şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
 • avustralya’nın henüz avustralya olmadığı 1880'lerde geçen 2005 yapımı bir film. olay amerika’da geçiyor olsa herhalde bir tür kovboy filmi de denebilirdi. şöyle ki, kasabanın şerifi ayarında bir görevi olan polis yüzbaşısı, bir çatışma sonrasında iki kardeşi tutuklar. üçüncü bir kardeş ise aranan büyük bir suçludur. polis, bu noktadan sonra, daha iyi yürekli bir adam olan ortanca kardeşe, kötü olan büyük kardeşi kendisine getirmesi şartıyla küçük kardeşi asmayacağını söyleyerek onunla anlaşır. filmin adı da (teklif) zaten bu anlaşmadan geliyor.

  filmin dikkat çekici yanı, gerek iyi olan ortanca kardeşin (guy pearce), gerekse kötü olan büyük kardeşin (danny huston) son derece karizmatik tipler olması. özellikle kötü olan büyük kardeşe verilen mistik hava çok ilgi çekici.

  (şerh: kanaatim odur ki, şayet kötü olan bu büyük kardeş yeteneklerini iyi işlere kanalize etmiş olsa idi, hem ortaya çok güzel işler çıkarır, hem de çok kimselerin hayır duasını alırdı. ama demek nasibi yokmuş ki öbür tarafa haydut gitti.)

  film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/the_proposition

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)
6 entry daha