• iki aday arasında bir fark yok ve ikisi de aranan pozisyon için eşit nitelikte ise birisini öne çıkarmak referanstır; daha düşük nitelikli adayı yüksek niteliklinin önüne geçirmek ise hak yemektir, torpildir.
  • referansta, refere eden kişi refer edeceği kişiyi iyi seçmeli, her önüne gelene referans olmamalıdır çünkü aksi taktirde rederans olduğu kişi kof çıkarsa kendi itibarı zedelenir.

torpilde, torpil yapan torpili yapar ve unutur. adam kötü çıksa da hiç bir şey olmaz.
  • senin işine yarıyorsa referans, başkasının işine yarıyorsa torpil. bu kadar.
  • torpil: tamamıyla alakasız ve tecrübesiz birisinin tanıdık sayesinde işe girmesi

referans: bir başarı kriterini yakalamış ve işi yapabilecek durumda olan birisinin yine tanıdık sayesinde işe girmesi
  • torpil, torpil yapilmasini saglayan kisi ile iliskinin profesyonel bir etkilesim icerisinde gelismesinden ziyade akrabalik ya da baska birtakim kisisel iliskiler icerisinde tezahur etmesi ve torpili yapmaya kalkan kisinin bu talebinin reddinin daha buyuk sorunlara yol acma ihtimali nedeniyle talebin olumlu sonuclanmasidir. bu talep ise kabul, okula kabul gibi farkli bircok konudan olusabilir.

referans ise referans olan kisi ile olan iliskinizin hoca - ogrenci, is arkadasi ya da amir - memur ve benzeri bir profesyonel ortamda gerceklesmesini gerektirir. ayrica referans ile sizi kabul etmek isteyen merci isterse daha detayli bilgi icin gorusebilir. istemezse gorusmez ve hatta sizi ise de almasa bile referansinizla bu merci arasinda eger bir iliski varsa bunun bozulmamasi beklenir.

daha kisaca anlatmak gerekirse, referans bence bu kisiyi ise alin basarili olacaktir diyen kisiyken torpil bu kisiyi ise almazsaniz agziniza sicarim diyen kisidir.
  • referans: ise alin, iyi calisacagina kefilim.

torpil: ise alin, iyi calisacagini tahmin ediyorum.

sonucta ikisi de aday havuzundaki diger kisileri dogrudan sollayip ustte cikar. referans daha kabul edilebilir olan tabi ki.
  • referans tecrübe ve şahit olunan emeğe kefil olmaktır.bakın bu arkadaşla biz çalıştık.kendisi işinde iyi bir eleman yıllardır emek verdi ben kefilim.sizin adınıza da iyi bir çalışan olacaktırın beyanıdır.referans olayında bir kişi bir yere hakkı ile yerleşmiştir.referans sadece kişinin çalışma geçmişi onayıdır.güven esasına dayanır.

torpilde ise böyle bir olay yok.tamamen para veya nüfuzla haketmediği halde bir yere bir kişinin yerleşimidir.zaten hakedecek yeterlilikte olsa buna başvurmaz.

ince çizgi filan yok.gece ile gündüz kadar birbirinin zıttı olgudur.
  • referans cv'ye eklenir. torpil ise genelde bir telefon görüşmesiyle ya da küçük bir kağıt parçasıyla yapılır.
  • ince filan değil, hatta çizgi bile değil, otoyol var aralarında, 10 şeritli.
  • referans: ben kefilim
    torpil: beni mi kıracaksın?
hesabın var mı? giriş yap