• izlenmesi gereken animasyonlardan biri.

--- spoiler ---

+ evcil hayvan da ne?
    - yenmeyen hayvan diyebiliriz.
    + biz ona çocuk diyoruz.

--- spoiler ---

hakkında bu kadar az entry yazıldığını görmek şaşırttı ama.
  • yeğenlerime ayırdığım bu pazar gününü onlara daha güzel hale getirmek için gittiğim animasyon filmi. gerçekten yaratıcı esprileri vardı. çocuklar da çok eğlendi, hepsi memnun kaldı. bir dayı olarak beni ilgilendiren kısmı tam da bu. çocukları eğlendirmesi. bu görevini yerine getirdi ve parasının hakkını verdi.

görsellik olarak gayet tatmin ediciydi.

ayrıca, biz durmadan patlatılan çakallar, iki de bir havaya uçan ördekler izleyerek büyüdük bir şey olmadı. bir fotoğrafta ışık yerine şiddet kullanılmasının çocukları psikopat yapacağını sanmıyorum.
  • cok eglenceliydi, olsa da bir daha izlesem. icat cikarmaci bir baba, sagduyulu akil bir anne, otoriteden tirsip boyun egen ve bunun boyle olmasindan memnun bir ogul, zipir bir bebek, icinde bulundugu cagi kapatacak yasama azmine sahip bir buyukanne ve yasamak zorunda kaldigi hayatla ilgili herseye isyan eden bir kiz ve bir de sevgilisi tabi.
    --- spoiler ---

babanin herkesi sirayla karsi tarafa firlattigi sahnede herkesin ne kadar da cabuk ondan vazgectiklerine hayret ettim. yuh hepinize nankorler! bir de buyukannenin atesin basinda anlattiklarindan bir kisim: "bir keresinde asik olmustum. ben avciydim o toplayici, askimiz tam bir skandaldi. babam onu kayayla ezdi ve ben de buyukbabanizla evlendim."
    --- spoiler ---
  • 2013 yılının en eğlenceli animasyonu. guy'ın evcil hayvanı saram'ın oyuncağı çıksa da alsak
  • dreamworks'ün bana göre shrek serilerinden sonraki en eğlenceli animasyonu. devamını da çekeceklermiş ki büyükannenin her kadrajdan çıkışında grug'ın yüzünde yeşeren o fantastik umut ifadesinden mahrum kalmamamız açısından son derece sevindirici bir haber.
  • kız babalarının, daha doğrusu ailesine düşkün babaların milyonlarca yıl önce de aynı olduğunu gösteren film.

klişeleri var, evet. fakat amerikan film sektörü bu kadar hızla üretim yaparken kendilerini tekrara düşmemeleri ne mümkün! lâkin mağara resimlerinde neden o kadar elin bulunduğunu anlamamızı sağlayan kareler, ilk şipşak resmin icadı ve benzeri detaylar bu filmin artısı. neyse ki böyle detaylarla ve yan karakterlerin başarısıyla işi hep kurtarıyorlar. tabii evrim teorisyenleri ve kafatası ölçümcüleri bu filmi ayrı bir keyifle izlemiştir, orası da âşikâr. yine de ateşle ilk tanışma çok iyi yansıtılmış, hayvanlarla dostluk kurmanın ilk adımları da. filmin en güzel repliği ise: "korku bizi hayatta tutar." bu replik harold finch'i ve "only the paranoid survive." felsefesini akla getiriyor ve gülümsetiyor.

grug "yarın"a atlarken nuh'un gemisi misâli hayvanları da topluyor, sevimli kaplanı ve douglas'ı da kurtarıyor ama, keşke öykünün başındaki baykuş suratlı düşmanı da ehilleşseydi ve kurtulsaydı. zîrâ o hayvancağızda da zekâ ve muziplik alâmetleri vardı.
  • hayret kimse yazmamis ben yazayim ilk:

neandertal olan croods ailesinin basindan gecenleri ve guy adli bir insanla olan etkilesimini konu alan 2013'un en iyi animasyon filmi.

