şükela:  tümü | bugün
 • tam adi "the emperor of all maladies: a biography of cancer" olan sahane bir siddhartha mukherjee kitabidir. kanserin genel bir tarihcesini, kanser arastirmasindaki onemli insanlarin kisa hikayelerini, tedavi icin kullanilamis ve de kullanilan cesitli yontemlerin ozetleri cok akici ve de guzel bir dille anlatir.

  genelde bu tarz tarihceleri inanilmaz cirkin kilan anlamsiz terimler bu kitapta epeyce azdir, boylece de cok daha genis bir kitleye hitap eder. eger bu alanda bir seyler okumak, genel kultur edinmek istiyorsaniz bu kitabi siddetle tavsiye ederim. eger bu alanda arastirma yapiyorsaniz ise bu kitabi okumanizi, affiniza siginarak, salik ederim -- zira eminim siz de epeyce gaza gelecek ve faber'den tutun varmus'a, halsted'in radikal ameliyatlarindan gleevec'e kadar pek cok konuya farkli bir bakis acisi kazanacaksiniz.

  domingo yayınevi tarafindan yayimlanan turkce cevirisi icin (bkz: tum hastaliklarin sahi).
 • 2011 pulitzer edebiyat dışı kitap ödülünü kazanmıştır.
 • aynı yazarın ikinci kitabı olan the gene* de en az bu kitap kadar güzeldir, genetik araştırmalarını mendel'den alıp bugünkü crispr tekniğine kadar anlatan, kronolojik gelişimin ötesinde genetikle ilgili bilgiler verip pek çok güzel soru soran bir kitap, şiddetle tavsiye ederim.
 • bu kitabın fiziksel baskısını bulabileceğim bir yer önerirseniz veya sizde varsa benimle paylaşmak isterseniz çok sevinirim.

  not: bu entry kendi kendini zamanı geldiğinde imha edecektir.
 • çok büyük hevesle alıp yarısına kadar çok zor okuduğum bir kitap oldu ve iş alanım onkoloji üzerine gelişmesine rağmen durum böyleyse dışardan bir kişi hiç okuyamaz bu kitabı.

  kitap hakkında araştırma yapmak için buraları karıştıranlara ön bilgi; kitap soner yalçın tarzı yazılmış,yane iş kronolojik sıradan giriyor ama öyle bir dallanıyor ki belirli süre sonra magazine giriyor ,bahsedilen doktorların hanımlarıyla kavgalarına kadar okuyoruz .bu bilgiler biraz fazla kişisel ve gereksiz.ve bu bilgiler nasıl toplandı ?

  nasıl bu ödülü aldı?
  cevap: bilemiyorum.

  kanser hakkında araştırma yapmak isteyenler için faydalı bir kaynak ama fazlası değil .