• dogan se le çorpiii şeklinde okunduğu duyulmuştur.
    (bkz: dumur)
  • tofas kus serisinin top modeli. elektrikli acılıp kapanan on camları, hidrolik direksyonu ve enjeksyonlu 85 hp motoru ile bir muhendislik harikası. aktif koruma sistemi olarak daha uretim bandindayken donanım listesine eklenen "e.k.s." nam-ı diger air kefen sistemi, musalla taşına en masrafsız yolculuk icin ozel olarak gelistirilmistir.
    93-95 yılları arasında bunlardan bi tanesini (benimki karburatorlu idi) cadde teroru stajım sırasında ziyadesiyle kastırmıstım tadı hala damagımdadır.
    (bkz: smiley koysam kime ne)
    (bkz: entrylerle imaj yapmak)
  • hala çok anormal bir şekilde sevdiğim arabadır. geçen seneye kadar ikamet ettiğim eski mahallemde, 1.6 i.e modeli ile sokağımın hemen başında yaşayan bir abimizin arabasıydı bu. yanından gelip geçtikçe; hala hastası olduğumu dile getirdiğim, 90 doğumlu bir kaç arkadaşımın gülmesine sebep veren bir tutku. haklılardır kendilerine göre. onların yorumlarına karşılık çok sert konuşmak istemem.

ancak; bu arabayla ben, onların yaş dönemini geçirdim. babam sağolsun. düzgün bir şekilde kullanmamı sağladıktan sonra, gözünü kırpmadan hizmetime vermiştir bu güzelim arabayı. 18-20 arası yaş dönemimde kendisinden yüzde 90 daha fazla kullanmışımdır. elimle, doldurduğum bir kaç kova su ile tozunu almışımdır. ilave ettiğim 2 arkada, 2 kapı yanlarında hoparlörler ile; haluk levent, bulutsuzluk özlemi, kargo, mfö kasetlerini keyifle dinlemişimdir. şimdi evli olan kız kardeşim ile sevdiğimiz yerlere beraber gitmiş, onunla çok güzel anılar paylaşmışızdır. abi, kardeş ilişkimizin en önemli zamanlarında bu modelin çok büyük ev sahipliği vardır. daha sonra peşimizden gelen 3. kız kardeşi bile aramıza katıp, kendi başımıza sevdiğimiz yerlere gidip, ona sevdiği yiyecekleri, oyuncakları almışızdır.

kendi bilgisayarını, kendi çabalarıyla toparlayan ben için; o dönem topladığım bilgisayarımın taşınmasına, o sevinci teneffüs etmeme ortak olmuştur.
    ciddi anlamda ilk sevgilim ile öpüşmemize şahit olmuştur. benim için bir arabadan fazlasıdır doğan slx. hayata dair ilk bakışlarımın yol arkadaşıdır...
  • öncelikle tanım: dandirik sikimsonik araba.

sene 97 falandı galiba, ailecek ankara aöç(atatürk orman çiftliği)'ye döner yemeye gitmiştik. sonra peder bey arabanın anahtarını verdi arabadan birşeyler al gel dedi. arabanın yanına gittiğimde çok şaşırmıştım aynı renk aynı model arabadan bir tane daha vardı.

neyse anahtarla arabanın kapı kilitlerini açıp içeri girdim ama arabanın içindeki ne kasetlerin ne diğer eşyaların bizim arabayla alakası yok. nasıl bir şaşkınlık içindeyim anlatamam. bendeki kafa karışıklığı ve kendine güvensizlik o zamandan gelir..

neyse..indim arabadan, bagaja baktım. bagajdaki eşyalarında bizle alakası yok. o sıra gözüm hemen yandaki diğer (bkz: doğan slx)'e takıldı. gittim onun kapısısı anahtarla açtım. benden istenen eşyayı buldum ve giderkende bizim olmayan doğan'ın kapılarını kilitledim. hoş kilitlemesem de olur, çay kaşığıylada açılıyor.. bu da böyle anımdır sözlük.
  • düz doğan, doğan s, doğan sl derken bir de doğan slx çıkınca, benim gibi arabadan anlamayan çocuklar bu arabaları hep karıştırdı, aradaki farkı hiç anlayamadı. arkadaş grubunda bulunan bazı manyaklar ise değil s, sl; kaç yılında üretilmiş olduğunu bile söyleyebilecek kadar kudretli idiler bu konuda. işte böylesine gergin bir ortamda, naçizane şunu fark ettim çocuk aklımla: doğan slx'lerde geri vites lambası, stop lambası, sinyal lambası falan olan arka farlarda bu saydığım lambalar arasında kalın, siyah bir çerçeve vardı. o çerçeveyi uzaktan görünce patlatıyordum sözümü, "işte doğan slx! bakın şu ilerdeki." diyordum. bu çerçeveler de öyle kalındı ki, üç yüz metreden fark ediliyordu mübarekler. bu zevki bir ya da iki gün yaşayabildim. hemen buldu şerefsizin evlatları taktiğimi.
  • bir de bu serinin belli dönem üretilen tüm modellerinin torpido kapaklarının tam köşesinin çatladığı tarafımca tesbit edilmiştir.
  • fiat firmasının regata modeliyle piyasaya sürdüğü ve yıllar sonra üretimi durdurulduğunda gelinlik kız gibi süslenip türkiyede tofaş doğan slx olarak satışa sunulan araç. (s:süper benzin kullanır l:lükstür x:direksiyon yükseklik ayarı var!)
  • kuş serisi kasa değiştirdikten bir kaç sene sonra ön sis farları ve bir iki kıytırık eklemeyle doğan l çıktığında doğan slx'in çıkacağı söylentisi gelmişti kulağıma. sonra doğan l'ye tepra* motorunu uyguladıkları doğan sl versiyonu çıktığında yer yerinden oynadı mı, oynadı. sonra doğan slx çıkıverdi çok geçmeden. bu yenilik, dünya üzerinde hidrolik direksiyon özelliğine sahip olup da bunu bir de arka cama çıkartma yapıştırarak duyurma ihtiyacı duyan ender üreticilerden olduğunu öğrenmemizi sağladı tofaş' ın. koltukları bile tempra'dan aparmaydı ki arabaya zor sığıyordu.
  • bu modele sahip olanların dogan l, dogan sl kullananlara daha bi havalı bakışları vardı sanki. ama öyle kücümser gibi değil ya, daha olgun, mütevazi. hani ''bizde geçtik o yollardan, çok çalışırsan seninde olur be kardeşim'' gibi. eski günlerr, ya bea öle işte...
  • ağaca çıkabilen arabadır.

dün sabah tüm şirkete gelen gayet ciddi maili aynen yazayım;

teknokent binası otoparkında ağacın üstüne park etmiş 06 ** ** plakalı bordo doğan slx in sahibinin aracını ağacın üstünden indirmesini rica ederim.
    iç hizmetler şefi

hala gülüyoruz topluca, bütün bina balkonda ağaç üstünde doğan aradık sabah sabah.
hesabın var mı? giriş yap