film gunumuzden yaklasik bir kac yuz bin yil once geciyor ve tektonik hareketlerden dolayi dunyanin kicinin basinin oynadigi bir zamana denk geliyor. isin tek gercekci olmayan yani, o zaman bile aileler halinde yasayan neandertal ve insanlarin bu yasam tarzinin ekrana yansitilmamasi. baska hic bir neandertal ile irtibati olmayan bir aile ve tek basina yasayan insan biraz fantastik kacmis. ama yasadigi magaralarda hayatta kalma mucadelesi veren neandertallar ile duzluge cikip alet edavat kullanmasini, hatta cakmaktasini kullanarak ates yakmasini ve kontrol etmesini bilen insan arasindaki siklet farki filmde gayet guzel islenmis. zaten film de beyni biraz daha kucuk olan neandertallarin insanin suyuna gitmesi, hatta yavas yavas asimile olacagi bir surecin baslamasi seklinde ozetlenebilir.

filmdeki hayvanlar ise cok yaratici bir sekilde kurgulanmis. agzindan cicek cikarip diger avci bitkileri aldatan canli, birlikte avlanan kus surusu, birbirine kuyruklariyla bagli ve bu kuyruklarini avlanmak icin kullanan cift cok hosuma gitti. croods ailesinin insandan farkli yanlari da abartilarak ortaya konmus ki ortalama seyirci insanla aralarindaki farki istemeden de olsa gorsun. benim en basta kullandigim hayret kelimesi de bundan kaynaklaniyor. cunku gecmise ve evrime biraz ilgi duyan herkes daha ikinci dakikada "bunlar insan degil" diyecektir.

cok kucuk bir spoiler vereyim:

--- spoiler ---

insanlarla neandertaller ciftlesiyor.

not: bu sekilde yazdim diye lutfen film hakkinda onyargi beslemeyin. cocuklar icin mukemmel bir film. genc bir neandertal kizin kendi yaslarinda bir insandan hoslanmasi gosteriliyor sadece.

--- spoiler ---

evet, bilim bunu zaten yakin zamanda kesfetmisti ama boyle bir filmde ortalamasi tutucu olan amerikan izleyicisine ragmen bu konunun islenmesini acikcasi beklemiyordum. cok sasirdim. baba ile kiz arasindaki duygusal sahneler dort dortluk. espriler cok yaratici. bir kac sahnesinde sesli guldum:) film kesinlikle imdb'de belirtilen skordan daha yuksegini hakediyor. filmin evrim karsiti lobilerin saldirisina ugradigini dusunuyorum. saka saka, anlamamis ortalama amerikan izleyicisi. notu en az 8 olmaliydi.

izleyin, izlettirin. filmi dreamworks'lu ilk acilis sahnesinden bebekli kapanis sahnesine kadar saskinliklar icinde izledim. bravo dreamworks, boyle devam. an itibariyle en sevdigim animasyon filmidir kendisi.
  • frozen'dan kat kat üstün, harika bir animasyon.

--- spoiler ---

gran: what's a "pet"?
    guy: it's an animal you don't eat.
    gran: ha! we call those "children".

___

eep: well, i thought he was a warthog, but then… he turned into a boy.
    gran: that’s strange. usually it’s the other way around.

--- spoiler ---
  • bir çok animasyon izledim ama bu zamana kadar bu kadar gerçekçisini ve ayrıntılısını izlemedim. bazı sahnelerde acaba arka görüntü gerçek mi yoksa animasyon mu diye bir çok kere tereddütte kaldım.

filme gelecek olursak, gayet eğlenceli ve güzel bir animasyon. karakterler çok güzel düşünülmüş. karakterler arası çatışmalar da harikaydı. hele baba ile kaynana arasında yaşananlara bayıldım. filme girmeden önce çok tırsıyordum dandik bir animasyon çıkacak yine diye ama bu sefer korktuğum olmadı. vizyondan kalkmadan izleyin derim.
  • torrentten izlediğim, sinemasına gitmediğim için pişman olduğum animasyon filmi. özellikle kaynana sahnelerini çok beğendim. animasyon seviyorsanız kesinlikle izleyin.
hesabın var mı? giriş yap