şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #67752092)
  (bkz: #68524085)

  bence futbol izlemeyi bıraksın, curling takip etmeye başlasın. okuduklarım o kadar saçma şeyler ki, "troll'ün tekine meze mi oluyorum yoksa?" dedim. bu gibi durumlar için kullanılan şakaysa hiç komik değil ciddiyse hiç komik değil bir tabir var, tepkimi çok güzel özetliyor. nerede kımıl zararlısı tip varsa ölürcesine savunuyor eleman, zihniyetini anlamak mümkün değil.

  bu elemanın beyin işleyişine göre bir fikriniz onunkiyle örtüşmüyorsa gidip kanıt getireceksiniz. mesela rüzgar nereden eserse oraya yanlayan ama iktidara yanlamakta geç kalınca muhalif ayaklarıyla veletlerin gözünü boyayan bilgin gökberk'in ne olduğunu kabul edebilmesi için çalıştığı gazetelerden 20 yıllık arşiv araştırması yapmam gerekiyor. ahah, sözlükteki her veledi ikna etmek için arşiv araştırması yapacaksak ohooo. yine de beyefendiye sözlükten bir örnek gösterdim.

  (bkz: #6901863)

  kanıt gösteremedin diye ağlamaktan başka konuya dair gık edemedi. 90lı yıllarda yılbaşı programlarında rakı içilmesini bilmek gibi bir şey bu, bazı şeyler tecrübeyle öğrenilir. tıpkı şu söylediğim şeyin doğruluğu için sana star tv arşivinden video getirmek zorunda olmadığım gibi, bilgin gökberk denen tipin ne olduğunu da kanıtlamak zorunda değilim. çok merak ediyorsan adamın o dönem çalıştığı gazetelerin arşiv kısmına uğra, tek tek oku. bu kadar uğraşmayacaksan babana sor, belki o biliyordur. bu yeni jenerasyon veletlerin her şeyin internetten saniyesinde şak diye çıkacağına inanmaları beni çok güldürüyor.

  bu kafayla 18-20 yaşına kadar kendisini leyleklerin getirdiğine falan inanıyordur bu, ahahahah. kendisine laf anlatmaya uğraşacaksanız bu entry referansınız olsun, hiç uğraşmayın. sabri sarıoğlu'nu savunan, örnek gösterirken totti - roma konularına benzeten adama laf anlatıyorsunuz, aklınızdan çıkmasın.
 • azimli bir şekilde sol frame'ı katleden yazar.
 • lümpen başlığında ki yazı stilinden ve her s.ki genellemesinden anlıyoruz ki kendisi bir manipülatif lümpen.

  lümpen genelleyeceğim derken sıvamış yazar.
 • (bkz: #70816100) bu entrymle ilgili özelden bana beğendiğini iletirken sadece teşekkür edip profiline, yazdıklarına bir göz atma zahmetinde bulunmadığım ama bir süre sonra şu (bkz: #67928779) entrysini görüp büyük bir kabahat işlediğimi bana göstermiş yazar.

  kendisinin analizini defalarca okuduktan sonra içimden hemen fm-de bir kulüp alıp kendime özgü bir oyun anlayışı ve taktikte çığır açmak geldi içimden.
 • (bkz: futbol üfürükçüsü) göyyyya piston futbolu diye bir kavram türetti, piyasa o noktanın ucundan geçmedi. koca dünyada bi bielsa okuyup sabahlara kadar football manager okuyunca geleceğin futbolunu öngörebileceğini sanıyor. yazdıkları doğru değil.
 • nickaltı atışmalarını sevmeyen biri olarak fikir polemiklerine girmemeye çalışan yazar. herkesin fikri kendine sonuçta.

  ama burada bir yanlış anlama durumu var. "göyyyya piston futbolu diye bir kavram türetti, piyasa o noktanın ucundan geçmedi" diyen arkadaşın ya okuduğunu anlama konusunda sorunu var ya da doğru düzgün okumadan yorum yazma gibi bir sorunu var; zira ben piston futbol bir trend oldu ve herkes onu uygulamaya çalışıyor diye bir şey söylemedim. aksine dedim ki; "piston futbol boşta kaldı, yeni uygulayıcısını bekliyor": (bkz: #67928779)
 • şimdi madem kendisi de arzu ediyor, niçin futbol üfürükçüsü dediğimi tekrar ve uzun şekilde anlatayım.

  bilen bilir, melih şabanoğlu isminde bir galatasaray yazarı vardır. iyi bir galatasaray tarihçisi ve romantiğidir. ama futbolu iyi okuyamaz.

  bundan on yıl evvel melih bey'in bir blogu vardı, gayın-sin. her maçtan sonra on sayfa yazı yazardı. hatırlıyorum rijkaard'ın geldiği sezon; işte takım bir maç yapıyor; berabere bitiyor; maç berabere bitti ama, ayhan ile mustafa sarp'ın ısı haritasındaki konumları bir metre daha yaklaştı; durumun integralini alırsak iki ay içinde takım boyu 15 metreye düşecek, uçacağız gibi uzuuun uzun yazılar yazardı.

  bir gün işin aslında riijkard veya mustafa sarp olmadığı anlaşıldı.tarihi ballandıra ballandıra anlatan melih bey futbolu da kurgulaya kurgulaya anlatıyordu.

  şimdi gelelim tevfikken isimli arkadaşımıza ve 3-1-3-3 sistemine. dünya çapındaki hocalar bir yandan devrin futboluna adapte iken diğer yandan da yeni yeni sistemler üzerine kafa yoruyorlardır ammenna. hatta sistemini mükemmelleştirmek için tek "stopere geçelim" gibi ütopyalar edinip üzerinde çalışabilirler ammenna. hatta futbolun gidişatı bir şekilde tek stoperli sistemi gerektirecek yere evrilebilecektir ammenna. ama daha böyle bir sistem hiç denenmemişken tüm on birin nasıl dizileceğini öngörmek imkansız oğlu imkansızdır. bunu guardiola da simeone de hatta hatta bielsa da denemeden bulamaz. olay şöyle olur; tek stoperin kazanımları hocanın zihninde ağır basar. akabinde deneye yanıla ortaya birşeyler çıkartır.

  eğer tevfikken tek stoperli sisteme geçilecek gelecekte, sebebi de şu şu şu dese geçseydi bir miktar anlaşılırdı. ama 3-1-3-3 gibi tümüyle kendi kurgusu olan hiç denenmemiş bir sistem ortaya atıp futbolun da buna göre şekillenmesi gerektiğini düşünmek bir doğruya on kurgu katmaktır.

  mourinho'ya otobüs çekiyor, guardiola'ya beğenmiyorum diyen adamı normal karşılarım. ama bu arkadaş fenerbahçe'ye en ideal hocanın ümit özat olduğunu söylüyorsa yapılacak tek şey gülmektir.

  kurguladığı sistemde en büyük rollerden birini dinamo gibi oynayacak olan box to box oyuncuya veren kendisi o bölgeye ozan tufan'ı yakıştırınca komik oluyor.

  sayfalarca romantik romantik yazdığı ve piston futbolu dediği şeyi size üç cümlede açıklayabilirim. tiki taka futbolu savunan taraf sizseniz üzerinize çöktüklerinde topu kapıp pas yapa yapa kontra yapma şansınız da çok azdır. çünkü rakip topu kaptırdığı anda delicesine alan daraltır ve sizi pas hatası yapmaya zorlar.

  elinizde süratli ve kuvvetli 3-4 oyuncu varsa, topu alır almaz bu adamların bir anda dikine koşmasını, topu alanın da topla yardırmasını sağlarsanız tiki takayı geride eksik yakalarsınız.
  bu arkadaşın piston futbolu dediği şey pikini bayern ile yaptı ve daha hiç o seviyeye gelemez. çünkü tiki taka futbolu da çehre değiştirdi ve dolayısıyla antitezi de zayıfladı.

  gelelim bu arkadaşın hiçbir çözümü yok dediği mourinho'ya. tiki taka futbolunun pres yapılarak kolay kolay aşılamayacağını gören mou 10 tane futbolcu eskisi ile inter ile tiki takayı zirveden indiren adamdır. 2009 yılında: o zaman biz de geride bekleyelim hem enerjik kalalım hem de orta kafa organizasyonu bile deneme ihtiyacı duymayan barça kilidi açamasın, dinç bir şekilde kontra yapalım diyen mou şimdi modası geçse de çözümü en klasıyla üreten bir adamdır. tüm dünya başka birşey oynarken 4-3-3'ü chelsea ile gündeme getiren adamdır. hem de gerçek üç forvet ile.

