yao

  • 1724
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

hayvan markacılığı

bazı yaşam formlarında görülen sinir bozucu özelliktir, bu canlıların en sevdiği yerler sıralamasında petshoplar ilk sıralarda yer alır. paşabahçe vitrinindeki ebru desenli kaselere bakar gibi bakarlar petshop vitrinlerine salyaları akarak.

hayvanseverin allahıyım diye gezinen bir takım zırtapozlar, günün birinde bir yerlerde otururken arkadaşıyla aynen şu aşağıdaki muhabbeti yapabilir ve siz de buna istemeden kulak misafiri olup şaşırabilirsiniz:

- ay şekerim benim kedi himalaya ya seninki?
- ay vallahi başta siyam sanmıştık ama himalaya çıktı bizim kerata
- ciddi mi? peki nereden aldınız, kaça aldınız, secereli mi, annesi kim babası kim, kimlerdenmiş?
- bıdı bıdı.. ay şengül de bi köpek almış
- ne cins ?
- yok kız öyle değil sokaktan almış
- aaaa * ... * * *

şimdi bakınız..
ortaçağda aynen var bu, köle tüccarlığı ismi de..
köleler para karşılığı alınıyor ve tüccarlar tarafından raicini veren kişiye satılıyor. bu dangalaklar da gidiyorlar köle tüccarı petshoplara, üzerinde başka hiçbir canlının hak iddia edemeyeceği köle hayvanları satın alıyorlar.. burası çok önemli: bir canlıyı satın almak. buna kuşlar, balıklar vs herşey dahil. satın alınan canlı, alanın izin verdiği şartlar dahilinde yaşıyor. peki mutlu yaşıyor mu acaba? bilinmez..bunlar sibirya kurdunu alıp yazın tatile götürüp 40 derece sıcakta yaşatmaya çalışırlar. ya da border collie alıp 3+1 eve kapatırlar ki hayvanın yaşayacağı topu topu 10-15 sene yarıya insin diye.

satanın hayvanı satmaya hakkı var mıdır peki? tabii ki yoktur çünkü canlıdır o. bir bir yayık ayranı, bir ansiklopedi ya da ay çöreği değildir, satanın emeği "0" (yazıyla sıfır) dır, satan tarafından yaratılmamıştır. petshop sahipleri odası mahkemeye vermesin diye kurcalamayacağım pek.

yukarıda bahsi geçen yerseniz hayvanseverler, sokö * ya da soke * leri beğenmezler, aşağı görürler. çünkü sokö ya da soke ırk değildir ki neden sevsinler, onların suçu sokakta olmaktır. hayvan sevmeyen insan da sevmez gibi klişe lafları ağızlarına dolarlar ve her fırsatta söylerler ama yolda gördükleri aç olduğu bariz olan bir zavallı hayvana popolarını kaldırıp köşedeki büfeden birşey alıp vermezler. hatta bırakın bunu, kardan her tarafın kapandığı dönemlerde, yiyecek bulma ihtimalleri sıfır olan ve bu yüzden balkonlara gelen kuşları bile kovarlar çünkü onların dolar ya da euro bazında değerleri yoktur petshoptaki tüccarların gözünde.
ayrıca bu hayvan faşistliğinin bir de "çirkin olan hayvanları sevmeme" gibi yan ürünü de vardır ama o konuda yeterli bilgiye sahip değilim zira onlara baktığımda direk arkalarındaki duvarı görürüm, yoktur ki onlar benim için dünyada...

faşizm güzel birşey, faşistim ben. hayvan sevmeyenler * direk 2. sınıftır * * *, kötü kalpli insanlardır, her an herşey beklenir onlardan. cinayet işleyebilir, iftira atabilir, hırsızlık yapabilir, kuyu kazabilirler.. pek arkadaş edinmemek lazımdır bu tipte olanlardan. ya da daha da güzeli yalandan arkadaş olup her fırsatta aşağılamaktır...

devamını okuyayım »