aynı isimde "transformers" başlığı da var
  • 1986 yapımlı transformers çizgi filmi. o bildiğimiz transformers karakterlerinin hiçbiri burada yoktur. optimus prime, ironhide, jazz, bumblebee, inferno, starscream gibi birçok ünlü karakter filmin hemen başında ölmektedir.

unicron adlı gezegen ile işbirliği yapan megatronun, daha sonradan galvatron'a dönüşüyor, autobotları yok etmesi için verdiği uğraş yine temel konu. fakat burada sadece decepticonlar ve autobotlar yok. değişik gezegenlerden de robotlar bulunmakta.

matrix'i kullananan hot rod, kendisi de rodimus prime'a dönüşmektedir, unicron'u ve galvatron'u yok ederek tüm galaksilere barışı getirmiştir.

--- spoiler ---

artık evrende yeni bir şeytani güç var.
    yoluna çıkan her şeyi yok eden canavar bir gezegen.

--- spoiler ---

küçükken nasıl çizgi filmini izlemek için erken kalkıyorsak, ki öğleden sonra da vardı, bu filmi de izlemek için erken kalktım. jenerik müziğyle kendimden geçtim, havada uçan uçaklar, karada giden arabalar, savaşlar, bir dakika durmayan atraksiyon beni eski günlerime götürdü. filmi izlememiş olanların mutlaka bir yerden bulup izlemelerini tavsiye ederim. sırf o eski günlerin anısına.
  • çizgi filmlerin gerçekten "çizgi" film olduğu 80 sonu 90 başı dönemini mükemmel yansıtan eser. film; gerek esas oğlanların başının bitten bagajlarının pistondan kurtulamaması olsun, sürekli ortalıkta kolun bacağın uçması herkesin gerek hatır hutur yenerek gerek bombayla parçalanarak patır patır dökülmesi olsun,o yıllar da sıkça yaşanan "ninja kaplumbağaları izleyen gençler döner bıçaklarıyla saldırdı" temalı haberlerin çıkış sebebini gözler önüne seriyor.transformers the movie; transformerla,ninja kaplumbağalarla, bejamin ve kaptan tsubasa ile çizgi filmlerde gördüklerini akşam eve çağırılana kadar sokakta arkadaşları üstünde deneyleyen jenerasyonu -shredder'in yüzünü gördüğümüz ninja kaplumbağalar çizgi filmi ile- en iyi anlatan uzun metraj eserlerden biri oluyor böylece.

--- spoiler ---
    filmin sonlarına doğru galvatron'un, daha önce suyun altında altında -uzaylı olmasından dolayı olsa gerek- herhangi bir element ya da bileşik solumaya ihtiyaç duymadığını gördüğümüz hot rodu bilfiil boğarak öldürmeye çalışması ise gülümseten vahşet detayları arasında.

--- spoiler ---
  • transformer'ların çöp gezegendeki robotlarla güçlerini birleştirme olayını halay çekerek kutladıkları filmdir. bildiğin çembersel halay, bir o yana bir bu yana dönen bir çember. bir sola doğru, bir sağa doğru sallanan bacaklar. çemberin ortasında ise en oynaklarından 3 robot. böyle değişik figürler, adeta kolbastı. yani tam bir düğün havası. şu entryde bir gram abartı yok yeminle. bu arada filmin kurgusu çok kötü.
  • --- spoiler ---

galvatron unicron ne derse onu yapmak zorundadır ve kişisel hatasından dolayı halihazırda deceipticonların kontrolündeki cybatron un unicron tarafından yokedilmesini unicronun midesinde kara kara düşünürken hot rodla karşılaşır. önce hot rod a unicronu durdurmak için işbirliği yapmamız gerek der. bunu der demez unicron galvatrona işknce ederek hot rodu oldurmesini yoksa kendisini yaşatmayacağını söyler. hot rod galvatrondan zaman kazanmak için kaçarken pişman bir şekilde dönüştüğü şeyin bütün gezegenine malolduğu gerçeği ile hot rod a şöyle der

-kaçma hot rod sonuçta hepimizin ölmesi gereken bir zaman var.
    --- spoiler ---
  • bütün sinema serisini izlememe rağmen o metal yığınlarını hiç sevemedim. fakat ay meselesini, dinozorların yok oluşunun robotlara bağlanması keyifliydi. fantastik filmleri izlediğimde ulan acaba gerçek olsaydı tarih nasıl yazılırdı, neler değişirdi, insan nesli tükenir miydi. o kadar fantastik türün yanında insanoğlunun akıbeti ne olurdu. belki de köle olurdu insanoğlu..
    ve güzel yapımlar hepsi ama öyle özel varlıkların insanlarla dost olabilmesi? sırıtıyor
  • çocukken çizgi filmini ne kadar sevdi isem filminden de o kadar nefret ettim. abi robotun götü neresi başı neresi anlayamıyorum, her seferinde optimus bu mu, yok o kimdi diye soruyorum, yüz tanıma programım çalışmıyor bunların üzerinde. izleyen nasıl izliyor bilmiyorum.

