şükela:  tümü | bugün
 • soğuktan çok şikayet eden bünyelerin 1 yıllarını geçirmek zorunda kalınca neler yaşadığını*, neler düşündüğünü, katlanmak için ne gibi mekanizmalar geliştirdiğini anlatmakta güçlük çekeceği, üzerinde 5.piyade er eğitim tugayına bağlı er eğitim bölüğü ve ünlü askeri cezaevi bulunan tepe.
 • mottosu "askere merhamet vatana ihanettir" olan tanksavar eğitim taburu. 5. piyade tugayının havantepesinden bakıldığında sessiz sakin gibi görünen bu göt kadar yerin denetlemeleri bile orgeneral tarafından yapılır. memleket sınırları içerisinde bir acemi piyadenin düşebileceği en boktan yerdir ki çok şükür uzaktan bakıp eğitimini burada alan çavuşların hikayelerini dinlemekle yetindim.
 • geçmişte işlenen çok büyük günahların cezasını ahirete bırakmadan yeryüzünde ödendiği yer.
 • sivas - temeltepe

  acemi birliği için düşülebilecek en kötü yerdir.hele bir de kış mevsimi gidildiyse deymeyin keyfine.
  -40 lara kadar uzanan hava sıcaklığında kısa dönem uzun dönem ayrımı yapılmaksızın herkes gece nöbete çıkar bu durum kısa dönemlerin gündüz acemi eğitimi vermelerine tabiki engel değildir.

  tanksavar taburunun olduğu lanet yer de denilebilir.bağlı bulunduğu tugayda ise piyade taburu olup bir de askeri hastane mevcuttur ki iki taburdaki askerler de eğitimden kaçmak için sürekli hastaneye sevk olurlar. nöbet kulübeleri karşılıklıdır. piyade taburunun havan tepesi meşhurdur ve rüzgarı eksik olmaz.

  eğer askerliğiniz sivas' a düştüyse acemilik yada ustalık farketmez. üzülmeye başlayabilirsiniz.
 • nöbetlerin soğuktan dolayı 15 dakikaya düştüğü gece ilk değiştirici onbaşı lığımı yaptığım, soğuğun ve üşümenin gerçek anlamını öğrendiğim yer.
 • 2007 aralık ayında düştüğüm, kalan hayatım boyunca toplamda hiç üşüyemeyeceğim kadar üşüdüğüm yer. acemilik sonrasında hayatımın kurasını çekerek kalan 5 ayda tugaya indim, biraz daha gün yüzü gördüm. hiç o kadar mutlu olmamıştım.
 • ölümle yaşam arasındaki soğuk beyaz çizgi. gitme!
 • 20 gün boyunca acemiliğine katlandığım yer hayatımda böyle soğuk yer görmedim soğuğu yetmezmiş gibi hergün denetleme hali mevcuttur eğitimlerde sürekli karargaha kaçanlar olurdu. eğitimleri ağırdır eğitimin ağırlığının pek önemi yok aslında çünkü soğuk unutturur bunu. tugay temeltepeye nazaran daha kolay ve sıcaktır eğitimleri daha normal geçer ama sivastasın sonuçta. sivasta 2 tane caddeden ibaret kasvetli bir şehirdir. sivasa askerliği çıkan arkadaşlar eğitim çavuşu olmayında ne bok yerseniz yiyin
 • doğuya çatışmaya ya da mayına falan denk gelmediyseniz, soğuk ile hayvani mücadelenizin mabedidir. her ne kadar artık sürgün yeri değil deseler de tüm komuta kademesinin bir an önce tayin olsak da şuradan gitsek diye şafak saydığı yerdir. sivas merkez ile arasında -5 derece oynar.
  sobalı konteynerlarda cehennem sıcağında atletle gezen komuta kademesi, -20 derecede yapılan eğitimileri çaylarını içerek izler. bu durumda bir rahatsızlığınızı öne sürerek kendinizi yere bırakmanız gerekmektedir,zira işi inada bindirirseniz eğitim zaiyatı olarak kayıtlara düşmeniz an meselesidir. soğuğu sinsidir, derinden gelir, içinize işler, yatağa gömer çeker gider.