şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: turan)
 • turan üretimi yapılan meslek. arıcılık gibi bişey.
 • turancılığı ırkçılıkla eşanlamlı görmek pek bilimsel bi yaklaşım değildir. turancılık türk ırkından olanların değil, türkçe (ne ne kadar türkçedir sorusu tartışmaya açık olmak üzere) konuşan toplulukların bir arada yaşamak ya da birlikte hareket etmek ideali olarak tanımlanabilir. türkiye türklerinin bir kırgıza nazaran, bir yunan ya da kürtle daha çok benzeşmesi de turancılığı boş bi meslek haline getirmez. turancı olup ırkçı olmamak da çok mümkündür aslında. ama sanırım problem, kavramın mantıki olabileceğini değerlendirmeden, romantik olduğunu varsaymaktan kaynaklanıyo. ve bu tutum hem turancı olanlar icin, hem de onun karşısında olanlar için de aynı (genellikle tabii)...
 • özbek katliamıyla uzaktan yakından alakası bulunmayan ideoloji. türkmenler ya da kazaklar ya da azeriler özbekleri özbek oldukları için öldürmüş olsaydı alakası olabilirdi. bir devletin içindeki böylesine kanlı bir iç siyasi hesaplaşma olsa olsa o devletin rejimi ile ilgili ipuçları verebilir, dış siyasetiyle ilgili değil, turancılıkla ilgili hiç değil.
 • avrupadaki 20yy başında milliyetçilik akımının ortaya çıkmasıyla dengeler değişir.ortaya çıkan milli devletler tarihlerindeki kökenlerinin izlerini sürmeye başlar.bu sırada macaristandaki bir grup entelletüelinin öncülük ettiği akım olarak ortaya çıkar turancılık.kurdukları dernekle isimlerini duyurmaya başlarlar.bu derneğin ismi ve ve dernek hesabına çıkan derginin ismi de turandı.

  bugünkü turancılık anadolu'ya macaristandan ithaldir.yine türkçülük akımı da anadoluya göçen tatarlar tarafından getirilmiştir..
 • genellikle türkçülük ya da pantürkizm'le karıştırılan, 19.yüzyıldan ikinci dünya savaşı sonuna kadar macaristan ve türkiye tarihinde ihmal edilemeyecek bir rol oynamış olan fikir akımı. pantürkizm ve türkçülükten farkı, turancılığın sadece türkleri değil tüm turani halkları yani macarları,finleri,estonları,moğolları,samoyedleri,mançuları hatta bazılarına göre japonları ve korelileri de kapsamasıdır.

  özellikle pal teleki gibi karizmatik bir siyasi şahsiyetin etrafında macaristan'da bir hayli dominant bir ideoloji haline gelen turancılık ikinci dünya savaşından sonra tamamen marjinalleşmiştir.birinci dünya savaşındaki silah arkadaşlığından macaristan'ın mihver'e katılmasına kadar çok yakın olan türkiye-macaristan ilişkileri,özellikle eğitim gibi alanlarda yoğun bir işbirliğine sahne olmuştur,budapeşte'de türk kültür dernekleri açılmış,tuna kıyısındaki başkentteki üniversitede pek çok türk genci eğitim görmüştür.öte yandan pek çok macar kültür adamı da türkiye'de bulunmuştur; bela horvath- ki anadolu'ya budapeşte turan cemiyeti tarafından gönderilmiştir-,bela bartok gibi...keza 1940'ların türkiye'sinde sovyetlere karşı savaşan finlere büyük bir sempati oluşmuştur.

  türk milliyetçiliğinde ise 1960'lara kadar az çok görülen turancı etkiler,1969 kongresinden sonra mhp'nin islami referanslara ağırlık vermesiyle silinmiştir.gerçek turancılık,türkçülükle karıştırılmaması gereken eski bir doğu avrupa ütopyasıdır.

  ayrıca:
  (bkz: arminius vambery)
  (bkz: zeki velidi togan)
 • emperyalist ve ırkçı bir ideolojidir.
 • turkiye turkleri disinda kimsenin ciddi bulmadigi utopya...

  hatta, birakin kazak, turken ve uygur turklerini, turkiye turklerine en yakin turk soyu kabul edilen azerilerin bile mumkun oldugunca uzak durmaya durdugu dusunce oldugunu belirtip, artik azerbaycan'da, turkiye'de yapilmis filmlerin azeri lehcesinde dublaj yapilmadan yayinlanmasinin yasaklandigini da belirteyim...

  bunun sebebi cok basit; azeri kulturunu ve dilini korumak!

  tek millet, iki devlet diye bir sey var azerbaycan ve turkiye arasinda, hatirlatayim mi?