• hız koridorunun başladığı yerde herkesin yavaşlayıp, hız koridoru bittiği anda büyük çoğunluğun iftar yapar gibi gaza bastığı uygulama. adam hız koridorunun bittiği yerde yanımda gazı kökledi, göktürk yolu'nda fast and furious'u yaşıyor altındaki eski kasa astra'sıyla. yani kimseyi terbiye etmediği gibi, gereksiz bir gerilim de yaşatıyor. adam hız koridoru boyunca "şu koridor bitsin de nasıl ananı sikeceğim senin bak" diye gidiyor yanımda tam azami hız sınırında. sanki ben koydum hız koridorunu, bana niye sinirleniyorsa pezevenk.
  • cok mantikli sistemdir.

mantiksiz olan bizim ulkenin yollaridir.

samsundan orduya ornek vermek gerekirse.

sehirler arasi hiz siniri bolunmus yollarda 110km/saat yerlesim yerlerinde 70km/saat ile 50km/saat 30km/saat gibi cesitleri mevcut.

simdi samsundan cikan bir vatandasin 160km lik yol boyunca 110 ile gidebildigi mesafe tas catlasin 40km dir. kalan kisim 30 50 ve 70 hiz koridorlaridir. haliyle trafik ordu girisi basta olmak uzere ciddi manada sismektedir.

yolu gorunce yerlesim yeri yapmayi cok sevdigimiz icin ulkemizin double yollarinin her 10-15km ye bir yerlesim yeri olmasi ve hiz siniri yerlesim yerlerinde 30-70 arasi olmasindan dolayi sehirlerarasi yolculuk yapan araclar hem o sacma yerlesim yerlerinin trafik isiklari (yesil kusak becerilemeyen) ile ugrasmakta hem hiz sinirlarina uymaktadir.

cevre yoluna girmis bir adami neden yavaslatirsin ki birak 110 ile gitsin. neden isikla durdurursun. afyona cevre yolu yapip 7 noktada yesil kusak olmayan kirmizi isik (3 tanesi de 4 yol isigi 40-50sn bekliyorsun) koymak nedir?
  • ceza kesmenin fiziksel açıklama ile yapılacağı uygulama.

anlamadım lan
  • 1 temmuz 2017 itibariyle tum otoyollarda uygulanacak sistem.hiz sinirlayicisi olan kazanir.
    kaynak
  • devletimiz sağolsun vatandaşının can ve mal güvenliğini ne hikmetse sadece trafikte düşünüyor. düşünmekle kalmıyor çıldırıyor can ve mal güvenliğimiz için deli oluyor.
  • hız tutkunlarına davetiye çıkarır.

zira 2.kontrol noktasına gelmeye birkaç dakika kalana kadar aracın izin verdiği ölçüde hızını yapar sonra gider çayını kahveni içersin. seni sorgulayan sistem de hayretler içinde izler
  • seriatin kestigi parmak acimaz...
    ancak herkesin parmagini esit kesecek...
    ortalama 70i gecen tum araclara ayricaliksiz basacak cezayi.
    o zaman ok ama şu çekici teröründe olduğu gibi ayrimcilik, adamına göre muamele olacaksa yapanların allah belasını versin.
  • uygulamayı destekliyorum, mantık olarak son derece yerinde de netice getirecek uygulama.

hatta sadece hız koridoru ile sınırlı kalmamalı, emniyet şeridi ve offset tarama ihlali için de tez elden uygulamaya başlamalıdır. ve hatta ülkemiz trafiğinin en büyük derdi dönüşlerde şeride en dıştan girerek ilave şerit açarak şişe boynu yapan ve trafiğin amına koyan orospu çocuklarına en ağır ceza verecek şekilde geliştirilmesi şarttır.

mantık güzel, gelgelelim bir sorun var. sorun da belli bie hızla trafik akışını rahatlatmak ve güvenlik değil, trafik cezası keserek vatandaşı kertmek. sahil yolunda 70, şile yolu 80, e5 hem anadolu hem avrupa 80. bu yollarda ağır trafik yokken max 80 makul bir hız değil ki. makulu 90 +/- 5 km/h. bu şekilde uygulansa hem vatandaş kertmesi olmaz, hem de akıcı bir trafik olur. eyyorlamam bu kadar.
  • bence bazı saçmalıkları barından uygulama.
    açıklayalım.

bildiğiniz gibi otoyolda hız limiti maks. 120 km/s %10 sollama payı verilince 132 km/s oluyor. 132 yi geçmediğiniz müddetçe ceza yemiyorsunuz.

ama hız koridoru uygulamasında bazı gariplikler var.

450 km uzunluğundaki istanbul-ankara tem yolunu 4 saat 15 dakika
    83 km'lik adana-mersin yolunu 1 saat 6 dakika
    536 kilometrelik niğde şanlıurfa yolunu 5 saat 21 dakika
    365 km'lik adana-şanlıurfa yolunu 3 saat 43 dakika

hesap yapalım.
    83 km olan adana mersin yolunu ,
    saatte 60 km hızla giderseniz 83 dakikada
    hız sınırı olan 120 km ile giderseniz 42 dakikada geçersiniz.
    ama devletin bize verdiği süre 66 dakika. yani yaklaşık 80 km hızla gitmemiz gerekiyor. kusura bakmayın ama 80 km hızla kimse gitmez otobanda. ayrıca hız koridoru uygulaması yapıyorsan bile herşeyde olduğu gibi %10 hata payını göze alıp 132 km ortalamaya ceza yazılmaması lazım. tabi arabalar için yazıyorum bunu.

çok itiraz gerçekleşip muhtemelen bazı kuralları ya iptal edilecek yada değişecek uygulamadır bence
hesabın var mı? giriş yap