şükela:  tümü | bugün
 • bir askerin açtığı dava sonucu çıkan karar.

  orta edit: ben hakim olsam "lan, 'aslanım' deyince aslan mı oluyorsun, siktir git orospu çocuğu" derdim.

  iyi ki hakim olmamışım.

  --- spoiler ---

  neden böyle bir emir yayınlandığını araştırdığımda şu bilgiye ulaşıyorum: kendisine 'oğlum' diye hitap eden komutanına, 'bana ‘oğlum' demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor. böyle bir hakareti kabul edemem' diyor ve komutanını mahkemeye veriyor. genelkurmay karargahı da bu davranışında, askeri haklı görmüş ve çözüm olarak bir daha 'oğlum, evladım, yavrum' gibi sözcüklerle hitap edilmesini yasaklamış.
  --- spoiler ---

  http://odatv.com/…-anlami-cikiyor-2811171200_m.html
 • acemilik döneminde bir üsteğmen eğitim sırasında asker arkadaşıma oğlum dedi. çocuk da dedi ki yalnızca babam bana oğlum diyebilir komutanım. sonra komutan dedi şu mala söyleyin kısa dönem dövmedim ilk olur.
 • takımımdaki askerlere en çok kullandığım hitap şekli "oğlum" du. ne diyecek lan bu komutanlar başka? şaka gibi karar.
 • balıkesir bakım okulu, er eğitim taburunda askerliğimi yaparken (ortalama 3000 acemi asker ve %80i hapisten geliyor) acemi askerlerden birisi gözümün önünde "sen bana oğlum diyemezsin" diye bağırarak kendini doğramıştı. takım çavuşu hadi oğlum sıranıza geçin demişti.
  yerinde bi karar olmuş.
 • dili düz mantıkla anlayan bir adet işsizin açtığı dava sonucu işsize uyan mahkemenin verdiği karardır. koskaca kurumların işi yok gücü yok böyle salakça davalarla uğraşıyor. askerlikle ilgili tüm meseleleri çözdün sıra buna geldi.
 • asırlardır efsanelere konu olan tsk, son dönemdeki gelişmelerle artık kainatın en müthiş ordusu haline gelmiştir. önce duadan tanrı kelimesinin kaldırılıp allah kelimesinin konması, sonra bu karar. sevinçten ne yapacağımı bilemiyorum sözlük. yaşasın şanlı ordumuz!

  o çuvalları geçirmeyecektiniz olum.
 • absürt gibi görünse de, doğru olandır. oğlum, yeğenim, kardeşim gibi yakınlık-akrabalık bildiren hitaplarda, karşınızdakinden biraz da olsa iyi niyet, sevecenlik, hoş görü falan arıyorsunuz, bekliyorsunuz. bir de türk insanının her şeyi gayrı resmi, kayıt dışı iş yapma alışkanlığının bir sonucudur bu. bu şekilde hitaba başlayan esnaf, genelde fiş kesmez, müdür-amir öğrencinin-çalışanının pek çok olumlu-olumsuz şeyini sümen altı eder, işine gelince ortaya döker.
 • komutanlar artık oğlum yerine ; aslanım, koçum, yiğidim gibi gaz verici sıfatlar yada canım, cicim , şekerim gibi sevgi cümleleri kursunlar tam olsun.

  anlı şanlı tsk'nın düştüğü dertlere bak.
 • "tsk'da emir komuta zinciri kaldırılmalı"

  yazmadan önce 10 kere okudum, bir nüans mı var anlayamadım. bildiğin son zamanlarda duyduğum en salakça laf olabilir. ama yine de emin olamadım amk bir şeyleri mi kaçırıyorum?

  edit: yarım akıllı kaçmış.

  tsk'nın yeniden yapılanması için madde madde öneriler sunan bir aklıevvelin ilk maddesiydi.

  sebebini özel mesajla soran bir arkadaşa; "çünkü askerlere eziyet ediyorlar taam mı?" diye cevap vermiş.

  ilginç kafalar vesselam.