  özetle arkadaş çok fm oynuyor.
 • fütüristik şeyler yazmaya çalışmanın adı bazıları için üfürükçülükse okey. dediğim gibi nickaltından fikir tartışmalarını sevmiyorum, bu maddisli kardeşimiz de iyi kötü fikirlerini yazmış artık siz okuyun tartın kendi yorumunuzu yapın, uzatmanın lüzumu yok.

  ammaaaaa,

  bu kardeşimizin yine okuduğunu anlamama durumları var, düzeltelim ki çamurun izi kalmasın. ümit özat için "fenerbahçe'nin en ideal teknik direktörü" demedim, sadece takımın iki senedir içinde bulunduğu saçma durum için aykut'un uyutan futbolu yerine ümit özat'ın daha uygun olacağını söyledim, daum ve zico ile çalışmış olduğundan benimsediğini düşündüğüm hücum futbolunu oynatabilir düşüncesiyle: (bkz: #67861791) (son paragraf pls). geri kalan yazdığım olumlu özellikleri sadece futbolculuk geçmişi ve yorumlarıyla ilgili; süper hoca falan da demedim, aksine sistem/taktik hak getire dedim.

  zaten entry'yi okuyanlar bunları okudukları an anladı da, maksat link'i verelim, okumamış olan vardır, kimse bu kardeşimizin yukarıdaki yalan entry'sine bakıp yanlış izlenime kapılmasın.
 • nickimi seven berserkergang kardeşimiz nickimin altına ikinci kez kendiliğinden gelmiş. daha önce entry linki verirken şimdi haksız çıktığını kendi bile kabullenmiş ki link verememiş, ben yardımcı olayım: (bkz: #73468734) ki maddisli kardeşimiz gibi yanlış anlamalara sebep olmasın.

  kendisi bilgin gökberk'in zamanında yandaşlık yapmaya çalışıp beceremeyince u dönüşü yaptığını iddia etmiş, ben ise adamın eskiden beri yalakalık yaptığına hiç rastlamadığımı soyledim, varsa gösterin o yazıları dedim. yazı mazı gelmedi tabii, kuru gürültü.

  edit: kuru gürültüye devam, hala bir kanıt yok. hayır olsa haklıymışsın ben bilmiyordum diyeceğim ama maalesef yok.

  edit 2: bu kardeşimiz aylar sonra hala bir kanıt bulamamış olacak ki attığı iftiranın üstünü örtmeye çalıştığı bir edit daha girmiş, becerememiş o ayrı. internet şöyle internet böyle diyeceğine bilmen gereken en önemli şeyi atlamışsın (burayı iyi oku bunu sana anan baban bile öğretmedi, sürekli yaş muhabbeti yapıyorsun bari tam aksi biri olduğunu belli etme); biri hakkında bir iddiada bulunacaksan kanıtını sunacaksın, yoksa yaptığın şeyin adı iftira atmak olur. o yüzden bilgin gökberk'in akp'ye yalakalık yaptığını iddia ediyorsan adamın bu yöndeki herhangi bir yorumunu/yazısını/tv programından videosunu göstermen lazım, akp dediğin zaten 2002'den beri var, sanki menderes'ten bahsediyoruz da tozlu arşivleri kurcalamak gerekiyor =))

  belki de bunlar bahanedir, berserkergangrgr kardeşimiz bu sıcak yaz günlerinde nickimin altında serinlemeye gelmiştir. öyleyse hoşgelmistir.

  bu arada hala geçerli: kanıt sunduğu halde evet haklıymışsın diyeceğim.

  edit 3: hobaa yeni edit gelmiş, buradaki 2. entrysini silip en baştaki entrysine taşınmış.

  şimdi de ağız değiştirmiş berserkergangsrsr kardeşimiz. önceden demişti ki bilgin gökberk iktidara yalakalık yapmaya çalıştı ama beceremedi, şimdi de diyor ki bilgin gökberk iktidara yanlamakta gecikince muhalif bebelerin gözünü boyamaya başlamış. şimdi bu herif senin dediğin kadar (yani ağız değiştirip de yazdığın ikinci şeye göre) kaypak olacak, ama sonra tüh diyecek, hükümete yalakalık yapma trenini kaçırdım =)) olm hükümete yanlamak isteyen yanlar bu kadar basit, hükümet khk mı çıkardı yalakalık sezonu kapanmıştır diye? sıçıp sıvadığın bir mevzuda daha fazla batma ve edit 2'de verdiğim nacizhane tavsiyeye uy, üç kuruşluk algılarınla yaptığın tahminleri kesin bilgiymiş gibi yazma orda burda.
 • futbol ile alakalı yorumlarını severek okuduğum biri. lakin, bazen trollük mü yapıyor yoksa saçmalama gereği mi duyuyor bilmiyorum ama özellikle sabri sarıoğlu ve cengiz ünder ile alakalı yazdıkları çok enteresan.

  (bkz: #67752092)
  (bkz: #68524085)
  (bkz: #67753220)
  (bkz: #67864638)