• yeni taşınan ev sakinlerini korkutmaya çalışan ama neden yaptığını da tam olarak bilmeyen bir hayaletin başarısızlık sonucu oturup depresyona girmesiyle acıklı hale gelen eğlenceli hikaye. amerikan yaşam tarzına alaycı şekilde dokundurmalar yapar, ama sonunda kazanan amerikan ailesi olur. bana şu mesajı vermiş gibi geldi: giderek güçlenen amerika sonunda ingilizleri yani artık hayalet haline düşünen bir toplumu alt eder.

(bkz: atma recep din kardeşiyiz)
  • wilde'ın, zekasının ve ince mizah anlayışının örneği olan öyküsü. okurken gülmekten gözleriniz yaşarırken, bir yandan da basitleşmeden yapılan eleştirel mizahın ne olduğunu görürsünüz. özellikle günümüzde medyanın da katkısıyla git gide popülerleşen; "komik olmak, eleştirel olmak insanları ezmek, sosyo-ekonomik şartlarından dolayı aşağılamak, hakaret etmek demektir. ne kadar bel altı vurursan o kadar zeki ve komiksin" anlayışına karşı okunması gereken bir öyküdür.
  • "(...) evet, ölüm. ölüm kimbilir ne kadar güzeldir. yumuşak kahverengi toprakta yatmak, insanın başının üzerinde dalgalanan otlarla. zamanı unutmak, hayatı bağışlamak, huzur bulmak. sen bana yardım edebilirsin (mazlum hortlak masum ve iyilik sever genç kıza seslenmektedir (invulnerable)). sen bana ölüm'ün evinin kapılarını açabilirsin. çünkü sen hep sevgi dolusun ve sevgi, ölüm'den güçlüdür (...)."

canterville hortlağı, oscar wilde, çeviren: fatih özgüven.
  • oscar wilde'nin 1887 yılında yazdığı ya da o tarihte yayımlattığı bir kitabı.
  • oscar wilde 'ın 1887 tarihli "the canterville ghost" adlı kısa öyküsüne dayanan, ingiliz bbc ile amerikan byutv 2021 ortak yapımı 4 bölümlük mini televizyon dizisidir.

amerikalı teknoloji milyarderi hiram otis, ikiz oğulları, hukukçu kızı ve eşiyle birlikte ingiltere aristokrasisinin buram buram koktuğu bir bölgede büyük bir ingiliz malikanesini satın alarak taşınır. malikhanenin 500 yıllık yerleşik hayaleti sir simon de canterville bu yeni aileyi kolayca korkutup kaçıracağından emindir. klasik hikayenin bu modern yeniden anlatımı, üç aileye odaklanıyor: aristokrat canterville'ler, romani lovell'ler ve amerikan otis'ler.

dizi romantik komedi tarzında. bir amerikan ailesinin son derece geleneklerine bağlı aristokrat ingiltere kırsalında kendilerini kabul ettirme çabası izleyicilere keyifli sahneler oluşturuyor. ülkemizde mart 2022'den itibaren bbc first kanalında yayınlandı.
  • lisedeki ingilizce hocamizin sinavda kendisi hakkinda essay yazdirdigi kitap.

hikayeyi tam hatirlayamiyorum, cok uzun zaman gecti. tek aklimda kalan, bir satoya tasinan amerikali bir ailenin bu hayaletle yasadigi maceralari dramatik bir dille anlatan sade ve eglenceli anlatim idi.
  • animasyon versiyonunda; freddie highmore, hugh laurie gibi isimler yer alacak.
  • bir oscar wilde hikayesi.

300 yıldır insanları korkutmakla nam salmış canterville hortlağının, malikaneye yeni taşınan materyalist amerikan ailesine karşı eğlenceli ve hüzünlü mücadelesi hikaye edilir. aile öyle amerikan'dır ki, evi mobilyaları ve biricik hortlağıyla beraber satın almıştır.

"... (hortlağın) giysileri kirli ve yırtıktı ve el ile ayak bileklerinden ağır kelepçelerle paslanmış prangalar sarkıyordu.
    "sayın bayım," dedi bay otis, "o zincirleri yağlamanız konusunda ısrar etmek zorundayım ve bu maksatla size ufak bir şişe 'tammany doğan güneş yağlayıcısı' getirdim..."

bordo-siyah yayınlarının lord arthur savile'in suçu kitabı altında topladığı hikayelerden biridir.
  • oscar wilde'ın hem komik hem hüzünlü öyküsü. kendisini sevme sebeplerinden biridir.
  • oscar wilde yazımı, ingilizcesini geliştirmek için sade anlatımlısının da çıkmış olduğu eğlencelik bir kitap.
hesabın var mı? giriş yap