şükela:  tümü | bugün
 • cavit çağlar’ın sahibi olduğu nergis holding’in yönetim kurulu üyeliği’nde bulunan eski orgeneral.
 • eski mit mustesari.
 • (bkz: susurluk)
 • mgk ile bir proje yaparken kendisi basbakanlikta okkali bir görevdeydi. hic görmedim ama korkulan tirsilan karizma sahibi bir adam oldugunu bilirim. sanirim kardesi de man'da calisir.
 • mit'in son asker kökenli müsteşarıdır.
 • (bkz: ilhan koman)
 • 29.08.1988 - 27.08.1992 tarihleri arasinda mit mustesari olarak gorev yapmistir.

  teoman koman (1936 - )

  harp okulu mezunudur. 1956 yılında asteğmen olarak katıldığı türk silahlı kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 1981'de tuğgeneralliğe terfi etmiştir. 1981-1985 yılları arasında tuğgeneral, 1985-1989 yılları arasında tümgeneral olarak görev yapmış ve 29.08.1988 tarihinde millî istihbarat teşkilâtı müsteşarlığı görevine getirilmiştir. müsteşar olarak görevde bulunduğu 1989 yılında korgeneral olmuş, 27.08.1992 tarihine kadar bu görevi sürdürmüş, daha sonra kolordu komutanı olarak gelibolu'ya tayin edilmiş, 1993 yılında orgeneralliğe yükselerek 3. ordu komutanlığı'na getirilmiştir. 1995 yılında jandarma genel komutanı olarak atanmış ve 1997 yılında bu görevden emekli olmuştur.

  kaynak: http://www.mit.gov.tr/mustesarlar.html
 • türkiye'de darbe yapmanın, cunta kadrolarında bulunmanın, insanlığa kast etmenin her zaman "doğru ata oynamak" ve "hiç kaybetmemek" anlamına geldiğinin bir ispatı da teoman koman'dır.

  teoman koman genç bir üsteğmenken yassıada'da adnan menderes'in başına nöbetçi dikilmiştir. yassıada avukatlarının hiçbir zaman tekzip edilmemiş açıklamalarına göre menderes'e küfür eden, tokat atan isimlerden biri de teoman koman'dır. buradaki "performansı" neticesi jandarma genel komutanı ve mit müsteşarı olmuştur. vazifesinin hiçbir kademesinde darbecilikten ötürü bir takibata veya tenzil-i rütbeye uğramamış ve aksine yükselişi hızlı, makamları kudretli olmuştur.

  üstelik teoman koman burada yalnız değildir. yassıada’da görev yapan subaylardan doğu aktulga orgeneral, ilhami erdil ise deniz kuvvetleri komutanı oldu. aktulga kara kuvvetleri kurmay başkanı'yken 28 şubat sürecini başlatan sincan'daki tankları yürüten isimlerden biridir. ilhami erdil ise şimdi cezaevinde.

  teoman koman ayrıca cavit çağlar'ın içi boşaltılmış interbank'ında hiçbir ekonomi ve finans formasyonu olmadan yönetim kurulu üyeliği yapmış ve hakkında malvarlığına el konulması için mahkeme kararı çıkarılmış ve fakat bu davadan ses çıkmamıştır. cavit çağlar'la birlikte kendisinin nesim malki cinayetinde isminin geçmiş olması hiç de şaşırtıcı değildir.

  sonra teoman koman üçüncü ordu komutanı iken tunceli'de köy ve orman yangınları artarak sürmüş, jandarma genel komutanı olduğu dönemde en büyük şakasını yapmış ve "jitem diye bir teşkilat yoktur" demiştir. vahdet sinan yerlikaya, koman'ın orgeneral olarak doğuda görev yaptığı dönemde "neye inanıyorsanız onun üzerine yemin ederim ki devlet tunceli'de köy yakıyor" demiştir.

  leman dergisi kendisini 90'ların ortasında lale ilan etmişti.
 • tuncay guney in 2001 sorgusunda adı geçen paşa.
 • hakkında mehmet altan'ın bir yazı kaleme aldığı kişi.

  http://www.stargazete.com/…orsunuz-haber-365782.htm
hesabın var mı? giriş yap