• tenten'in orijinal bir macerasıdır... ancak karakterin yapımcıları tarafından bu kez bir çizgiroman değil, bir film için senaryolaştırılmıştır...

70'lerin siyah beyaz trt'sinde izlediğimi hayal meyal hatırladığım bir filmdi... geçtiğimiz günlerde bir sahafta orijinal dvdsini buldum... ancak kopyasını alabildiğim bu filmi eve gidip bu kez renkli izlediğimde, 60'ların istanbul'unu fransızların o zamanki teknolojisi ve kendi ekipmanlarıyla çekmiş olduğunu gördüm...

hani derler ya; "inanlımaz bir deneyimdi"... nasıl bir boğazı, haliç'i, eminönü'nü ve galata köprüsü'nü kaybetmiş olduğumuzu bilmek istiyorsanız filmi bulun izleyin derim... yok eğer böyle mutluysanız eğer, filmi bulursanız sakın izlemeyin...

konuyla ilgili daha çok ayrıntı isteyenler için;
    http://www.seruven.org/inceleme.php?id=107
  • tenten filminden istanbul manzaraları: 1961.
    youtube linki
  • çok eski yılları böyle kaliteli bir görüntü ile izlemek bana bir tuhaf geliyor. (bu tuhaflığın sadece bende olmadığı kanaatindeyim) hele hele 60'lı yılları bu şekilde izlemek acayip enteresan bir şey...

sayelerinde çok kısa da olsa 60'ların istanbul'u görülen ecnebilerin filmi.
  • çeşitli sitelerden filmin tamamını türkçe alt yazılı olarak bulmak mümkündür örneğin ;
    tenten istanbul'da

edit; şansınıza site kapanmış:/
  • hem istanbul hem film çok güzel gözüküyor. başka bir ülke olsa şu istanbul kaybolmasın diye neler yapardı kimbilir
  • rivayete gore tentenin baska maceralarindan kesilip yapistirilip boyle bir macera uydurulmus ve ulkemizde korsan olarak basilmistir... 1970'lerde basildigini dusundugum bu maceranin bazi sahaflarda bulundugu iddia edilmektedir ancak gormedim, duymadim, soylemem.
  • okumak isteyenlere
    link
  • fotoromani da olan bir yapimdir.
hesabın var mı? giriş yap