• ''tek bildiğim, tanrı'nın beni sıcak kandan ve sinirlerden yarattığı. evet! bir organik doku eğer canlıysa her türlü uyarıya karşı tepki vermelidir. benim yaptığım da işte budur! acıya karşı bağırarak, gözyaşlarımla cevap veririm. yapılan alçaklıklara öfkeyle, iğrençliklere ise tiksinti duyarak tepki gösteririm. bana göre bu, hayatın ta kendisidir. bir canlı ne kadar basitse o kadar az duyarlıdır ve uyarılara karşı daha zayıf karşılık verir. ne kadar gelişmişse, gerçekliğe karşı daha fazla duyarlıdır ve daha enerjik bir biçimde tepki verir.''

anton çehov - altıncı koğuş
  • klasik tepki: "sıraya geç kardeşim."
    neoklasik tepki: "şeker kardeşim sıraya geçiver."
    realist tepki: "sıra var."
    sürrealist tepki: "sallandıracaksın bunlardan ikisini kızılay'da bak bir daha yapabiliyorlar mı?"
    romantik tepki: "beyefendi galiba sırayı görmediniz."
    modern tepki: "efendim insanımız eğitimsiz. halbuki avrupa'da..."
    postmodern tepki: "sırana geç lan ayı!"
    uzlaşımcı tepki: "acelesi olmasa öne geçmezdi, üzmeyin garibi..."
    devrimci tepki: "altyapı sorunları çözülmeden halkımız sıraya geçmez. devrim olunca herkes hizaya gelecek."
    kaderci tepki: "iki dakika fazla beklesek kıyamet mi kopar? kısmetse hepimizin işi görülür."
    felsefeci (septik kuşkucu) tepki: "ön ve arka kavramları görecelidir. o tarafın ön taraf olduğuna kim karar verdi? öne geçtiğini zanneden, aslında arkaya geçmiş olabilir."
    kantçı tepki: "efendim, algılanmayan şeyler yok demektir. bakmayın o tarafa, adam yok olur."
    kötümser varoluşçu tepki: "herkes bir gün ölecek. onurlu bir şekilde bekleyin. bir gün o adam da ölecek."
    iyimser varoluşcu tepki: "sıkmayın canınızı, şu anın tadını çıkarmaya çalışın. bakın ne güzel hayattasınız ve birileri önünüze geçebiliyor."
    hümanist tepki: "insanlık bir bütündür. birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. dolayısıyla birimiz öne geçince, aslında hepimiz öne geçmiş oluyoruz."
  • kendisini def jam, shady records, aftermath records vs. sahibi gibi hisseden, yılışık tipli soytarının tekidir.
  • etrafından kopan herkesin* paragöz, gereksiz hırslı biri olarak tanımladığı mc. davaya katkısı olduğunu, bütün parasını hiphop kültürünü geliştirmek için harcadığını iddia ediyor kendisi; sonra da ep yayınlamasının üstünden bir gün geçmeden 800 tl'den satışa sunduğu kapşonluların reklamını yapıyor. markasının adı da fazlasıyla ironik: ghetto off limits.

bir sorum olacak: gettolarda kim neredeyse 1000 liraya üst baş alıyor kendine? nerenin gettosu bu?
  • istanbul - küçükçekmeceli bir rapper'dır. ayrıca 2004 yılının türkiye rap yarışması birincisidir.

2019 yılı editi: adam çekmece diye bağırıyor biz avcılar, diye tanım yapmışız. biz tanıştığımızda kendisi avcılar'da ikamet ediyordu, daha sonra eskiden beri ikamet ettiği küçükçekmece'ye geri dönmüş. yıllar sonra yanlış bir tanımı düzeltmek istedim.

başarılı işlerine devam etmektedir.
  • eline 5 haneli paralar geçince kendini 9 haneli sanan, egosunu törpülese bir yerlere gelecek olan fakat asla bunu anlayamayacak, şu an az bir yatırım gelince götü patron'un yaralarının kabuğu kadar kalkan mc. biraz ayakların yere bassa birşeyler olacak fakat bu diddy olmadan dr. dre tripleri çok yapay duruyor.
  • son şarkısı için sting'den nasıl telif aldığını merak ettiğim sanatçı.
  • ayo teo - last forever klibinin yönetmeni olduğunu görünce şaşırdığım türk rapçi kendisini ve rapini sevmem ama bu işi beni gururlandırdı helal olsun.
  • söyle bir diss yayınlamış rapci(!)

allahım sana geliyorum* ben hayatımda bir diss dinlerken bu kadar cringe olmadım. adam bir de salak fanları anlamaz diye yapmaya çalıştığı punchların açıklamasını yapmış altyazıda deliriyorum.
  • neden-sonuc iliskisi içinde bunalan beyinlerin 'sonuc' kavramı içinde düşünmesine yol açabilen sözcük.tepki,etki sonucunda olacaksa bu zamandan, herhangi kimyasal ya da fiziksel olaylardan da bagımsız ve kanıtlanabilir olmalıdır.insan beyni,gördüklerini nöronlarının içindeki kimyasal 'tepki'melerle yorumladıgından ve bu yorumların her zaman kusursuz ve sabit oldugundan emin oldugundan tepki,aslında insanın düşünme özüdür.bu düşünme özü,kimyasal 'tepki'melerle gerçekleştiginden tepki,insanın özünü oluşturmaktadır.bu yuzden 'tepki göstermek','tavır koymak' insanı insan yapan davranıs olmustur.ancak,agresiflik ile karıstırılan bu tavır aslında insanın insan olma gereğidir.sizin karsı olma fikriniz ve buna gösterdiginiz saygı insanlıgınızın olcutudur.tepkisizlik ve kayıtsızlık sizin insandan makineye gecmenize neden olacak ve tepkiyi yaratacak etkiden uzak bir düşünme sürecine itecektir.mutlu olmak da bu kimyasal 'tepki'melerden gececeginden tepki sadece tavır koymakla veya agresif olmakla sınırlı kalamaz, tam tersi mekanizmalar da bu konum için gecerlidir.tepki,bu yuzden sadece etkinin sonucu degil,hem bu kavramı içinde barındıran hem de etkinin kendisi olabilecek potansiyele sahip olandır aslında.
hesabın var mı? giriş yap