şükela:  tümü | bugün
 • antalya'da, oldukca az bilinen ve ziyaret edilen bir antik kent.. gitmek icin antalya'nin kuzeyden girisindeki yoldan saga (batiya) donup gitmeniz lazim, gerisini hatirlamiyorum ama tabelalar vardir eminim.. yalniz deli gibi done done daga tirmanmaniz gerekecek.. yaz vakti cok erken veya cok gec saatler disinda kesinlikle gitmeyin derim.. kente gelince aklimda kalan oranin baya bi harabeye donmus ve baya dogayla icice girmekte oldugu (yani bakim, restorasyon gibi seylerin en son gidecegi yerlerden biri muhtemelen orasi).. en saglam yapisi tiyatrosu sanirsam, onun icinden de bol bol cali cikiyor.. ama dagin tepesinde olmasindan dolayi super de bi manzarasi var..
 • (bkz: terme)
 • antalyamda perge gibi, eskilerin duzayak tabir ettigi bir antik sehir var iken gitmenin manyaklik oldugu antik sehir. yazin sicaginda, keci gibi daglara tirmanmak lazimdir burayi gormek icin. civarindaki mesire yerleri olan duzlercami ve guver ucurumu gunduzleri piknige gelenlere, geceleri ise tecavuzculere ve mafya tetikcilerine kol kanat germektedir.
 • (bkz: telmessos)
 • sarp bir dağın tepesinde saklı gizli bir şehir. sisli puslu bir havada giderseniz hele tiyatronun beyaz bir sis içinde boşlukta asılı durduğunu sanıp afallayabilirsiniz.
  iskenderin gelip de alamadığı helmsdeepvari bir doğal kale
 • orman içinde korunan ören yerlerinin en çarpıcılarından biri olup aynı adı taşıyan milli park'ın içinde yer alır. beydağları-termessos milli parkı bitki örtüsü ile bölgenin botanik, yaban keçisi sürüleri ile de açık hayvanat bahçesi görünümündedir. şehrin kalıntıları, antalya-korkuteli yolu üzerindeki yenicekahve yakınında bulunan hellenistik devir suru ile başlar ve güllük dağının zirvesine kadar devam eder. otoparktan sonra şehre tırmanan patika takip edildiğinde, sağ yanda imparator hadrian devrinde yapılmış iyon düzenindeki tapınağın basamak ve anıtsal girişine rastlanır, aşağı şehir surları ve su kayağının bulunduğu alanda güneye doğru tırmanmaya devam edilirse, solda yer yer birinci katı ayakta kalmış gymnasium'a ulaşılır. birçok oda ve salondan oluşan yapının güney-batısmda arkalarında dükkanlar bulunan sütunlu cadde yer alır ve hemen yakınında kanalizasyon şebekesinin mükemmeliğini gösteren kanallar hala görülebilir. düzlüğe çıkıldığında, orman gözetleme noktasına giden patikanın solunda şehrin birçok resmi yapısının bulunduğu alana ulaşılmış olur. düzlükteki ilk kalıntı agoraya aittir. batısındaki portiko veya stoa, ii. attalos zamanında (i.ö. 159-138) inşa edilmiş olup dor düzenindedir. agoranın doğusunda, yamaca yaslanmış olan ve antalya körfezi'ni görebilen konumdaki tiyatro yer alır. hellenistik devirde yapılmış olup roma devrinde onarılıp sahne binası eklenmiştir. tiyatronun yaklaşık 100 m. güney-batısmda çatı yüksekliğine kadar ayakta duran meclis binası bulunmaktadır. agoranın doğusundaki düzlükte ise birbirine geçişli 5 adet sarnıç, derinlik ve genişlik açısından benzersizdir.

  şehrin güneybatısında, "kurucunun evi" olarak isimlerinden roma tipinde fevkalade güzel bir villanın kalıntıları yer almaktadır. cephe duvarı dor düzeninde olan ve 6 m. yüksekliğe erişen yapı, kapısının sol tarafındaki kitabeden dolayı 'kurucunun evi" adını almıştır. termessos çok sayıda tapınağa ve çok geniş mezarlık alanlarına sahiptir. mezarlarının çeşitliliği ye bezemeleri oldukça zengindir. bunlardan büyük iskender döneminin önemli komutanlarından alketas'ın mezarı (i.ö. 319) ve diğerleri, şehir tarihine ışık tutmaları açısından da önemlidirler.
 • antalya'nın 30 km kadar kuzeybatısındadır. arabayla gitmek için antalya'dan burdur yoluna girmek gerekir. veya korkuteli'nden saat ba$ı kalkan otobüsler ile ormanın giri$inde bırakıyorlar. ordan taksiye binmek gerekebilir.

  http://kvmgm.kultur.gov.tr/…13265d6db8cb7569a18343f
 • tarihçilere göre büyük iskender'in ele geçiremediği ender yerleşim birimi.
 • bu antik kentte solymler yaşamıştır.tarihte çok fazla adı geçmeyen bu toplumun kendi paralarını kullanmaları göz önüne alındığında iç ve dış işlerinde romadan bağımsız olarak hareket ettiği yorumu yapılabilir.5000 kişilik bir antik tiyatroları vardır ,tiyatronun hemen sağında kalan dağ güllük dağıdır ve üzerinde zeus'un oturduğu rivayet edilir.
 • yıllar önce ziyaret etmiştim, aklımda pek fazla bilgi kalmadı ama kalanları anlatayım.

  büyük iskender'in anadolu'da ele geçiremediği üç yerden birisi olduğu söyleniyor. söylenene göre büyük iskender perge'yi aldıktan sonra, pergeliler yeni hükümdarlarına termessos'tan yakınırlar. bu 1050 metredeki yerleşim biriminde yaşayanlar ara sıra aşağı inerler ve şehri yağmalayıp geri çıkarlar. bundan bıkan pergeliler de büyük iskender'e verirler gazı. gaza gelen hükümdar 150.000 kişilik ordusuyla fetih için yola çıkar ancak termessoslular da hazırlıklıdır, yukarıdan sürekli büyük kayalar atarlar kendilerine doğru gelen orduya. 150.000 kişiyle yola çıkan büyük iskender'in ordusu daha şehri göremeden 50.000 kişiye düşer ve kral fetihten vazgeçer.

  ne kadar doğru bilmiyorum ama böyle bir hikayesi vardı buranın. inanılmaz bir antik kent, belki de görülebilecek en güzellerinden birisidir. o yolu çıkmak için katlanılan zahmetin sonundaki ödül ise, kesinlikle değer.
hesabın var mı? giriş yap