• yapılan kötü yorumlara kesinlikle katılmıyorum. sıradan bir ergen dizisi olduğunu hiç düşünmüyorum. bence çok güzel bir dizi. evet ergenlerin yaşamını konu ediniyor ama bi şekilde ergenlerin iktidar olarak örgütlenişi söz konusu ve olayın iki perdesi var aslında. yeryüzündeki diğer tüm insanlar nereye kayboldu ve bir arada huzur içinde yaşamak mümkün mü? çok saygı duydum çok beğendim
  • ilk bölümünü bitirmenin üzerine ufak bir görüş belirtmem gerekirse; pek bir şey çıkacağını düşünmediğim ortalma bir dizi.

fakat bir leftovers bağımlısı olarak beni yeterince kendine çekmiştir. zamanı olan izlesin.

dizinin konusu ise şöyle; bir kasabamız var. bu kasabada daha ilk sahnede belirtilen bir koku problemi var kokunun ne olduğu çözülemiyor. koku için hükümetten desteğin geleceği gün kasabanın lisesi bilmemne dağlarına kamp yapması için bikaç otobüs öğrenci gönderiyor. aşırı yağmurlu devam eden bu yolculuk yolların heyelandan kapanmış olması nedeniyle kasabaya geri dönüyorlar. fakat o da ne ? aman tanrım kasabada kimse yok... şimdi onları boş bir kasaba ve kurulması gereken "medeniyet" beklemektedir. nereye gittiği belli olmayan kasaba sakinleri, tüm kasaba çıkışlarının "ulvi" bir şekilde ağaçlarla kapanmış olması...

bu işin sonu biraz dine bağlanır gibi geliyor bana ama hadi bakalım.

--- spoiler ---

müdürün odasında tartışılan adamın otobüs şoförlerinden biri olduğu anlaşılıyor bir fotoğrafta. evet kesin onun da parmağı var bu işte.
    --- spoiler ---
  • başroldeki kıza demişler ki: “bak yavrum her repliğin geldiğinde alakalı alakasız gözlerini doldur ama böyle tam da ağlama ama yine de dolu dolu olsun”

gerçekten bir avuç beyinsiz ergenin aslaaaa nası çıkarız, naparız diye düşünmediği, düşünmemelerini geçtim, ulan önümüz kış yiyecekler de azalıyo napsak diye bile çabalamaya gayret etmedikleri her biri birbirinden itici karakterlerin doluştuğu bir netflix dizisi olmuş.
  • 3 bölümde kapitalizme, komünizme; ataerkil toplum yapısı ve problemlerine, eşcinselliğe olan genel bakış açısına değinebilmeyi başarabilmiş yeni netflix dizisi.

he çocuğum he ergen dizisi. götünüzle izlemeyin şu dizileri.
  • bu dizi aslında şunun en büyük kanıtıdır
    şiddet kaçınılmazdır. eğer bir yönetim ve denetleyici olmazsa kaos başlar. ilk yöneticiler yani kurucular sıfırdan inşa edenler bir şekilde diktatörleşmek zorundalar bunu kötü bir anlamda söylemiyorum tam aksine sistemi korumak dizayn etmek ve başarıyla uygulamak için. çünkü etki altına alınamayan ve başarılı çalışan bir sistem güç ister.
    dizinin değindiği pek çok nokta var.

diyaloglar derin, hatta bir netflix dizisinden beklenmeyecek kadar derin ve olgun. oyunculuklar başarılı. her karekter kendi hayatını yaşıyor bir anlamda. campbell, harry, will, aillie, sam, kelly, cassandra, helena, becca, muhafızlar, gordie, bean her şey dengeli ve dozunda.

kötü yorumlarada katılmıyorum. son zamanda izlediğim beni atmosferi etkisi altına alan en iyi dizilerden biriydi.

