• 1986 yili yapimi, david cronenberg'e ilk gise basarisini getiren ve ayni zamanda kendisinin ilk hollywood calismasi olan bilim kurgu filmi. senaryosunu cronenberg ile charles edward pogue beraber yazmistir.

filmin 1958 yili yapimi kurt neumann tarafindan yapilmis ilk versiyonu da mevcuttur. remake projesi charles edward pogue tarafinda dusunulmus ve proje ilk olarak tim burton'a teklif edilmistir. fakat daha sonra cronenberg'in onune gelmis, o da senaryoyu tekrar yazabilme sartiyle kabul etmistir (orjinal the fly filmini gordugunde daha bir cocuk olan cronenberg, bu filmi ilk seyredisinin ardindan filmde hatalar bulundugunu, sinege donusen bilim adamin koca kafasini olusturan ekstra molekullerin nerden geldiginin aciklanmadigini falan dusundugunu anilarinda anlatir. daha yeni yetme bir veletken bile bunlara kafa yormus yani. adam olacak cocuk bokundan belli olurmus demek ki!)

cronenberg'in remake'i orjinal hikayeye sadik kalsa da, daha derin temalara deginir. cronenberg sinemasinin ozelliklerini olusturan metamorfoz, vucut-mekanik iliskisi, bunun insan psikolojine etkisi gibi konular agirlikla ele alinir. kendisi the fly'in en basit anlamiyla hastalik, yaslilik gibi etkenlerin insan vucudu ve psikolojisi uzerindeki etkisini inceleyen bir film oldugunu belirtir. insan vucudunun ugradigi metamorfoz, o insani ve o insanin cevresiyle olan iliskilerini nasil etkiler? bu soruyu filmin merkezine yerlestirerek the fly'i yapmistir. filmin cekildigi donem itibariyle dunyayi kasip kavuran bir hastalik olarak medyada yer alan aids, cronenberg'in hastalik ve metamorfoz iliskisini filme tasimasinda onemli bir rol oynamistir.

filmin hemen hemen tamami tek bir mekanda cekilmistir nerdeyse. zaten geena davis ve jeff goldblum disinda sadece bir kac yardimci oyuncu yer alir. oyuncu kadrosu da bayagi dardir yani. (cronenberg'in kendisi de bir ruya sahnesinde jinekolog doktor olarak kucuk bir rol alir. bu rolun hikayesi de ilginctir. cronenberg'in onceki filmlerini goren ve onunla tanismak isteyen martin scorsese, ilk tanismalarinin ardindan kendisinin beverly hills'li tipik bir cerraha benzedigini soyler. bunu uzerine the fly filminde kendisine jinekolog olarak kucuk bir rol bicer yonetmenimiz) mekanin ve oyuncu kadrosunun bu kadar dar tutulmasi, metamorfoza ugrayan bilim adamimizin dustugu izolasyonu sahnelemesi acisindan oldukca onemlidir.

filmin ozel efektlerinde imzasi bulunan chris walas inc. tasarimcilari bilim adaminin ugradigi metamorfozu tasarlamak icin hastaliklar hakkindaki gorsel kitaplar uzerinde yogun bir calisma yapmislardir. bunun sonucunda hastamiz korkunc deforme olmus, asimetrik bir yaratik olarak canlandirilmistir. bu konuda gorsel olarak cronenberg'in onemli payi vardir. kendisi hastanin -orjinal filmde oldugu gibi- koca bir sinek yerine, insan ile bocek karisimi bir yaratik olmasinin daha mantikli oldugunu savunmustur. (ozel efektleri alninin akiyla beceren chris walas, the fly'in basarisinin ardindan oldukca basarisiz bir calisma olan the fly 2'yi yapmistir ne yazik ki. bu da herkesin kendi coplugunde ugrasmasi gerektigini belirten iyi bir kanit sayilir herhalde)

filmde onemli bir rol oynayan isinlama isini saglayan telepodlar, cronenberg'in motorsikletinin silindirinden esinlenerek yapilmistir ayrica (bu adam ilham almak icin etrafinda ne var ne yoksa kullaniyor herhalde. existenz filmindeki gamepodlarin tasiyicisida kayak ayakkabilarindan esinlenerek yapilmisti. yok hayir, yapilmamis, kayak ayakkabilari alinip aynen olduklari gibi kullanilmisti!)
  • akşam akşam sinirimi bozan film

--- spoiler ---
    ulan o gencecik, yakışıklı, jimnastik şampiyonu adayı bilim adamının hayatını bir gecede mahvettiğin yetmedi eski sevgilinin de ağzına ettin, fuck you geena!

senaryoyu yazan adama da bir çift lafım var, madem ki sinekle adam aynı anda girince genetik birleşme yaşandı, neden o güzelim dana biftek tabakla beraber makinaya sokulunca birleşmedi, hadi diyeceksiniz ki "tabağın geni mi olur", ulan madem tabağın geni yok, neden telepodla beraber makinaya giren sinekadam yarı telepod yarı sinek yarı kıyma yarı sümük olarak çıktı makinadan? ben oynamıyorum.

kusarak öğütme ve hüpletme kısmını bir de düşen kulak kısmını sevdim, sanıyorum kusmuk için mantar çorbası kullanılmış diyerek hepinizi çorbadan soğutuyor ve gidiyorum sevgili zonguldaklılar.

