• astigmatın düzeltilmesi için kullanılır. önceleri sert lens kullanılıyormuş. markasına göre bazıları kalın, bazıları incedir. fakat çoğu markalar astigmatı sadece belli derecelere kadar düzeltebilmektedir. markasına göre 2.25, 2.75 numaraya kadar düzeltebilenleri olmasına rağmen 3.25, 3.75 gibi seçenekleri hazır olarak bulunmamakla birlikte bazıları özel olarak yapıyormuş, ki bu da üst düzey bir gözlük fiyatına geliyor.

yüksek numaralar, standart olarak her markada bulunmadığı için de, eğer ihtiyacınızı karşılayacak lensi bulursanız bu da konforlu olmayabilir. sürekli göz kırpmayı gerektirecek, kırpmayınca bulanıklık yapacak ya da sağa sola kayacak bir lense muhtaç kalınabilir.

mesela en fazla 2.25 astigmat olan lens gözünüze cuk diye oturup çok rahat durmasına rağmen ihtiyacınız olan 2.75 değerini karşılayabilecek lens dar gelebilir. bu da lensin ölçüsünün farklı olmasından kaynaklanır.

velhasıl kelam; torik de olsa yüksek astigmat olmuyor. standart numaralar olmuyorsa da en iyisi gözlüğe devam gibi görünüyor.
  • bu lensin çalışma prensibi diğerlerinden farklı olmak zorunda. çalışma dedim, çünkü astigmatizm düzeltilirken camın belirli bir açıda sabit durması gerekiyor. zaten bu yüzden uzağı veya yakını düzeltmekten farklıdır astigmat. dikkat ederseniz astigmatlı kişilerde camlar gözü büyütmez* veya gözü küçültmez *.

lens de göz içerisinde dönüp duracağı için sizin açınız atıyorum 170 aks olarak belirlenmiş ise öyle durması için alt kısmı biraz daha farklı olur ki göz içerisinde lens dönüp dolaşıp yer çekimi etkisi ile bu pozisyona geri gelsin. denememekle beraber mantığının böyle olduğunu biliyorum, o yüzden özel olarak üretmek yerine carl zeiss cam yaptırırım daha mantıklı gibi şuan.
  • dün ilk defa kullanmaya başladığım lens. gözüme öküz oturdu sandım. hunharca kaşıma isteği, batmalar, yanmalar derken çıkarttım. bugün dışarı çıkarken yine deneyeceğim. görüntüde sıkıntı yok gibi, ama rahat edemedim. gözlüğü ilk defa kullandığımda gözlük aklıma geldiğinde çıkarıp atasım geliyordu, şimdi yine öyleyim. alışacağız elbet.
  • 1 senedir kullanıyorum bunları ve hâlâ kullanmakta güçlük çekiyorum. paketten çıkan çifti 1 hafta kullanıp eskitemeden bir başkasının lensini emaneten takmış gibi oluyorum. ilk kullandığım haftalarda iş yerinde masadaki laptopu göğsüme çekip çalışıyorum. gözümü sağdan sola çevirdiğimde görüntü 1-2 saniye sonra netleşiyor. kafamı sallamadan baktığım yere odaklanamıyorum; ios 11'e geçmiş iphone gibi oldum. gözlerimi tırnaklarımla haş haş haş kaşıma isteği de cabası. gözlerine mil çekilen ve sonra iyileşip maviş gözleriyle bizans imparatorluğunu yıkan kara murat'ın şifası neyse ondan istiyorum.
  • astigmatlı lens olarak da bilinen diğer lenslere göre daha kalın ve sert bir lens türü.

astigmatın varsa mecburen ya torik lens ya da gözlük kullanacaksın.

ben bu lens türüyle rahat edemeyip gözlük tercih edenlerdenim.
  • şimdi benim sağ gözüm 6.0 sol gözüm 5.5 derece miyopi gene aynı şekilde sağ ve sol gözlerim farklı derecelerde astigmat 1.25, 75 derece olması lazım.

isteğim ise: ben bu 2 göz hastalığını tek bir lens ile geçirebilir miyim veya yapmam gereken nedir?

daha önce hiç lens kullanmadım ama artık çevrem ne kadar yakışıyor dese de gözlükten sıkıldım. eğer bu şekilde pratik bir çözümü varsa nedir? yoksa diğer yollar nelerdir? merak ediyorum sözlük bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  • astigmatımın gözlük derecesi -1.75 iken, lens olarak -2.25 derecesinde yeni kullanmaya başladığım lens türü. marka olarak üçüncü deneme sonrası air optix de karar kıldık doktorumla birlikte.
    acuvue oasys'in varlığını neredeyse hiç hissetmiyordum lakin o kadar yumuşak ki, her göz kırpışımla beraber odağı oynadığından bırakın net görmeyi, görmem tamamen bozuldu.

son bir haftadır okuduklarımdan ve etraftan öğrendiğim kadarıyla, lens markası ve solüsyon işi tamamen kişisel. birine iyi gelen birine gelmiyor. mesela bugün gözlükçü biotruesolusyon için en iyisi dedi, hatta gözyaşına en yakın solüsyon oymuş sanırsam. lakin doktorum ve bir arkadaşım lensleri bozduğunu ifade etti. hatta göz doktorum asla onu önermediğini söyledi. ben de air optix'in üreticisi olan markanın opti free express adlı solüsyonunu aldım. bakalım, fayda görmezsem aqua soft deneriz bir de.

edit: lens maceram 1 ay falan sürdü. dörtgöz olarak hayata devam ediyoruz.
  • bunun "yumuşak" olanları var.. (belki çok oldu çıkalı ama ben yeni haberdar oldum) denemekte fayda var sanki, çünkü torik lens gerçekten kullanması hiç de zevkli olmayan bir çeşit.. bugün, tekrar gözlüğü bırakıp lens deneyeyim dedim ve an itibariyle gözlerime bir çift lens değil de hipopotam kondurmuşuz gibi ağırlık, batma söz konusu.. yumuşak olanda bu olmuyormuş ama.. ne çeşit olursa olsun ben temizlik ve kullanım kolaylığı açısından günlük tercih ediyorum.. belki ilgili çeker, bakarsın diye linki de aşağıda.. (pek çok markada var bu yumuşak denenden, ama ben acuvue kullanıyorum ve lens uygunluğu kişiye göre farklılık göstermesine rağmen genelde de sanki bunu öneriyorlar..

https://www.lensmarket.com/johnson/moist-toric
  • astigmat sorunu olan hastaların kullanımı için üretilen kontak lenslere verilen isimdir.(bkz: astigmat)
  • acuvue oasys toric türünü kullanmaya başladım, ama şöyle bir sorun var ki çapı göz bebeklerime büyük geliyor ve köşelerini hissediyorum gözlerimin içinde. her göz kırpışımda, sağa sola baktığımda hareketini hissediyorum ve netlik ayarı sürekli değişiyor. ilk defa lens kullanıyorum ve bu yaşadıklarım normal mi tam bilemiyorum , hayırlısı.
hesabın var mı? giriş yap