• hocalar seviliyorsa afiyet bal şeker olsun, sevilmiyorsa zehir zıkkım denilerek yapılan ikramdır.
  • 2012de ben ve bir çok arkadaşım tez sunumu yaptık ama ne ikramda bulunduk ne de bu konudan bahseden oldu. ilginçmiş. boş prof ikram tartar diye bi söz mü vardı ne?
    not: (bkz: çukurova üniversitesi)
  • akademideki yavşama sürecinin doğal bir uzantısı diyeceğimiz bir durum. şimdi o öğrenci hediye alıyor jüri üyelerine, sofra düzüyor.. jüri üyeleri zıkkımlanırken acaba öğrenciye kaldığını nasıl söyleyecekler kötü bir sunum veya tez ise.. tamam bir kahve içilir çay içilir ayaküstü sohbet edilir. belki daha sonra yemeğe bile gidilir. ama tez savunması için bir araya gelindiğinde sofra kurmak nedir ya. bu nasıl bir gevşekliktir.
  • savunma sonrasında danışman hocama kitlediğim ikramdır. 2010 yılı 4 kişi 100 tl...
  • çok önemli değil bence. ama saçmalığı tartışılır. sonuçta en az 45 dakika sürecek bir sunumu izlerken yiyecek bir şeyler olsa benim de hoşuma gider. içinizden gelmiyorsa yapmayın zaten ikram mikram. şuraya bunları yazan adamlar tez sunarken ikram yapsa ne olur yapmasa ne olur.

ben yüksek lisans savunmamda canım hocalarım beni izlerken oyalansınlar diye yapmıştım. hatta danışmanım gerek yok uğraşma dediği halde yapmıştım. zaten ikram dediğim şey de anneciğimin yaptığı bir tatlı bir tuzlu kurabiyeydi. pekte güzel geçti savunmam. zorlu ama güzel geçti, ikramdan bağımsız olarak.
  • şu zamana kadar herhangi bir tez jürisiyle karşılaşmasam da (ileride karşılaşacağım) duyduğum ve okuduğum şeylere göre bana çok saçma gelen şey. bazıları yemeğe götürmelerini bile istiyormuş. bence böyle şeyler çok ayıp. isterken utanır insan. ben jüride olsam teşekkür eder yemeğe kalmadan giderdim. rüşvet gibi bir şey. herkes yaptığı için eşitlik var diyenler var ama yine de ben etik bulmuyorum.

ağırlıklı olarak ikram isteniyormuş sanırım. annem yemek konusunda aşmış bir insandır ve ben böyle bir durumda dışarıdan söyleme riskine girmem. kuzenimin eşi ilk kez bize yemeğe geldiğinde çocuk yemek yerken kendinden geçmişti :) ileride böyle bir durumda anneme güvenim tam. yalnız şehir dışından gelenler olabilir ne bileyim bir sürü şey olabilir. bazıları ne yapılacağına kadar söylüyormuş. bence hoş değil. tek olumlu yanı var o da ortamı yumuşatması. benim gibi heyecanlı tipler için o gergin ortam ekstra gergin olacaktır. arada keki, böreği nereden aldınız, tadı iyiymiş falan derken ortam biraz yumuşar sanki. umarım iştahlı insanlar aç olarak gelir :)
  • ülkemizde adet haline gelmiş bir uygulama. halbu ki böyle saçma adetler olan bir sürü organizasyon var ülkemizde (düğün, nişan, kına vb). demek ki kesmiyor amk.
  • 10 gün sonra savunmam var. ramazan'a denk gelmesi bunu bende iyice sorunsal haline getirdi. ne yapmak lazım ya.

edit: siz yapın, isteyen yesin istemeyen yemesin. hiçbir hoca bu ne ya demez.
  • -mennan bey’in önüne çıplak karı dergileri koyacaksın.
    +mennan’a çıplak karı dergileri...
    -bu mithat bey. zampara geçinir. telefonu mithat bey’in yanına çek. müjde ona durmadan başka başka karılar gibi telefon edecek. müjde’ye ben söylerim.
    +telefonu mithat bey’e. baş üstüne. başka başka karılar...
    -hı hı
    +bu latif bey. karıdan ödü patlar. hanımını çağıralım :)
    -zevzekliği bırak! latif’in önüne puro koyacaksın. mennan bey gıcık olsun.
    +kılıbık latif’e puro... mennan gıcık olacak.
    -viski de al.
    +viski alacağım.
    -bu da şadi bey. çok sofudur. ona meyva suyu. mennan bey’in çıplak dergilerini sakın görmesin.
    +şadi’ye meyva suyu. karıları göstertmem.
    -masanın üstüne bizim cikletlerden, şekerlemelerden koy. bol eğlence olsun. çay, kahve... konuşmaya fırsat bulamasınlar. koş hadi...

köşeyi dönen adam toplantı

valla bunu bi uygulayın bakalım işe yarıyor mu?
hesabın var mı? giriş yap