--- spoiler ---
  • cine 5'te izleyip çocuk halimle aklımı alan kült david cronenberg filmi
    (bkz: cine5'in cine5 olduğu zamanlar)

--- spoiler ---

son sahnede o sinek haliyle bile veronica'nın silahının namlusunu kendi başına dayayarak sinek de olsa insan insandır der cronenberg

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    filmde esas oglanimiz teleport makinesinin nasil calistigini gostermek icin esas hatunumuzdan bir obje ister. ablamiz corabini cikarip uzatir esas oglanimiza. iste bu ablamizin bir corap cikarisi var ki o anki ergen bunyemde yarattigi etkiyi omrum boyunca unutamam sanki zaman yavasladi o anda benim icin. erotizm nedir sorusunun cevabini en fazla 5 saniyede en iyi verebilecek kesittir benim gozumde.
    --- spoiler ---
  • korku filmi sevmem, fantastik film bile sevmem, bu bildiğin korku filmi. üniversite 1 sınıfta, kız arkadaşımla sözleştik uzun ders boşluğu olan bir günümüz var, perşembe günü. o hafta o gün bu filme gidelim dedik. neyini merak ettim bilmiyorum. ya da o gün sadece sinemaya gidelim dedik belki de, film seçmeden.

korku ama vahşet, dehşet korkusu değil, bilimsel korku (bilim-kurgu). işin içinde o türden bir şey olduğu için merak etmiş olabilirim.

sen kız beni ek (darılmadım, en yakın kız arkadaşımdı, neden ektiğini de hatırlamıyorum). ben tek başıma beyazıt'ta okula en yakın sinema olan çemberlitaş şafak sineması'nda (büyük salonu olan tarihi bir sinemaydı) bu filmi tek başına izle. güzel filmdi ama.

o sinemada film izler, aynı pasajın içindeki sütaş'ta da (sanırm sütaş'tı) su muhallebisi yerdik. hayatımda başka hiçbir zaman, hiçbir yerde su muhallebisi yemedim. sadece arkadaşlarla o sinemaya gittiğimizde, orada yerdik.

yönetmen: david cronenberg
    baş rol: jeff goldblum

jeff goldblum dışında kim oynuyordu hatrlamıyorum, ama tanımaya, izlemeye değer bir oyuncu jeff. sol frame'de the fly 2 diye görünce aklıma geldi de yazdım bunları. şimdi bakınca geena davis'in de filmde olduğunu gördüm tabii, ama aklımda hiç yer etmemiş onun karakteri.

ve steve jobs'un "hep aynı şeyi giymesi" olayını, bu filmden esinlenerek yaptığı söylenir.

jeff, bir bilim adamını oynuyordu ve bir dolap dolusu aynı renk, aynı gömlekten vardı sadece dolabında. her sabah açıyor aynı gömlekten birini giyiyordu. böylece ne giymesi gerektiğini düşünmüyordu. mark zuckerberg de zaten steve jobs'dan gördü yaptı "her gün aynı şeyi giyme" olayını.
    filmin türü konusunda tartışma yaşanmış yukarılarda. ama türü net; korku, bilim-kurgu, drama. korku kesinlikle var yani. filmin birkaç sahnesinde elimle gözümü hafif kapatarak ekrana baktığımı hatırlıyorum. bugün izlesem hiç etkilenmeyebilirim, ama bu film o gün için etkileyici ve ses getirmiş bir filmdi birçok açıdan.

imdb: drama, horror, sci-fi diyor.
  • şimdi düşündüm de bu filmle ilgili kafamı kurcalayan bişi var, bilim adamı sinek moleküllerini alıp yarı sineğe dönüştü peki sineğin akıbeti noldu? sinek de yarı sinek yarı mini bir insan olarak hayatına devam mı etti yoksa bu sinek halen aramızda mı?? nedir yani.

edit: saolsun arvo arkadaşımız aydınlattı beni, filmin 1958 versiyonunda, örümcek ağına takılmış allahın salağı öldürün beni diye bağırıyomuş*
  • --- spoiler ---

birinci filmde bilimadaminin dolabi ayni takim elbisenin birsuru kopyasiyla doludur.
    sebebini soran kiz arkadasina "ne giyecegimi dusunmekle zaman kaybetmemek icin" gibi bir sey soyler..

--- spoiler ---

(bkz: bilimadami olmanin sartlari) (bkz: anlatanlarin yalancisiyim)
  • film in sonunda jeff goldblum uzerine raid sikilarak oldurulur..
    (bkz: filmin sonunu sacmalamak)
  • özet geçiyorum: "taşıtlar beni tutuyor" diyen bir bilim adamı ışınlanmayı keşfeder ve bir bilim sineğine dönüşür. bir cronenberg rahatsızlığı, di mi kafka?
  • --- spoiler ---

neden evrimleşme sürecinde sineğin kanatlarının oluşmadığını hep merak ettiğim 80'lerin en sağlam korku-gerilim filmlerinden biri.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap