• dünya sinema tarihinde yapılmış en iyi korku filmi bence...1973 yapımı...william peter blatty'nin aynı adlı romanından uyarlanmış, yönetmen william friedkin, başrollerde linda blair, max von sydow, ellen burstyn war...
  kısaca konu: 12 yaşında tatlı bir kız olan regan gün geçtikçe garip hareketler yapmaya başlar, ünlü bi aktris olan annesi onu doktor doktor gezdirir ama sonuç alamaz, sonuçta doktorlardan birisi bir rahibe gitmesini söyler, bu sırada regan da iyice sapıtmıştır tabi...ilk izlediimde nası şok olmuştum, hele "let jesus fuck you" yani crucifix sahnesinde...bu arada bu filmin çekimi sırasında set 2 kere yanmış, ışıkçı we görüntü asistanı ölmüş, 3 tane figüran kalp krizi geçirmiş, bi de kostümler çalınmış...ayrıca romanda annatılan öykünün gerçek olduu sööleniyo...1936'da maerikada texas'ta 19 yaşında bi erkek çocuunun içine şeytan girdii sööleniyo...son olarak, şunu belirtiyim, bu filmin önce 79'da the heretic adıyla iirenç ötesini üstü, saçma sapan bi ikincisi, soonada 1990'da the exorcist iii adıyla üçüncüsü çekildi...3'ncü filmde oldukça iyidi...
  eweeeet, izlemeyen warsa artık izler heralde, benim hayatımın filmi, 9 kez izledim, yarın bi kere daha izliicem...
 • yonetmen tarafindan daha once filme koyulmamis 20kusur dakkalik bolumlerinin kitabin yazarinin yillardir suren israriyla en sonunda eklenmis haliyle su an tekrar gosterimde olan klasik..
 • 20 dakikalik ekstrasini ekleyip filmin tuyler urperten click shut sonunu iki ahbap cavusun ufukta bi yere dogru yurudugu kazablankaya cevirmisler.
  dolayisiyla olmamis, palavra olmus.ama herseye ragmen merdivenlerden asagi kopru durusu tabir edilen cimlastik harektiyle inen kizimizin oldugu sahne icin bile izlenir.
 • (bkz: exorcist)
 • regan rolundeki kiz bu filmden sonra icinde gercekten seytanin var oldugunu soylemeye baslamis ve yillarca tedavi gormus. ayrica 70'li yillar icin bi devrim sayilabilir. ilk kez kiliseye bu derece aykiri bir film cekilmis baya tepki almis ama izleyen de izlemis. ozellikle merdiven sahnesiyle izlenesi bir filmdir..
 • gerilim gerilim denip insanı germeyen film... gereksiz sahnelerle (telefon çalması vb..) insanı yerinden hoplatmaya çalışan ama beceremeyen atraksiyon.... ama yinede merdiven sahnesi iyiydi...
 • harbiden hakkinin yenmemesi gereken, yok efendim pikseller seciliyor, $oyle $a$kin boyle denyo film demelere aldirilmadan izenmesi gereken gerilim filmi . irak'ta ninova'da yaptiklari kazi sonunda uyandirdiklari "evil" "$ey" marduk idi sanirim . o yorelerin o i$lerine o bakiyor cunku . o baglantiyi tam belli etmemi$ler ama . merdivende ters yurume sahnesi gercekten insani acaip sinir ediyor .

  bir de, be$ikta$'ta, sinan pa$a'nin altindaki arcade bilardo oyun vs salonuna gitmi$ olan varsa, orada tuvaletlere vesaireye bakan bir garip adam var . father dyer resmen o adamdi . dikkatlice izleyiniz, ozellikle filmin sonlarinda gulmemek icin zor tuttum . bu kadar benzemez cunku bir insan . hele bana masa tenisi oynarken bir baki$ firlatmi$ti, filmde o baki$i yapmi$ sonunda, perdeyi opecektim .

  hatta en son (bkz: marduk/9)
 • birinci filmde iblisin bir adı yoktur. hatta şeytanın ta kendisi olduğunu savlar. ama ikinci filmde öğreniriz ki bu mahluğun adı pazuzu dur.
 • ilk izlediğimden beri aklımdan çıkmayan, sinemada görünce pek mutlu olup seyrettiğim en dandik filmin bile havasına girebilen biri olarak hiç hayal kırıklığına uğramadığım film. ırak sahneleri çekim ve set açısından çok başarılıydı, filmin hemen her karesinde metaforik görüntüler olması ki kast ettiğim regan'ın oda kapısı arkasında beliren cüce, mutfak dolabına yansıyan cadı suratı değil, ellen burstyn'in suratına yansıyan haç şeklindeki ışık, father demian'ın ilk göründüğü sahnede duvardaki "quit!" grafitisi, regan'ın odasında ağzından buhar çıkmayan tek karakterin father miller olması vs., trivia seven bendenizi pek mutlu etti. özetle; exorcist'i sinemada görmek ayrı bir zevkmiş.
 • "director's cut" versyonu yakinda cikacak olan film.
  kizin "let jesus fuck you" demesi filmde beni gulduren tek yerdir.
hesabın var mı? giriş yap