• --- spoiler ---

cinsel sorunları olan bir adamın brazzers'daki kel adamı seyrettiği gibi; konuşma güçlüğü çeken kral da, projeksiyondan hitler'in konuşmasını öyle hayranlıkla seyretmiştir.

--- spoiler ---

colin firth'i bir üst lige çıkaran film olmuştur ayrıca.
  • evet dün seyrettim bu filmi en sonunda, ve bu hafta sonu da black swan ve true grit filmlerini izleyerek 10 en iyi film adayının hepsini oscar ödül töreninden önce izlemiş olacağım...

film gerçekten çok güzel, oyunculuklar, kurgu, ses tam anlamıyla dört başı mamur bir film var karşımızda. açıkçası daha önceleri akademi bu seneki en iyi film oscarını the social network'e verecek diye düşünürken , dün akşamdan sonra benim için ibre bu filme kaymıştır.

şunu da söylemeden geçemicem aday filmlerden ikisini daha izlememiş olmama rağmen akademi üyesi olsam oyum bu sene kesinlikle christopher nolan'ın başyapıtı inception'a giderdi , plase olarak ta 127 hours gönlümün ikinci filmi olurdu.

bol sinemalı günler...
  • yıllardır abartısız ve yalın oyunculuğunu çok beğendiğim colin firth'e oscar'ı kazandıracağına inandığım filmdir.
  • ingiltere'ye dair herhangi bir şeyin gözüme sempatik göründüğü filmdir. neredeyse duygusal anlar yaşıyor, kralı sempatik, sevimli buluyordum ki film bitti.
  • colin firth ve geoffrey rush'ın usta işi oyunculuk sergilediği, 83. akademi ödülleri adayı film. konunun büyük bir paydayla, kralın konuşamama problemi üzerine kurulu olması filmin puanını biraz düşürse de oyunculuklar herşeyi toparlıyor.
  • konusu itibari ile süpriz yaşatmayan fakat iki saat boyunca gözlerinizi ayırmadan müthiş bir kadroyu izleyeceğiniz film. şu anda imdbde 94. sıraya yükselmiş bulunmakta.
  • the sun, colin firth'ün bu filmdeki başarısı için uzun süredir gördüğüm en güzel başlıklardan birini attı. daha doğrusu atalı bayağı oldu da ben yeni yazıyorum:
    "king colin the firth" (king richard the third gibisinden)
    http://www.thesun.co.uk/…/king-colin-the-firth.html
  • geoffrey rush'ın oynadığı konuşma terapistinin aslında psikanalistleri, yaptığı terapinin de kurallarının olması, serbest konuşmaya dayanması ve kişinin geçmişini hatırlamasını sağlaması ile de ne kadar psikanalizi andırdığını düşündüğüm film.
  • filmde defalarca yaşadığım -ki hemen hemen herkes elbet bir zaman yaşamıştır- kendini kötü ve güvensiz hissetmekten kaynaklı herkesi büyük görme duygusu yerinde ve güzel anlatılmış. hani 12 aralık 1936'da tahta çıkma konseyi ile konuşuyor ya, o sahnede.

tabi büyük reis tamam daha önce buna işaret etmiş; (bkz: #11401600)

bu arada; (bkz: wallis simpson)
  • spoiler ibaresi altında yazmak isterdim ama film içerisinde geçen şu konuşma, filmi izlemeyenler için bir fragman niteliği taşıyor;

"madem kralım, nerede benim gücüm? bir hükümet kurabiliyor muyum? lanet olası şeylere vergi koyabiliyor muyum, savaş ilan edebiliyor muyum? hayır! yine de en yetkili makamda oturan benim. neden peki? çünkü halk, konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. ama ben konuşamıyorum. "
hesabın var mı? giriş yap