şükela:  tümü | bugün
 • ntv yayinlarindan yeni çıkan kitap. kitapta bildiğimiz pek çok şeyin aslında yanlış olduğu yazılıymış. ne gibi diyorsanız, bir kaç örnek verelim:
  maddenin 15 hali varmış. ayın dünyanın etrafında döndüğü gibi dünya da ayın etrafında dönüyormuş. * telefonu, antonio meucci diye biri icat etmiş. falan filan..
  piyasa satış fiyatı 13 ytl imiş. alıp evdeki kahve sehpasının üzerine konulası bir kitap.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/452868.asp
 • ntv yayınları'ndan çıkan the book of general ignorance'ın tercümesidir. general ignorance ne ola ki derseniz sizi şöyle alalım: (bkz: qi)
 • hitler vejeteryan mıydı , feministler sutyenleriyle ne yaptı, roma yanarken neron ne yapıyordu gibi yaran başlıklara sahip çabucak alınıp okunması gereken ilginç bir kitap.
 • ilk elli sayfadan anlaşılan gereksiz bilgilerin çok olduğu ama insanı şaşırtan bilgileri edinme uğruna, okunabilecek kitap.(oku yaw nolacak)
 • yıllar boyu "bunları biliyor muydunuz?" havasındaki köşelerde ve iletilerde okuduğumuz herşeyin ve dahasının bir araya toplandığı, oldukça eğlenceli bir kitap. ancak biraz üstünkörü bir tercümeye sahip olduğunu düşünüyorum.

  örnek vermek gerekirse, "kırkayağın kaç ayağı vardır?" sorusu altında şöyle bir cümle geçiyor: "'kırkayak' kelimesi, latince 'yüz ayak' anlamına gelen 'centipeda' kelimesinden gelmektedir." şimdi "centipeda"dan gelen türkçe "kırkayak"** mıdır, yoksa ingilizce "centipede" midir?

  bir diğer örnek, "'gergedan'"ın yunanca 'rhino' (burun) ve 'keras' (boynuz) kelimelerinden meydana gelmesi". peki, türkçe "gergedan" mı, ingilizce "rhinoceros" mu?

  bunlara benzer birkaç örnek daha gözüme çarptı. maalesef bu durumu açıklayan bir "çevirmenin notu" veya "editörün notu" da bulunmuyor. kanaatimce bu gibi karışıklıklara kurban gitmemesi gereken bir kitap. gerekli düzenlemelerin yapılıp yeni bir basımının çıkartılması pek hoş olacaktır.
 • yatmadan evvel okunabilecek eğlenceli kitap. eğer lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi serileri ve einstein'ın buzdolabı kitaplarını okuduysanız bu kitabı okurken "aa ben bunu biliyordum" şeklinde tepkiler vermeniz kaçınılmaz. ayrıca kulağakaçan böceğinin kaç penisi olduğunu merak edenler kaçırmasın*
 • bazı bölümlerinde, bilmediğimizi varsaydığı şeyler izah ederken; pek bir ukala görünüyor. ama sevdim kendisini. halihazırda okunan kitaba kardeş gelen; tuvalette geçen ziyan zamanı değerlendirecek cinsten hoş bir kitap.
 • dünyanın perovskit adlı magnezyum, silikon ve oksijenden oluşan bir mineral silsilesi ile kaplı olduğunu iddia eden ancak, bu bilgiye dayalı tahminden ibarettir diyerek saçma olmaktan kurtulan kitap.

  ayrıca kulağakaçan böcüğünün biri yedek olmak üzere iki penisi varmış**
 • kitapta yer alan perovskit bildiğimiz piroksenolup, kimyasal formülü nedeniyle yapısal olarak perovskit olarak adlandırılmaktadır. ve bilindiği üzere piroksen bir magnezyum silikattır ve dünyadaki en yaygın minerallerden biridir.
 • aklımıza kesin bilgi olarak yazdığımız şeylerin aslında kesin olmadığını gösteren kitap. bazı maddeleri ilk okuyunca hadi canım diyorsunuz. örneğin siz 5 duyunuz olduğunu düşünebilirsiniz ama bu kitaba göre duyularınızın sayısı çok daha fazla. bir yandan da bu kitapta okuduklarımızın doğru olduğunu nereden bileceğiz diye düşünemeden de edemedim.