• ilk pc dönemimde "cd araba" , "araba" yazmak suretiyle açtığım ilk pcoyunumlarımdan (bkz: prince of persia)...
  • -dede baak, need foor speed in hot pursuit 2 si çıktı, nası ama....
    -aah, ah. bizim zamanımızda test drive vardı, 286 bilgisayarlarımızla, 1.44 lük tek bir disketle çalıştırırdık, bööyle direksiyonun üzerinde bir nokta vardı, sadece kokpitten yarışabilirdin...
  • ergenliğini 90 lı yılların başında geçiren türk gencinin ehliyet öncesi araba kullanmayı öğrendiği efsane oyundur.
  • c64 icin muscle car expansion disk'i cıktıgında cok sevinmistim.
  • 5,25 lik yillarin dostu.yeşil/siyah monitörde oynamak tam bi eziyet.siyah beyaz hele bi de vga monitör oldumuydu başından kalkamaz idik
  • sanirim 'need for speed' serilerinin atasidir. ilginc, komik ama hos bir oyundu. yaris oyunlarindan farkliydi, yollar dar, ucurumlu, arabalar ve suruculeri gercek hayattandi, emekli bir cift bile vardi galiba.
    bir de araba yoldan cikip ucuruma duserken bir an asili kalir gibi hissedilirdi, cizgi filmlerdeki tavsan gibi, sonra bulutlar kayar yani araba duserdi, cakilinca da camlarimiz bir anda catlardi.
    (bkz: ilk goz agrisi)
  • need for speed serisinin birinci oyunu, * bu oyunu fazlasıyla andırır. head to head modunda ve dag yolunda * sabahlara kadar oynarak bu oyunu yad edebilirsiniz.

need for speed hot pursuit ve need for speed high stakes'te, rocky mountains'ta, bir rakip ve trafik açılarak pekala eski gunlere dönülebilir.
  • commodore 64 zamanının, dataset denen sürücülerde kasedin bir tarafını tamamen, öbür tarafını da kısmen yükleyerek (tahmini 30-40 dakika) oyuna başlanabilen, her benzinciye gelişte, sürdüğün kadar zamanda yine yüklemeyi beklediğin ızdıraplı ama vazgeçilmez oyunuydu.

en seri araba lamborghini, ve porsche, en süratlisi ferrari testarossa idi. seçtiğin araba oyun aralarında değiştirilemiyordu. zaten yüklemenin yarısında araba seçimi yapılıp öyle devam ediliyordu. ben genelde lamborghiniyi seçerdim. polisten diğer arabalarla kaçmak mümkün değildi. camera görüntüsü sadece içerden olduğu için, o zamanki diğer araba oyunlarından farklıydı. ayrıca manuel vites olayı, pati çekerek kalkma, polis, radar, benzinci falan gibi atraksiyonlar o zaman beklentilerin ötesindeydi. içi en fiyakalı araba porsche, vites geçişleri en güzel olanı ise ferrariydi. oyunu ilk kurduğumda bir süre nasıl vites geçirileceğini çözemediğimden rölantide çalışan arabayla karşılıklı bakıştığımızı hatırlıyorum. corvette ve şimdi hatırlayamadığım bir araba daha neden varlardı belli değil. çünkü çok hantal ve yavaştılar. benzinciye geldiğin zaman ortalama sürat, zaman vs. verip bir de gaza getirici yorum yapılıyordu. (o ne uçuştu, eh fena değil ahbap, ninem gibi sürdün falan filan gibi) 5 veya 6 etapta oyun bitiyordu.

ondan sonra nfs'lerle avuttuk kendimizi ama test drive ilk göz ağrısıydı...
  • td1 ve td2'de çarpışma durumunda olan olay camın kırılmasıydı. td3'de yalnızca cam kırılmıyor, aynı zamanda araba da sarsılıyordu. td1'deki arabalar corvette,lotus esprit, porsche 911, ferrari testarozza ve lamborghini countach idi. td2'de efsane f40 ve 959 vardı. td2'de özellikle 3. bölüm çok zevklidir. bol virajlı yolları vardır. td2'nin amiga versiyonunda ilginç iki farklılık vardır. birincisi hareketli yağ basınç göstergesi, ikincisi de başlangıçtaki "accolade presents" sesi. aynı dönemde çıkan oyunlardan biri de gene accolade'in grand prix'i idi.
  • test drive 3 yol bazinda cok daha komplike olmasina ragmen ilk ikisindeki gercekcilige kesinlikle yakla$amami$tir. yakinlarda sadece pc icin cikan 4,5 ve 6 da need for speed benzeri oyunlardir (aslinda teknik olarak need for speed test drive benzeridir de girmeyelim ona), 5'i oynuyorum arada cerez niyetine cok da kotu degil.
hesabın var mı? giriş yap