaygın kanının aksine koruma ve kaçma taktikleri, yumrukla icra edilen hareketler mevcuttur. aslında diğer savunma sanatlarından bir çok üstünlükleri mevcuttur ama güzel yurdumda heralde herkes taekwon do hocası kesildiğinden yanlış tanıtılma tehlikesi mevcuttur.* allah'tan international taekwon do federation ve ülkemizde türkiye taekwondo federasyonu taekwon do'nun gelişimi için uğraşmaktadır. mit* de bile taekwon do grubu mevcuttur.
  http://www.itf-taekwondo.com/
  http://www.turkiyetaekwondo.org/
  http://web.mit.edu/tkd/

  tae ayak, kwon el, do ise sanat, felse, yol anlamına gelir. başlayacaklara ilk önce 11 temel teknik öğretilir, bunlar basitçe duruş ve selam verme şekilleri, yumruk ve tekme atarken vücudun ve ayakların nasıl durması gerektiği, ve çeşitli koruma duruşlarıdır. bunları öğrendikten sonra poomse ve yavaş yavaş ileri seviye tekme ve yumruk'lara geçilir.
  tae kwon do, sadece tekme ve yumruk sallamaktan ibaret değil, bir felsefedir. hocalara ve büyüklere saygı önemlidir.
  birde tekken oyunundaki hwoarang karakteri tae kwon do'cudur. ben buna özenerek başlamıştım mesela, saçlarımı da onun gibi yapıcam uff, süper olcak valla...*
 • bu sporun ilk ustasi olayi aslinda dovus sporlarini karateden ogrenmistir. japonyaya gidip orada bir japon karate ustasi tarafindan evlat edilen usta daha sonra koreye dondugunde eski kore sporlarini ile karateyi birlestirip tae kwon doyu yaratmistir.
  daha sonra 60li yillarda tae kwon do'nun kurucusu kuzey koreden ayrilinca politik ve diger nedenlerden tae kwon do ikiye ayrilmistir. itf (international taekwondo federation) daha geleneksel bir sporken wtf (world tae kwon do federation) daha olimpik bir dovus sporu olmustur.
 • on yıla yakın bir süre boyunca ilgilendiğim iki kez gençler türkiye üçüncüsü bir kez yıldızlar türkiye şampiyonu bir kez de gençler türkiye ikincisi olma şerefine eriştiğim olgunluk ve kontrolu öğreten muhteşem hayat felsefesi.
  yıllarca yaptığım bir spor oldugu için artık benim için bir tarz haline gelmiş dinginlik ve kontrolu aynı anda yaşatan bir sistem.
  yalnızca ismindeki do kelimesini açıklayacak olursam uzak doğu prensiplerinin tümünü içine alan do prensipleridir, kısaca doğruluk, sadakat iyilik yardım hoş görü ve gerektiğinde kullanılabilecek tüm iyilikleri barındıran aslında gündelik yaşamımıza uygulamamız gereken hoş bir hareketler bütünüdür.
  kesinlikle para getirmemesine rağmen size çok şey kazandırabilecek bir spor türüdür.
 • türkiyede en çok lisanslı sporcuyu barındıran daldır. ama her nedense kitapçılarda bu konuyla ilgili kitaplara pek rastlanmaz.
 • türkiye'de ilk defa, malatya'da amatör lig kapsamına alınarak meşrulaştırılan uzak doğu sporu. ilk etapta yıldızlar kategorisinde faaliyet gösterecek olan bu lig 30 mayıs 2004 pazar günü başlayacak.
  (bkz: ekşi sözlük haber merkezi)
 • taekwondo'da beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah olarak sıralanan kuşak renkleri, olgunlaşmayı simgeler. şöyle ki: beyaz renk saflığı ve başlangıcı, sarı renk bitkinin kök salmasını, yeşil renk bitkinin yapraklarının büyümeye başlamasını, mavi renk yeşeren bitkinin göğe doğru yükselişini, kırmızı renk artık tehlikeli hale gelişini, siyah renk ise olgunluğu temsil eder. burda kırmızı renk ile ilgili bir dipnot düşecek olursak; kırmızının simgelediği tehlike hem rakipler, hem de öğrencinin kendisi için geçerlidir. zira artık teknikleri iyice oturmaya başlayan öğrenci, bildiklerini kötüye kullanırsa kendisi için de tehlike oluşturacaktır.
 • olimpiyatlarda bahri tanrikulunun da etkisi ile sunu ogrendik ki tekvando 9 dakikadir kazanan 4 kose..son dakikaya kadar kimin kazanicagi kestirilmiyor..boyle duruolar bakisiolar birbirlerine ha vurdu ha vurcak..sonra tak tak vuruolar bitiyor mac..ayrica eskrim deki gibi sekilden sekile girmiyorlar yendiklerinde..aferim cocuklara..selam veriyorlar hal hatir soruyorlar maca baslamadan once..sonra dovusuyorlar.biri sert vurdugunda "acimadi dimi allah korusun" diyorlar..sonra yenen yeniyor yenilen gidip agliyor cok hadise yok..lakin eskrim izledim gecen arkadaslar..allah sizi inandirsin..sekse kosan citalar gibiler her kilic darbesinde..bir izdiham bir kiyamet aman tanrim..