şükela:  tümü | bugün
 • cok etkileyici doris lessing kitabi. mutlu bir aileye yeni katilan besinci cocukla degisen hayatlar anlatiliyor. gerilimin dibine vurmus abla...
 • amerikan ruyasi denen seyin aslinda darmadagin olmaya musait bir tur sirca kosk oldugunu anlatan kitaplardan biri. bir baskasi icin (bkz: amerikan damak zevki)
 • doris lessing in gerilim dolu romanı. beşinci çocuğu anlaşılmaz bir biçimde saldırgan ve normalden büyük bedenli fakat az akıllı olan bir annenin çocuğunu tüm engellere rağmen korumaya çalışmasını fakat başarısız oluşunu anlatan kitap.
 • "modern" toplumun küçümsemelerine ve bıyık altından gülmelerine karşın çok çocuklu olmayı seçen bir çiftin öyküsü. çiftin beşinci çocuğuyla birlikte kitap bambaşka bir yöne doğru giderken aile ilişkilerinin de nasıl yokuş aşağı gittiği görülüyor "anormal kişilikli ve hiperaktif" olduğu söylenen beşinci çocuk aracılığıyla. doris lessing'in kendine "çağdaş" diyen insanların aslında nasıl da önyargılı olabileceğini vurgulamasının yanısıra, muhafazakarlıkla modernite arasındaki ince çizgiyi sunuyor okura. "mutlu aile" görüntüsünün nasıl da yerle bir olabileceğini de sarsıcı bir biçimde anlatıyor. anormal bir şekilde hiperaktif ve saldırganlığa meyilli beşinci çocuğun gelişiyle gerilimi de tırmandıkça tırmanan bir roman beşinci çocuk.
 • sıkıcı, boğucu bir kitap. bir anne sürekli çocuğum ölsün veya evi terk etsin diye içten içe dua eder mi?

  tekdüzeliğe o kadar alışmışız ki doğan çocuğumuz bile olsa azıcık olsun bu tekdüzeliğin sınırları dışına çıkınca onu bile dışlamak için elimizden geleni yapıyoruz. bu mesaj çok güzel verilmiş kitapta.

  diğer yandan, ben'in küçük yaşlarda normalden büyük gösterirken yaşı ilerledikçe akranlarından küçük görünmeye başlamasını pek oturtamadım kafamda.

  doris lessing hatrına okunur yine de.
 • kitap 1960'larda geçiyor. mutlu bir ev, geniş bir aile ve aileye son katılan beşinci çocuk. hiç kimsenin hoşlanmadığı, hatta içten içe korktuğu için uzak durmayı tercih ettiği bir çocuk. babanın çocuğu görmezden gelişi, annenin onu sevemediği için hissettiği suçluluk duygusu, diğer dört çocuğun evin içinde yaşadığı huzursuzluk ve korku. kitap resmen içime oturdu, insanın sorunlu bir çocuğunun olması zorlu bir mesele. herkese tavsiye edebilirim ama eğer anne babaysanız mutlaka okumalısınız.