• ilk filmin* hemen arkasından tekrar seyrettim, konu olarak tamamen olmasa da altyapı bilgisi olarak ilk filmi kesinlikle biliyor olmayı gerektirdiğine karar verdim. o şekilde izlenirse kesinlikle çok daha fazla tad alınır bence.

filmin başlangıcında da direk aksiyona girmemizle güzel bir şekilde kaptırıp sonuna kadar sıkılmadan seyredebileceğimiz bir film. ilk filme göre kesinlikle daha detaylı düşünülmüş, daha başarılı bir şekilde konunun üzerinde durulmuş. ama ilk filmdeki casting hataları karl urban dışında aynen devam etmekte. polis şefi bayan nedir öle? git evine ütü yap, çay günü yap yani...

bunlar dışında farklı kamera hareketi olayı ilk filme göre en büyük değişiklikti sanırım... hiç sevmem, lars von trier'le tanıştığımdan beri kıl kaptığım bir olaydır. ama aksiyon filmi olunca yer yer iyi gidebiliyormuş demek ki dedim. ama yine de yer yer diyorun; abartmaya lüzum yokmuş.

jason'ın nicky ile veya rus genç kızımızla aşna fişna olabilme ihtimalini sevdiriyor ayrıca film bize.. ama pek beklenti yapmamak lazımmış, zira james bond olsa sıradan giderdi malüm, ordan alışmışız herhal... ama jason öyle değil tabii...

sonuç olarak ilkini katlar derecede bir casuslu aksiyon ve entrika filmidir, ama ilki mutlaka seyredilmelidir evvelinde diyorum.
    ayrıca ilk filmde avrupada bolca gezmiştik, bunda da önce doğudan sonra batı falan yine güzel geziyoruz.. o açıdan da gayet güzel olmuş.
    takip sahneleri de hakikaten çok başarılı... göz kırptırmıyor.
  • executive producerligini ilk filmin yonetmeni doug limanin yaptıgı avanak ajan filmi.*.
  • yonetmenliğini paul greengrassın yaptığı karizma ajan filmi.
  • orijinal kitap ile senaryosunun oldukça farkli oldugu bir filmdir. kitabin sadece karakterler kismi filmle uymaktadir. orijinalinden farkli da olsa oldukca surukleyici bir macera filmidir. ozellikle rusya'daki arac takip sahneleri cok guzeldir...
  • moskova'da cok heyecanli gecen araba kovalamaca kisminin john powell'a ait bim bam smash adli parcayla daha da adrenalin salgilattigi filmdir. artik yapimcilardan the bourne ultimatum'da john powell'in katkilariyla daha da gaz bir araba kovalamaca sahnesi istiyoruz. (bkz: daha ne istiyorsun)
  • efendim şimdi bu filmin aynı adı taşıyan robert ludlum imzalı kitabında medusa ismi geniş bir şekilde yer almaktadır hikayenin kilit noktasını, hatta hikayenin kendisini oluşturmaktadır. buna istinaden yıllar önce kitap türkçeye çevrilirken medusa darbesi ismi uygun görülmüştür. kitabın filmi yapılınca da film isimlerini türkçeye çevirme ekibinin tembelliğine gelmiş, "ne izleyecez lan filmi koyalım kitabın ismini gitsin.." düşünce balonu içinde filme medusa darbesi ismini layık görüvermişlerdir. ancak gel gör ki filmde ne medusa ne de darbesi boy göstermemektedir. böyle olunca insanlar film boyunca medusa aramışlar, bulamayınca çeşitli şaşkınlıklara düşmüşlerdir. böyledir.
  • ilk filmden başarılı bulduğum film. brian cox'un oynadığı karekter daha ön plana çıkmış. jason bourne da artık ortamına alışmış, zekice hareketlerde bulunmaya başlamış. cia merkezini dürbünle izlemesi ve "get some rest, pam. you look tired" repliği bunun kanıtıydı.

--- spoiler ---

ayriyeten öğrendik ki jason bourne'ın gerçek adı david webbmiş.

--- spoiler ---
  • ilkinden* hemen sonra gelince seyri zevkli olan film.

--- spoiler ---

moskova'daki takip sahnesinde polislerin telsizde, "aşırı hızlı takip oluyor, desteğe ihtiyacımız var" gibi bir şey söylediği zaman mercedes marka otomobillerin garajından çıkması da gönderme midir nedir anlayamadığım bir komiklikti.

--- spoiler ---
  • bourne bu filmde değişir ama ilk filmdeki olayların şokunu atlatıp kafa dinleyecek vakit bulmasından değil sevdiğini kaybettiği için değişir.avken avcı olur.ilk filmde ki noluyor burası kim ben neresiyim modunu geçer düşmanlarının bir adım ilersinde hareket etmeye başlar.aşk böyle bişiydir işte.
  • uzun zamandan beri izledigim en iyi devam filmlerinden biri. film su gibi akıyor valla.
    --- spoiler ---
    dendigi gibi ilk filmde avken bu filmde avcı olması gayet güzel olmuş ve filmi ilkinden açık bir şekilde ayırmış. devlet ajanlarının son derece saf olması filmde bourne'u rakipsizmiş gibi gösterdiğinden bence filmdeki psikolojik tempoyu düşüren bir unsur. ayrıca ikinci filmde arkadaşa başka bir hatunun eşlik etmesi sıkıcı bir durum olacaktı orası kesin.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap