• tatlı hikayesi, yerinde esprileri, cıvıl cıvıl çizimleri ve harika şarkılarıyla kesinlikle hem büyüklerin hem de küçüklerin izlemesi gereken güzel animasyon filmdir.

ölüler günü teması öyle bir verilmiş ki ölenler için sevinecektim nerdeyse. kesinlikle iç karartmıyor. yalnız bazı yerlerde hafiften gözleri doldu diyebilirim. tabi ufak ufak güldüm de arada. eğlenceli bir akşam geçirmek için ideal. 7/10
  • notum 10/10 kanka. çok güzel film.

guillermo del toro kardeşim bir de şu korku filmlerini duygusal siksiğe bağlama huyundan vazgeçsen var ya dadından yenmezsin. korkut bizi hocam sıçmaya gitmeye tırsalım.
  • nasıl yaptım ben de bilmiyorum ama bu animasyonu konusundan tuttuğum gibi bugüne dek izlediğim tüm animasyonlardan farklı bir yere koydum. değerinin bilinmemiş olması ne acı. oysa tekrar tekrar izletebiliyor kendini. yorumum spoiler içerebilir, mesuliyet almam.

çizimler oldukça farklı. yok öyle bonibon gibi yuvarlak pürüzsüz cikcikli şeyler. her bir karakter için filmi defalarca durdurup incelemek mümkün. mekanlar için de. dakika 3, müzeye giriş, karşınızda meksika'nın inanılmaz dünyası diyor hatun, ışıklar açılınca nereye bakacağımı şaşırıyorum.

müzikleri için şunu örnek vermem bilmem yeterli olur mu, animasyon boyunca elinde gitarıyla dolaşan bir manolo, daha ne. sadece i love you too much'ı söylemeden önce akort edişi bile deliler gibi samimiyet katıyor filme, o an ekrana uzanıp manolo'yu öpücük manyağı yapasım geliyor.

gelelim ne anlattığına. meksika evrenin merkezinde, bu tamam. tam altında unutulmayanların toprakları var. enteresan. onun da altında unutulanların toprakları. 3 ayrı dünya tasviri. müzeyi gezmeye gelen çocukların 'problemli' çocuklar olduğu ve 'özel' bir şey görüp dinlemeye hazırlandıkları belli. onları 'problemli' yapan ne? belki bir yakınlarının kaybı? ölüm? bingo.

ben bayıldım. aklıma ölümüne çöreklenen ölüme dair bambaşka bir perspektif sundu. izleyin derim. gülümserim.
  • işlediği ölüm temasıyla tezat oluşturacak kadar keyifle izlenen, izlerken zamanın su gibi aktığı, masal tadında animasyon.
  • çok eğlenceli animasyon. müziğe, atmosferine, "kuklalığımıza" ve hızına ölüp bittiğim film. meksika işi olan her şeye bayıldığımdan; zaar... velhasıl; izleyin, izletin.

"biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz:
    kuklacı felek usta, kuklalar da biz.
    oyuna çıkıyoruz birer ikişer;
    bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz."

(bkz: ömer hayyam)
  • all souls serisinin üçüncü kitabı.
    (bkz: deborah harkness)
  • guillermo del toro'nun parmağı olan yönetmenliğini jorge gutierrez'in yaptığı çok iyi bir hikayesi olan animasyon filmi.
    müzikleri ise büyük üstat gustavo santaolalla'nın elinden çıkmış bulunmaktadır.gerçekten kalitesini belli etmiştir müzikleriyle.
    hikayeye gelecek olursak bir aşk hikayesi etrafında fantastik ögelerle bezenmiş bir kurgusu bulunmakta.özellikle ölülerin diyarının betimlenmesi çok başarılı olmuş.karakterin burada ailesiyle karşılaşması güzel bir ayrıntı.yer altından kaçışı biraz bana god of war'da kratos'un hayata dönme mücadelesini hatırlattı.

velhasıl kelam ben düşük beklentiyle izlemiştim fakat beklentilerimin üzerinde bir filmle karşılaştım.izleycek arkadaşlara iyi seyirler dilerim.
  • ilk kez birkaç yıl önce, sekiz yaşındaki kuzenimin tavsiyesi üzerine izlediğim dia de los muertos temalı şahane film. bir kere çok ilginç ve şaşırtıcı bir hikayesi var, hikayenin kırılma noktalarını küçük bir çocuk gibi ağzım açık izledim.

ikisini de izleyenler açık bir şekilde fark edecektir, coco filmi bu filmden bolca esinlenmiş. şimdi tüm alkışlar coco'ya giderken the book of life'ın underrated kalması beni biraz üzüyor o yüzden. coco'yu sevmediğimden değil ama the book life da en az onun kadar ilgiyi hak eden bir iş. tüm bu adaletsizliğin müsebbibi olarak disney'i görüyorum. disney'in tüm o reklam ve pazarlama gücüyle the book of life nasıl boy ölçüşsün? ilk olarak 2007 yılında dreamworks tarafından yapılacakken birtakım anlaşmazlıklar yüzünden iptal edilmiş, sonrasında 2014 yılında reel fx creative studios tarafından hazırlanmış bir film bu sonuçta.
  • çok sevdiğim 2017 yapımı animasyon filmi olan (bkz: coco) bu filmden %80 özenilerek yapılmıştır. bu orijinal yapımı da çok kaliteliydi. çizimi, hikayesi, filmin müziği, çalan şarkılar sizi direk içine çekiyor. coco'yu seven bunu da izlesin...
  • soundtrack

i love you too much
    to live without you loving me back
    i love you too much
    heaven's my witness and this is a fact
    i know i belong
    when i sing this song
    there's love above love and it's ours
    cause i love you too much

i live for your touch
    i whisper your name night after night
    i love you too much