• 6 kadınla evlenip ikisinin başını vurduran ve diğerlerine de hayatı zindan eden 8. henry'nin ikinci karısı anne boleyn'i konu alan kitap. adı "the other boleyn girl"dür çünkü anne'in kardeşi mary boleyn henry'nin metresiyken, zavallı (!) anne ikinci plandaydı. tabi sonradan kraliçe olarak mary'nin önüne geçmiştir.

sekiz yüz küsur sayfa olmasına rağmen iki günde bitirilebilecek derecede sürükleyicidir. zaten kraliyet entrikaları serisinin en iyi kitabıdır. okumaya değer. ancak filmi berbattır. kesinlikle izlemeyin.
  • sekizinci henry'nin hayatını ve dönemin olaylarını son derece akıcı bir dille anlatan, çabucak okunabilen bir kitap. philippa gregory yazmıştır. filminin ise kadrosu çok göz alıcıdır. natalie portman, scarlett johansson, eric bana nedeniyle, ancak beklentilerin gerisinde kalır biraz. yine de izlenesidir
  • kitap gerçekten tuğla gibi ve tam olarak sekiz yüz yirmi sayfa. bu küçük detaya rağmen gözleriniz akana kadar okuyabiliyorsunuz, ordan oraya sürükleniyorsunuz.

unutmadan kitabı okurken anne boleyn'e özel bir kin besleyebilirsiniz, ama sakin olun şampiyonlar.
  • anlatım dili birinci tekil şahıs olmasından dolayı sanki bir insanın günlüğünü okuyormuş gibi huzursuzluk veren ama daha da güzeli her biten bölümde daha çok merak cezbeden kitap. edebi yönü pek öyle dolu dolu değil, dönemin entrikaları dışında tarihsel ve sanatsal pek fazla bilgi vermiyor ancak neticede roman olduğu göz önüne alındığında övgüyü hak ediyor.

filmine gelince... neticede bir uyarlama olan filmin birebir kitabı aktarmasını beklemek olmaz. adamlar yapmış işte, verilmesi gerekenleri koymuş da hakikaten eric bana hakikaten bir tudor olamamış.

--- nispeten spoiler ---

bir de yanlış hatırlamıyorsam filmin sonunda küçük elizabeth'in bir sonraki kraliçe olduğu söyleniyordu sanki. eğer o kısmı doğru anımsıyorsam aradaki kral ve kraliçelere haksızlık yapılmış efendiler.

--- nispeten spoiler ---
  • ingiltere kralı henry viii'in agresif kişiliğini, birkaç kez yaptığı evliliklerini ve karılarını sıkılınca idam ettirmesini, anne boleyn ile evlenmek uğruna katolik kilisesini karşısına almasını anlatan tarihi roman. kitabı filminden daha etkileyicidir.
  • ingiltere kralı sayesinde osmanlının harem olayının mantığını kavramama neden olan film olmuştur.
  • sarsıcı bi film.
    şahsen ben sarsıldım ve çok beğendim.
  • bu akşam tv8de izlediğim filmdir. aslında izlemeyecektim ama zaplarken benedict cumberbatch'i görünce du bi bakayım dedim. kendisi de bi beş dakika sonra kayboldu ama ben bir daha göreceğimi düşünerek izledim, boşuna izlemişim.

--- spoiler ---

kralın mary'le sevişmesi bana fazla duygulu geldi. istediği kadını sadece "bu gece," diyerek yatağına alan bir kral için çok iyimser bir bakış açısı. anne ile olan ilişkisi ise saçmaydı. bir anda çarpıldı, mary'i iki kelimeyle yatağına aldı, anne'den ise onay bekleyip durdu. esas komik olan tarafı da -belki dublaj hatasıdır bilmiyorum- anne'a ikide birde "kendini bana teslim edecek misin?" diye sorup durmasıydı. anne daha akıllı bir kadın olsaydı kralın ondan kraliçelik falan beklemediğini anlardı.

mary fazla salak bir kadın. ablası yüzünden daha iki dakika önce doğmuş çocuğuyla terkedilmesi, kralın bebeğinin yüzüne bile bakmaması, üstelik saraydan sürülmesi yetmemiş gibi ablasının evliliği konusunda krala yalan söylemesi ve ablasının nedimesi olması ya beynini aldırmış olmasından ya da mevki hırsı onun gözünü kör etmişti. william carey'e yazık oldu. zaten film boyunca mary ve anne boleyn'e bol bol sövdüm.

--- spoiler ---

olaylar çok hızlı gelişti. gerçi konu derin, filmin süresi kısıtlıydı ama gene de aatlı kovalıyormuş gibi gerçekleşti her şey. gerçi muhakkak epey kesinti olmuştur, malum tv ama olsun beni tatmin etmedi.

son olarak, film bence zaman kaybı. oturup izlemeye değmez.
  • an itibariyle tv 8 ekranlarında yayınlanan film.
    ayrıca fox tv 'de yayınlanan yer gök aşk dizisinin senaryosunda kaynak olduğu da aşikardır.
  • doktorlar misali tv8 de sürekli yayınlanan film
hesabın var mı? giriş yap