edit: bir de inanılmaz yorucu filmleri. sürekli aksiyon sürekli aksiyon. bi es verin kardeşim, bi kafamız dinlensin.
  • çizgi filmini (transformers armada) çok severdim. filmleri hakkında da şunu yazayım:

yenilenlerin intikamını izledim, şu anda ay'ın karanlık yüzünü izliyorum. dikkatimi çeken iki şey şu : iki filmin de görsel efektleri çok iyi ama esas kadın karakterler bir boka yaramıyor. çocuk senin götünü mü kurtaracak yoksa dünyayı mı? yani millet güzel kadın görsün diye konduklarını biliyorum. ama ben sam adlı çocuğun yerinde olsam aklım bir onda bir bunda kalır. senaryo bu yönden sıkıntılı. bir işe yaramıyorlar aşk meşk konusundan başka. silah tuttukları da yok. sürekli elinden tutup kızı bir yerlere götürüyor. bu sadece amerikan sinemasının sorunu değil. dünya sinemasının da. zor zamanlarda kadınlar süs niyetine duracaklarına sorumluluk almayı öğrenseler ve bunu insanlığa aşılasalar gerçek hayatta da birçok şey değişecek. fakat hep klişe. anca seeeemmm , ooooo, buuuu (o, bu başka kişilere örnek olarak yazdım. ) falan diyip çığlık atıyorlar. ama efektler güzel

ayrıca kızlar değişmiş. ilk iki filmde sanırım megan fox vardı. şimdi ise bir başkası. son olarak son filmde oyuncular değişiyor herhalde. ne saçma ya. hikâyeyi kiminle başlayıp devam ettiysem onunla bitir. ne bu şimdi?

edit: bu filmi de bitirdim. yenilenlerin intikamı ay'ın karanlık yüzü'ne bin basar. yi ve aky diyerek kısaltma yaparak devam ediyorum. yi daha tarihsel ve daha fazla bir temele sahipti. bir sürü farklı mekan vardı. robotların tarihi ve geçmişi çok güzel anlatılmıştı. mesela mısır piramitlerine yerleştirilen yapı , petra 'da tablo duvar arkasına saklanan matris, gözümüzün önündeki bazı araçların aslında robot olması vs. bunlar yaratıcı ve renkli şeylerdi. ayk 'de böyle bir şey yoktu. belki de geçmişlerini iyi anlatıldığı düşünüldü ve savaşa geçildi. ben açıkçası tarih ve hikaye sever olarak yi 'yi daha iyi buluyorum. aky bana basit uzaylı filmlerini hatırlattı ve basitti . yani uzaylılar saldırıyor, sen de karşılık veriyorsun. bitiyor. bir de bu seride şöyle bir saçmalık var. tüm dünya'nın götüne çomak sokmaya çalışan bir düşman var ama karşılık veren sadece amerikalılar. ya diğer ülkeler niye bir tane uçak bile yollamıyor? dünya hepimizin dünyası. yani amerika kadar teçhizatımız olmayabilir ama uçak , asker yollanabilir. işte amerikalılar biz kahramanız diye basbas bağırmak istiyorlar ve zaten bağırıyorlar da . son birkaç yıldır dünya film sektöründe bir daralma var diyorlardı. mesela bizim ülkede artık daha çok yerli film izleniyor sanırım ya da filmine göre değişiklik gösterse de türk pazar payında türk filmleri daha fazla pay almaya başladı. emin değilim. ama istedikleri karları elde edemedikleri gerçekmiş. belki de bundandır. aynı tür saçma salaklıkları çekerseniz insanlar artık izlemez. özellikle amerikan film muhalifi türkler:)
  • sanırım yenisi yolda. bıkmadı adam. manyak mıdır nedir.
  • ilk transformers filmi yani 2007 yapımı olan film harika bir soundtracke sahiptir. her şarkısı ayrı güzel olduğu için tek tek paylaşıyorum şarkıları. alternatif rock veya rock sever biriyseniz hepsini tavsiye ederim.

what i've done - linkin park (klibi de baya güzel)

doomsday clock - smashing pumpkins

this moment - disturbed

before it's too late - goo goo dolls

pretty handsome awkward - the used

passion killing floor- h.i.m.

end of the world - armor for sleep (favorim)

retina and the sky - idiot pilot
hesabın var mı? giriş yap