• bu kitapta enteresan olan bir husus daha vardır ki o da karakterlerin her türlü gerilime, korkuya rağmen midelerini hiç ihmal etmemelidir. sürekli mutfakta birileri yemek hazırlamaktadır, salonda birileri bişeyler yiyip içmektedir. ne gözü doymazlıkmış, ne ölümü kanıksamışlıktır bu anlamadım.

-aaa! ercan da ölmüş. ama bu vahşet! tanrım, artık bu kabustan uyanmak istiyorum.
    +beyaz peynir kalmış mıydı hiç?
    -dolapta biraz olması lazım..

gibi.
  • identity'de bundan esinlenilmiş, benzetene madalya. yine de sevdim bunu.

--- spoiler ---

biz olsak bir odaya toplaşıp uyurduk. türk aklı burda işe yarardı bak..

--- spoiler ---
  • 1998 yılında okuduğum agatha christie'nin en iyi romanlarından biri.
    geçen hafta bir arkadaşım kütüphanemde görüp aldı okumak için, geri aldığımda yerine koymadan önce bir daha okuyayım dedim, aradan 15 sene geçmiş ve unutmuşum ayrıntıları ve sonunu. on yedinci bölüme kadar okudum büyük bir heyecan içinde ve en güzel yerinde bırakıp kitabı yastığımın altına koyup uykuya daldım, sonunu yarın kahvaltı sırasında okuma planı yaptım kafamda. sabaha karşı hırş hırş sesleri tam kulağımın dibinden gelmeye başladığında sinek kovalar gibi bir kaç kez salladım elimi gözlerimi açmadan ama ses kesilmedi, gözlerimi açtığımda tam suratımın hizasında pika'yı gördüm (kedi). on yedinci bölümün 3 sayfasını parça pinçik ederken yakalandı ve ağzında kağıt parçalarıyla yatağı ve dahi yatak odasını koşarak terketti. ağzından aldığım parçalarla kalanları birleştirdim ve o muhteşem kusursuz cinayet planını huşu içinde okudum yine de.
  • --- spoiler ---

dedektifçilik oynanmamış olması ve katilin kazanması yönünden sıradışı bir agatha christie romanı diyebiliriz. iki bakımdan katil kazanmşıtır: birincisi katil emeline ulaşmış, herkese dersini vermiş, kendisine göre adaleti sağlamıştır. ikincisi eğer katil arkasında bir mektup bırakmasa, cinayeti çözmenin olanağı azdır.*

--- spoiler ---
  • bbg'deki kultur ve gonul adami melih'in stephen king tarafindan yazildigini soyledigi romanin adi.
  • -kitabı okurken aklımda filmini de oynatmı$tım.. $imdi olsun hemen yönetirim filmi.

-(bkz: en kucuk zenci)
  • agatha christie nin en bilinen romanı olan kitap sonuyla insanın ağzını açık bırakmakta nassı yani dedirtmektedir.polisiye romanlar sonunda uykuları kaçan korkaklar(ki ben oluyorum biri de)sonunu okurlar daha kitabın ortasındayken....ama bunun da keyfi vardır ki rahat rahat cinayetleri takdir edersiniz katil kim diye tırnaklarınızı yemek yerine...(zaten şu agatha christie kitaplarının birinin sonunu doğru tahmin edebilsem ruhum huzur içinde ölücem ama....)
  • agatha christie'nin bircok romaninda oldugu gibi bu kitabinda da sok olmaya kendinizi hazirlayin derim.katili bilemiyoruz ,tahmin bile edemiyoruz.bu kadinin butun kitaplarina ben bu sefer katili bulucam diye basladim ve hicbirinde basarili olamadim.kendimi gerzek gibi hissettiren yazarlarin basinda geliyor bu bayan.ama en cok tahmin edilmesi zor katil ve en muhtesem kitabi icin(bkz: roger ackroyd cinayeti)
  • agatha christie'nin en güzel romanı.
    romandaki ninninin şiiri çok önemlidir:

on küçük zenci yemeğe gitti.
    birisi boğuldu,
    kaldı dokuz.

dokuz küçük zenci pek geç yattı.
    birisi uyanmayı unuttu,
    kaldı sekiz.

sekiz küçük zenci adada gezmeye çıktı.
    birisi dışarıda kalmayı istedi,
    kaldı yedi.

yedi küçük zenci bir küçük baltayla odun kesti.
    birisi iki parça oldu,
    kaldı altı.

altı küçük zenci kovana dokundu.
    birisini arı soktu,
    kaldı beş.

beş küçük zenci kanunu tetkik etti.
    birisi avukat oldu,
    kaldı dört.

dört küçük zenci denize girdi.
    birisini balık yuttu,
    kaldı üç.

üç küçük zenci hayvanat bahçesini dolaştı.
    birisini ayı boğdu,
    kaldı iki.

iki küçük zenci güneşte oturdu.
    birisini güneş çarptı,
    kaldı bir.

bir küçük zenci tek başına kaldı.
    gidip kendisini astı,
    tamam!
  • agata christie nin en iyi romanıdır.hala unutamam.inanılmaz bir seri cinayeler öyküsü.karakterlerin ölümü 10 küçük zenci şiirine göre ayarlanmış ve organizasyon süper.türü sevenler için iyi bir örnek
hesabın var mı? giriş yap