• beni her seferinde bilinmeyen yollardan kurtaran ios uygulaması. örneğin allahın tuzlasında kalakaldım diyelim. en yakın otobüs durağı nerede, o duraktan geçen hatlar hangileri ve kaç dakika sonra duraktan geçecekler. ve bu otobüslere bindiğimde toplam kaç paraya ihtiyacım var teker teker sıralar. yapanların emeğine sağlık gerçekten.
  • ve yol tarifi bulma sonunda çözüldü. hiç kimse bu kadar başarılı bir uygulama yapamamıştı - bu uygulama toplu taşıma araçlarının hatlarını, duraklarını, saatlerini ve ücretlerini biliyor.

sizden 3 bilgi istiyor: nereden, nereye ve saat kaçta. bu bilgileri neredeyse kusursuz arayüzünden giriyorsunuz ve size nereden hangi araca saat kaçta binebileceğinizi ve kaç lira tutacağını gösteriyor. ara duraklarının tamamını listeliyor.

dolmuş v.s olmaması, gecenin şu saatinde toplu taşıma aracı bulamayınca bana yürümemi önermesi gibi "daha iyi olabilirdi" denilebilecek şeyler yok değil ancak ilk kez bir yol tarifi sisteminden verim alıyorum.

umarım bunu geliştirenler çok başarılı olurlar çünkü olurlarsa bir sorun tarihe karıştı diyebileceğiz.

bu arada bilgi toplumu değil de ara eleman ülkesi olmak da böyle bir şey işte. 76 milyon nüfuslu ülkenin bir sorununu 3 milyon nüfuslu ülkeden birileri gelip çözüveriyor, siz de böyle bakakalıyorsunuz. hem de bunu ağaoğlunun sattı 2+1 dairelerden 1 tanesi kadar yatırım ile yapıyorlar.

belki durak isimlerini veritabanına giren bir kişiyi işe almışlardır da devletiminzin vizyonu gerçekleşmiştir.
  • mükemmel ötesi bir rota planlamasına sahip program. iett'nin kendi programı olan nasıl giderime rota hesaplatmak için mutlaka durağı bulmanız gerekiyor o durak üzerinden rotanızı hesaplamanız gerekiyor. ve eğer o duraktan ihtiyacınız olan otobüs vs. geçmiyorsa rota çizemiyor. fakat trafi'de sizi doğrudan bulunduğunuz konumdan durak vs. ayırt etmeksizin ulaşmanız gereken durağa götürüp buradan işte buna bineceksin diyor. ayrıca rakibi moovit'de metrobüs marmaray vapurlar yok. fakat buna rağmen şu anda android sisteminde 100.000 indirme yapılmış, moovit 1.000.000. umarız bir an önce dahada popülerleşip daha fazla gelişmeye maruz kalır.
  • 10 numara uygulama.

son 2 haftadır daha önce bilmediğim yerlere toplantım doldu. bunun sayesinde kafam rahat. hiç kasmadan sabahleyin uyanıp rotalamayı ve direktifleri alıyorum bu ibişten. sorunsuz varıyorum. hiç yanıltmadı.

dün de evden işe gitmek için kullandığım güzergahtan farklı bir şey önerdi. neymiş la bu? dedim.
    baktım az götünü kaldırıp şuraya yürürsen diğerine göre daha erken varırsın diyor.
    sonuç: 20 dakika yürüyüp işe 20 dakika erken vardım.
    e daha ne olsun la?

o yüzden tekrardan;

10 numara uygulama.
  • akıllı telefon olmadan http://www.trafi.com.tr/ adresinden de kullanılabilir.
  • özellikle yeni taşındığım izmir için hayatımı kurtaran uygulama. saatler tam uyuyor, güzargahı iyi ayarlıyor. şahane uygulama.
  • gunluk rota disinda kaldiginizda hayat kurtarmasi bir yana, yanasip yol soran turistlere de ekrandan-haritadan adam akilli (gostere gostere) yol/vasita tarif etmenizi saglayan uygulama. (bkz: alternatif how can i go to sultanahmet diyalogları)
  • demin uygulama içindeki haberlerin yorumlarına şöyle bir göz gezdirdim de özellikle araplar tarafından yoğun olarak kullanılıyor bu uygulama. bu yönüyle bence birçok insanımızın ruhsal gerginlik yaşamasını önlediğini söyleyebiliriz. teşekkürler trafi!
  • yaygınlaşmamasını anlayamadığım uygulama. kıymet bilmez bu 3 büyükşehirciler.
  • dolmuş ve minibüslerin de yakında ekleneceği kesinleşmiş muhteşem uygulama.
hesabın var mı? giriş yap