kalite daima belirli bir zümreye hitap eder. ben bu dizinin anlaşılamamasında bunu görüyorum.
  • beni hiç sıkmayan dizi oldu. ikinci sezon onayını da yakında alacağını düşünüyorum
  • dizilerde bazı mantık hatalarını kabul edebilir ve görmezden gelebilirim ama kasabada mahsur kalan 40-50 gerizekalı gencin arabaları varken 6 ay geçmiş olmasına rağmen bir çıkış yolu olup olmadığını araştırmamalarını, diğer kasabada durumların ne olduğuna bakmamalarını ve durumu direkt kabullenip komün sistemiyle hayatlarını idame ettirmelerini kabul edemiyorum.

dizi bu haliyle sıradanlaşıyor ve bu duruma neden geldiklerine dair hiçbir açıklama 7. bölüm itibarıyla yapılmadı. bu duruma giden çok güzel de bir caps koyuyorum.

diziyi bu haliyle bitireceğim ama henüz başlamamış yazar arkadaşlara tavsiyem hiç bulaşmasınlar. vakitlerine yazık. acaba ilerde bir şeyler olur mu diyebilecekleri hiçbir şey yok.
  • neymiş bu diyerek ilk bölümüne giriştim fena değildi, devam ettim ve sonrası inanılmaz hayal kırıklığı.

6. bölüme geldim bir şeylerle uğraşırken arkada oynuyor göz ucuyla takip ediyorum zaten aradaki boş muhabbetleri geçiyorum hiçbir katkısı yok diziye, bölümler inanılmaz uzun yarısı boş.

kristine froseth ablamız var diyerek şans da verdik, kaç bölümdür sarışın ergen bir kızın yok şunu yargılayalım yok böyle yapalımını izliyorum, inanılmaz basit ve heyecansız.

kesinlikle izlediğim en kötü netflix special'i hadi çekelim diye çekmişler bir sürü ergen toplayıp.
  • netflix in karavana attığı dizilerden bir başkası. tamam young adult önemli bir piyasa ama bu hedef kitlesi için bile çok kötü diziler yapıyor netflix. sex education ve the end of fucking world dışında vasata yakın yapım bile yok .
  • toplum düzeninin nasıl kurulduğunu, dünyanın nasıl işlediğini izole bir grup üzerinden net bir şekilde gözler üzerine seren dizi.
    spoiler'lık bir yorum değil bundan sonrası, dizinin genel havasından bahsettim ama yine de gizliyorum.
    --- spoiler ---

az evvel amerika'nın çinle olan ticaretiyle ilgili yaptırımlarını okuyordum o başlıktayken aklıma düştü diziye ne yorum gelmiş bakayım dedim, diziyi pek anlamadigimi falan düşünmeye başlamıştım burdaki yorumları okuyunca -çünkü benim diziden anladığımın aksine başka yerlerden alakasız eleştiriler vardı başlıkta-, neyse ki üstteki entry'i görünce yoksa ben zurna miyim diye kendimi sorgulamayı biraz bıraktım..
    ormanda ağaçların üzerine araba sürerek keşif yapma beklentisinden daha enteresan bir fikri olan yoksa fena olmayan dizidir. özellikle 200 kişilik bir ekiple bile gayet mantıklı bir şekilde birlikte yaşamanın yollarını bulabilmek işkence hâline geliyorrken kafasına esenin yönetmeye çalıştığı dünya düzeninin envai çeşit insanla ne kadar imkansız olabileceğini sorguluyor insan. çesitli yönetim şekillerinin denenmeye çalışması ve silahın etkisinin net bir şekilde gözler önüne serilmesi en güzel ayrıntılardan. ılerleyen sezonlarda sınırlar çizilip savaşlar da başlar gibime geliyor, her şeyin işlenmesinin devamını diliyorum. kabullenmeye çalıştığımız, kabullendiğimiz şeyleri; birçok şekilli kafayla bir arada bulunmanın ve hayatta kalabilmenin zorluklarını çok net ortaya döküyor.

--- spoiler ---

uyku sersemi yazdım cümleler ne alemde hicbir fikrim yok umarım okurken sie aq embesili demezsiniz.
hesabın var mı? giriş yap