şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aydin la fatih urek le birlikte intihar.
  (bkz: igrenc espri)..
 • arkadaslarina haksizlik yapildigini dusunen sozluk yazarlarinin, banane banane bende kustum gibi anlayamadigim bir tavirla sozlukten topluca ayrilmalarinin kafamda canlandirdigi durum. (bkz: rainbird) (bkz: dogfish)
 • durumdan olabildiğince habersiz müzik gruplarının şarkı sözleri kullanılmak suretiyle dahil edildikleri lüzumsuz olduğuna inandığımız toplu saçmalık.
 • (bkz: domino etkisi)
 • nazi askerlerinin sovyet rusya bozgunundan sonra birbirlerine zincirle bağlanarak gerçekleştirdikleri eylem.
 • (bkz: balina)..
 • balinalar toplu intihar eder derler. bazen sahilde onlarcasinin sanki aglarmiscasina onlari kurtarmaya calisanlara baktiklarini izleriz haberlerde. neye kizdilar acaba, biz neden kizdirdik diye sorariz kendimize... aslinda intihar eden bu balinalar toplu halde yani suru halde hareket eden balinalardir. bir liderleri vardir onlerinde ve eger ki o surubasi yolunu sasirip yanlislikla kiyiya dogru yonelmisse onu takip eden tum balinalar da kiyiya vururlar. ayni liderler ve halklari gibi... gozleri yasli yasli greenpeace ekibine bakan balina batsin bu dunya yerine anani sikim şener getirdin soktun bizi camura demektedir...
 • bilinen en ünlü toplu intihar olayi jonestown vakasidir. 1978'de jim jones'u takip eden ve jonestown'da yaşayan 913 kişi siyanür içerek intihar ederler. ölenlerin 250'den fazlasi 16 yaşin altindaydi. işin ilginci bu tarikatin yillarca bir arada yaşamiş olmasi ve ancak federal hükümet tarikatla ilgili killaninca, jim jones'un intiharlari emretmiş olmasi.

  bir başka toplu intihar vakasi ise waco olayidir. 1993'de david koresh yine kendilerini kontrole gelen hükümet görevlileri ile takiştiktan sonra 86 kişinin de içinde bulunduğu tarikat evini yakti.

  31 aralik 1999'da 10 emir'e uyulmadigi için kiyamet kopacagini sayan uganda'da bir kabilede bir seferde 600e yakin kişi intihar etti. ancak polis araştirmasi ölenlerin önemli bir kismının aslinda intihar etmedigini grup tarafindan olduruldugunu düşündürtüyor. tarikat basi aylar oncesinden tarikat uyelerini oldurtmeye baslamis, son günde 500 küsürünü bir kerede götürmüş.

  solar temple denilen bir başka grubun elemanları 1993'te silah satın aldıkları için tutuklanınca, grup üyeleri intihara başladi. once 55 tanesi bir arada 94'de intihar etti, ardindan 2 yil sonra 16 kişilik ikinci ekip ve son olarak 5 kişilik ücüncü ekip intihar etti. intihar sürelerinin arasindaki açiklik, pek çok başka intiharin da bu grupla ilişkisi oldugu konusunda şüphe uyandirdi. bugun bile hala aktif olduklari yonunde süpheler var.

  heavens gate olayi en son olanlarindan pek çoğumuzun aklinda olaylar taze. gay ve homofobik olan halaybaşları, yaklaşan kuyrukluyildiz hale bopa binip semaya gidebilmek için uyku ilaci ve kafaya naylon poşet takma yoluyla intihar etmeye karar verdiler. toplamda 40i aşkın kişinin oldugu bu olaylarda erkeklerin bir kismi olmeden once cinsel organlarini kesti.
 • (bkz: kaiowas)