*

• yalnızca incil ve shakespeare'in kendisinden fazla sattığı söylenen insan agatha christie'nin, on küçük zenci'yle beraber en güzel sayılan kitabıdır. kitabın yarısından itibaren katili tahmin etmiş olmasaydım eminim daha da zevkli bir okuma olurdu benim için, yine de kesinlikle başarılıydı birinci tekil şahsın ağzından anlatılmış ve değişik bir şekilde çizimlerle, krokilerle süslenmiş bu roman, the murder of roger ackroyd orjinal adıyla.
    katil yine bahçıvan* (bkz: der mörder ist immer der gartner).
  • agatha christie 'nin daha once altın kitaplar yayınevi tarafından (ölümün sıcak eli ) adıyla yayınlanmıs kitabı.
  • şok adiyla da satilan kitap. okumaya baslandiginda lan ben bu hikayeyi biliyorum diye dumur olmayin.
  • agatha christie nin sonunda okuyucuyu kandırdığı romanı.
  • keyif vermeyen ama 'ben söylemiştim'demek için inatla sonuna kadar okunan,boş zamanı bol olanlar için yazılmış eğlenceli 'okuma' kitabı
  • agatha christie bu romanda polisiye roman okuru ile yazar arasinda olan sessiz bir anlasmayi, bir gelenegi bozmus
    --- spoiler ---
    bir günlük, bir hatirat seklinde anilarini kaleme almis olan anlaticiyi sevimli doktor sheppard'i katil etmis
    --- spoiler ---
    ve bence bu davranisiyla da hakedilmeyecek kadar haksiz prim saglamistir.

kitap aslinda agatha hanimin diger eserlerinde de oldugu gibi britanya da yerlesik küçük burjuvazi içerisindeki tepismeleri aylak yegenleri onlarin güzel ve fakat kafasiz yavuklulari ile bu sonuncularin snob analarinin günlük hayatindan ve kisir çekismelerinden örnekler veren bir romandir .kitapta edebi zeka veya polisiye bir deha aramak bosuna çaba sarfetmek olur ama hala da satar ve okunur iste ne olsun isim yapmis bir kere..
  • hayatımda okuduğum en farklı polisiye romanlardan biri diyebilirim. zekice kurgulanmış olaylar, birbirine bağlanmış mantık çıkarımları, kafada oluşturulan katil profili... ve sonunda büyük sürpriz. agatha christie yine yapmış yapacağını. bu kitap yayınlandıktan sonra bir de "roger ackroyd'u kim öldürdü?" adı altında pierre bayard tarafından yazılmış açıklaması piyasaya sürülmüştür.
  • son derece keyifli agatha christie romanı.katili tahmin etmeye çalışmayarak, tüm dikkatimi olaylara ve kişilere yoğunlaştırmaya karar verip okuduğum için sonunda oldukça şaşırdığım, hafiften dumur olduğum polisiye roman.agatha christie, 1926 yılında piyasaya sürülmüş bu kitap yüzünden alışıla gelmiş cinayet romanı kurallarına sadık kalmadığı ve okuyucuya karşı fair play ruhuna aykırı davrandığı gerekçesiyle detection club'dan neredeyse atılıyormuş.
  • arka kapağı $öyleymi$:
    "king's abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. dul bir kadının şüpheli intiharı asılsız dedikodulara yol açar. köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve roger ackroyd'un onun gizli aşığı olduğu söylentileriyle çalkalanmaktadır. fakat ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanır. kendini emekliye ayıran ve sebze yetiştirmek için king's abbot köyüne yerleşen, hercule poirot, istemeden cinayete el koyar ve şeytani bir zekaya sahip katili yakalamaya çalışır."

http://www.ideefixe.com/…p?sid=kn5azbd04a7af3lhntpr

ayrıca (bkz: beyoğlu rapsodisi)
hesabın var mı? giriş yap