şükela:  tümü | bugün
 • adventure kurtlarını, old school tadıyla -üstelik android'de- mutlu edebilecek keyifli bir oyun bu.

  curse of enchantia, universe, future wars gibi adventure şaheserlerinin tadını alanların damağında benzer ama tabi ki daha hafif bir lezzet bırakır.
 • android için gayet başarılı olan oyundur, uzun süre oyunsuz kalınca beni aşırı mutlu etmiştir
 • data monitorlerinin evindeki televizyondan büyük olduğu, demokrasi yıldızlarının altına saklanan monarşist bir ulusal güvenlik şirketinde(archon* adında) çalışan ve standart bir insan olmasına rağmen her otu boku bildiği gibi bilinçsizce cassius marcellus coolidge'yi özleyen bir hizmetliyi oynadığımız oyun; taşeron ama bilgisi var, gitti rhododendron'u bildi adam. ağzı da laf yapıyor: "genelde masalarındaki telefon sayısına bakarak insanların başarılarını ölçebilirsiniz. benim masam yok" diyor mesela, ya da bina boyutuna getirilmiş amerikan bayrağına bakıp "herhalde bayrak bu boyuttayken daha fazla gurur duymam gerekiyor" diyor; insan merak ediyor bu hallere nasıl düştü bu adam. adam standart ama daha çok şekspirin henry v'si gibi bir insan, yani halk giysileriyle halkın arasına inmiş potansiyelini saklayan bir adam, ilerde mal mal konuşup hepten saklıyor ama, yine de bir umut var içimde kendisine karşı.

  oyunun kendisine gelirsek, gerek insanı çamaşırlarını yağmurlu havada asmaya iten "moderniteye" çakışları gerekse de de stijl "moderniteden" sektirdiği koyuşları ile haz veren bir yapım. amerikanın yüz akı ve onun personifikeyşını patronumuzun "modern" iki yüzlülüğü dahi bir hayli alımlı. biz de tüm bu amerikanvari, bir tuğla bir cam şeklinde ilerleyen duvar dizgisine paralel yürüyen, her yüzyılda o yüzyılın kendine özgü koprofilik dehlizlerinde köşede bucakta sessiz sedasız yaşayan stabil, yüzyıl değişmesine rağmen değişmeyen(harbiden) safkan insan tipiyiz, yahut tipiydik(yine konuyu adama çektik ama, dur düzelteceğim ilerde). hristiyanlıktan dahi hızlı yayılmış bu amına kodumun pirinç modernitesinde parıldayan, ve konuşurken, ve kamera karşısındayken anksiyete yaşayan bir taştır karakter kardeşimiz, ya da taştı; sevin, sevin, sarılın, sevin, öpün, sevin bu adamı.

  efenim stabil kalıyor bu karakter ama, içini de keşfederek değişime nesne olduğunu da hissetmiyor değiliz, yeri geliyor scottie ferguson, yeri geliyor emmett brown, yeri geliyor james cole ve yeri geliyor ki kötü polis ile iyi polisin yanına çirkin suçlu oluyoruz.

  peki bir adventure olarak zor mu oyun? hayır, adventure'a giriş seviyesinde hatta. ama güzel bir yanı var: sıkmıyor! mekanlar canlı ve kendini tekrarlamıyor, keşfetmek istiyorsunuz, puzzle'ları da oyundan ve hikayeden kopuk değil, orada bulunmaları mantıklı olan ve hikayede yerleri olan puzzle'lardır. yok illa biraz daha zor istiyorsanız kabak gibi telltale'in aynı mekanları farklı puzzle'larla tekrar eden eski oyunları var, ama benim gibi 'oynanış' denen öğenin baskınlığından sıkıldıysanız ve storyli bir oyun değil de oyunlu bir story istiyorsanız tadam, karşınızda! bu demek değil ki bu oyunun oynanışı bok gibi, aksine şahane, ama demek istediğim soft olduğu, ya da "primitif" uygarlıkların deyişiyle "kadınsı" olduğu. her girdiğimiz mekanın ikinci bir zaman diliminde karşılığının olması gayet sarıcı ve saran da bir fikir; ve sardı da.

  kısaca özetleyelim: the silent age eşsiz olmasa da şu günlerde keyif veren bir hikayeye sahip olan; bunun yanında da bu hikayeyi şahane, sıcak ve basit bir sunumla yukarılara taşıyan basit ama özenilmiş bir oyun.

  steam'de %75 indirimdedir, 4,50 tl'dir an itibariyle; alın oynayın.
 • steam'de de satıştadır şu anda. ana teması zaman yolculuğu olan bir bilimkurgu/macera oyunudur. birkaç saatte bitirebilirsiniz, kısa ve sade olmuş. diyaloglar hoş ama büyük bir heyecan veya unutamayacağınız duygusal anlar beklemeyin.

  7,5/10
 • tavsiye edilenlerde görüp indirdiğim, şu ana kadar fena olmayan ios oyunu.

  --- spoiler ---

  bir şirkette hizmetli gibi bir görevde iken ölmek üzere olan bir adamdan aldığınız zaman makinesi ile ilermeye çalışıyorsunuz.
  --- spoiler ---