• (bkz: primum non nocere)

yani ; sana gelen hastaya önce zarar vermeyeceksin. yapacağın her ne olursa olsun hasta en azından saan geldikten sonra, geldiğine göre zarar görmeden ayrılacak.

mesleki tatmin ve bazen yeterli bilgiye sahip olmama nedeniyle hastaya yapılan müdehalelerde iyi niyetle de olsa hekim hastaya yanlış işlem yapabilir. "kaş yapayım derken göz çıkarmak" deyiminin karşılığıdır bu. kimse bile bile zarar vermek istemez ama yapılacak işlem hastaya fayda vereceğine zarar da verebilir.

ekranlarda dolaşıp abuk sabuk laflar ve açıklamalarla sırf isimlerini duyurmak için saçmalayan bazı doktor müsfetteleri işte bu kuralı çiğnemektedir.

"çocuklara aşı yapmak zararlıdır", "aşıya gerek yok", "aşıda domuz serumu var" bilmemne diyen bu tipler yüzünden her gün çocuğuna aşı yaptırmaktan kaçınan ebeveynlerii kna etmeye çalışıyorsak, aşı olmadığı için ölen, sakat kalan çocuklar gelmeye başlıyorsa, kolesterolü tavana vurmuş hastalar menapoz teyze görünümlü doktor bozuntularının ekran beyanatları yüzünden ilaç almayı reddediyorsa, gebeler şeker yükleme testinden kaçtıkları için özürlü çocuklar doğruruyorlarsa, ağızlarından çıkan lafların nelere yol açacağından bihaber doktor bozuntularının primum non nocere kuralını çiğnemelerinden dolayıdır.

iyi doktor olmayabilirsin. ama en azından kapa çeneni de zarar verme !
  • her boka antibiyotik yazmayın. bakteriler güçlenip gezegeni ele geçirecekler amk. birkaç yüzyıl içinde antibiyotiklerin hepsi çöp olacak.

http://www.radikal.com.tr/…ameti-mi-geliyor-1475452

alın bu da avrupa'da antibiyotik kullanımında birinci olduğumuz haberi.

http://www.hurriyet.com.tr/…a-birincisiyiz-25145654
  • patoloji çalışırken öğrendiğiniz her hastalıktan sonra "bende de var mı bu acaba!?" diye endişe etmeyin.
  • hemen koşarak kaç ve bir daha da geri gelme. veterinerlik oku. en azından masum hayvancıklar sana minnet dolu gözleriyle teşekkür eder.
  • iğnenin ucuna dokunma!

dokunmayı çok istesen de dokunma!

iğnenin ucuna dokunmamak için iğneyi diğer elinden uzak tut!
  • karşına gelecek hastaların büyük çoğunluğunun yaşadığı aşağılık kompleksi yüzünden senden nefret ettiğini unutmamak. türkiye'de insanlar hep beraber iyi yaşamaktan, saygı görmektense karşısındaki saygı gördüğünü düşündüğü insana saldırmayı tercih eder. kendisi işsizse sen de işsiz ol, kendisi saygı görmüyorsa sen de saygı görme ister. halkın çok büyük çoğunluğu eğitimsiz olduğu, eğitimlilerin de bazıları kendini dev aynasında görüp her şeyi bildiklerin düşündükleri için seni sevmez, açığını kollarlar.

o yüzden -zaten bir süre sonra kaybedeceksin de- idealistliği falan bırak, ilk önce kendini koru. bu devirde doktor olmak gibi bir yanlışa düşmüşsün, başka yanlışlar yapıp da cerrah olacağım, acilde çalışacağım falan deme, hayatını yakma. yazık. dermatoloji, fizik tedavi, aile hekimliği, psikiyatri falan hep insanca yaşayacağın bölümler. seç bunları, kurtul.
  • yavşak ve pislik bir ülkeden melek gibi doktorlar bekleyenlerin öğütlerinin olduğu başlık. evet bu ülkeden öyle doktor çıkar ama insanlar "iyi puan aldım o zaman tıpa gireyim" demeyi bıraktığı zaman öyle doktor çıkar.
    doktorluk çok kutsal meslek derken gözlerinden kalpler saçan sevimli insanlar hiç bana bulaşmasın uğraşmam da zaten. benim sözüm şuan sınava hazırlanmakta olan yada memur kafasıyla tıpa sokulmuş olanlarda. evet düzgün bir ülkede belki başka ilgi alanlarımız olacaktı, sikik sınavlar için ömrümüzü tüketmeyecektik ama olan oldu. bu saatten sonra kalkıp resim çizmek yada fizik okumak istiyorsanız deneyebilirsiniz ama her türlü yeteneği budanmış bir nesiliz. bize iyi hocalar ders vermedi, tarih derslerimiz türklerin ne kadar muhteşem olduğunu ezberlemek üzereydi, fizikte sınavdan bir hafta sonra unutacağımız formülleri ezberledik, matematikten integral çözdük ve bunların üzerine muhteşem sonuca ulaşıp bir kamyon saçma sapan enzim ve göt kasının kenarındaki çıkıntının latince adını ezberledik. emin ol hiçbir insan bunu sokakta yürürken gördüğü sikik insanların hayatını kurtarmak için yapmaz. başka yollara girseydim belki daha mutlu ve başarılı olurdum ama ailem ve eğitim sistemi beni bu yola soktu. bana "kötü insan", "doktor olamassın inşallah!!" diye istediğinizi çemkirin benim bu saatten sonra tek derdim 35-40 yaşıma geldiğimde iyi para kazanıyor olmak.

tıp fakültesinde öğrenilmesi gereken ilk kural ne hiç sikimde değil daha. şimdiye kadar ne doğru yapıldı ki benim için ben diğer insanlara neyi doğru yapayım. bencil olmayı öğrenin. sokayım kutsallığa.
  • en önem verdiğiniz konu para ise gelmeyin.genel cerrahi hocamız vardı 'doktorun bir arabasi ve evi olur,fazla şey beklemeyin' derdi. doğru da.hayatini hiç tanımadığınız,belki birdaha da hiç göremeyeceginiz kisilere adayabilecekseniz yazın.
    en önemli kuralsa çalışmak değildir. o bir kural değil çünkü. yaşamınızin olmazsa olmazlarından.en onemli kural kendini yenilemektir. literatür e her an yeni şeyler ekleniyor.
  • dikkat. dikkat etmezseniz boklu parmağı yalarsiniz.
hesabın var mı? giriş yap