şükela:  tümü | bugün
  • özellikle televizyon vergisinde rastladığımız bir çeşit kesinti.
  • (bkz: trt/#10829891)
  • (bkz: aslan payı)
  • düne kadar bu kadar işe yaradığını bilmezdim. ben, cebimden araklanan herhangi bir vergi gibi zannediyordum; zaten çok da değildi. ayda bir lira, on binlerce kişinin aynı anda fasıl yapabildiği dev stüdyoların spotuna kablo bile olamaz. ama dün trt 1'de before sunrise yayınlanırken, tam öpüşecekleri sırada sansür girdi, görüntü atladı. televizyonda yayınlanan tüm filmlere lanet edip uzun zamandır izlemek istediğim bu şahane filmi gittim bilgisayarda izledim. göz göre göre öpüştüler lan! inanabiliyor musun? bir kız bir oğlanı, yeni tanışmış olmalarına rağmen hem de dudağından öptü. bir kere de değil, ar damarları çatlarcasına öpüştüler.

işte o trt payının değerini bir kez daha anladım. ahlaksızlığı engelliyordu, devlet eliyle insanların birbirlerini durduk yere öpüp sevişmelerini engelleyen muteşem bir kontrol mekanizmasının, elektrik faturasında bile yerini almış hediyesiydi o bir lira. o olmasa, insanlar yolda yürürken bile birbirini sikmeye çalışırdı. din elden gider, batının görüntü teknolojisi ile birlikte ahlaksızlığını da alırdık. ama neyse ki, trt beni ve tüm gençleri bu durumdan korudu. bana su verdi.

ironi yaparken bile gülmüyorum, öyle kalın kafalı adamlar köşeleri tutmuş.
  • yüzde % 2 olarak alınan vergi mi haraç mı neysedir.elektrik faturalarında %2 dir bu arada belirteyim,diğerlerini bilmiyorum.işin ilginç kısmı elektrik faturasında enerji tutarı bölümü var,oranın üzerinden alınıyor bu.

enerji tutarı*trt payı + enerji tutarı*enerji fonu + enerji tutarı*bel.tük.ver = toplam

bitmedi daha,bu toplamın üzerine bir de %18 kdv ekleniyor.verginin üzerine bir daha vergi.yapılması gereken enerji tutarının üzerinden normal kdvyi koyup toplamanız lazım ya,öyle değil.

enerji harcaması 100,00 ytl
    enerji fonu %1 1,00 ytl
    trt payı %2 2,00 ytl
    bel. tük. ver. %11,5 11,50 ytl
    toplam 114,50 ytl

kdv %18 20,61 ytl
    genel toplam 135,11 ytl size ulaşan fatura bu.

fakat doğrusu şu şekilde olması gerekiyor.

enerji harcaması 100,00 ytl
    enerji fonu %1 1,00 ytl
    trt payı %2 2,00 ytl
    bel. tük. ver. %11,5 11,50 ytl

kdv %18 18,00 ytl
    genel toplam 132,50 ytl

bizden 2,61 lira fazla mı alınıyor yoksa ben yanlış bir hesap mı yapıyorum anlayamadım. 24-25 milyon abone olduğunu düşünürseniz,vay ki halimize.
  • ödenmesi zorunlu olmakla beraber ödendiği zaman ödendiği ücret üzerinden bir de kdv tutarı ödemeniz gerekiyor. yani hem payı ödüyorsunuz hem de zorlama ödeme alan yer bir de diyor ki:" arkadaşım bana ödeme yaptığın için bide bunun kdv sini ödemelisin." diyor. ben fiş almasam kdv'yi düşürür müsünüz?
  • yüzde 8 trt payı alınanlar

cep telefonu
    işıldak
    saat
    kulaklık
    fotoğraf makinesi
    adımsayar
    kalem
    banyo sistemleri
    navigasyon cihazı
    koşu bandı
    buzdolabı
    internet radyo cihazı
    dvd-vcd player

yüzde 16 trt payı alınanlar

set top box cihazı
    fm ya da tv tuner kartı
    mp3/mp4 çalar
    uydu alıcısı
    ev sinema sistemleri
    liste dışındaki diğer cihazlar

yat ve uçakta değerden alınacak

kara taşıtları % 0.8
    hava ve deniz taşıtı % 0.01 (on binde 1)

listeye bakildiginda akla gelen tek $ey bildigin haractir. i$ildak ne ya ? ko$u bandi ne ?

nelere vergi koysak diye oturup du$unen bir heyet var,
    bu heyetin trt vergisini,payisini, haracini du$unmesi hadi bir nebze kabul edilebilir.

ancak bu vergi kapsaminda i$ildaga da vergi keselim, ko$u bandindan da vergi alalim diye oneri getiren var.

ali$veri$ sitelerine girip en cok satanlari listeleyip vergi onerisi getiriyo adamlar $aka gibi.

edit:imla
  • 2010 yılındaki süper lig ihalesinin trt ve türk telekom ortaklığına kalması durumunda haliyle vatandaşın üstüne binilmesi gerekiyor. trt payı, bu hazırlık çalışmalarından sadece biridir.
  • hürriyetin başarılı sürmanşetiyle "trt'den deli dumrul zammı" olarak nitelendirdiği yeni vergi artışıdır.

http://www.hurriyet.com.tr/…mi/12759155.asp?gid=229
  • (bkz: trt bandrolü)