şükela:  tümü | bugün
  • güvenlik sorunu en başta geliyor ama daha ilginç bir neden varmış:

diktatörlüğe para kazandırmak istememeleri.

kim çıkarıyor diktatörlükle yönetildiğimizi ya... çok ayıp

neymiş? anayasa askıdaymış... yalan!

neymiş? bankaların, şirketlerin kaderi bir kişinin iki dudağı arasında imiş... yalan!

neymiş? medya dikensiz gül bahçesine döndürülmüş... yalan!

neymiş? muhalifler her şekilde sindiriliyormuş... kuyruklu yalan!
  • türkiye'de terörizm tarihi sebebiyledir. resmi kaynaklar aldatıcı olsa bile düz insan algısıyla bu bile yeterlidir.
    şahsen tatile giderken, bir ülke ziyaret edecekken ülkenin terörizm geçmişini incelemem. evet ben düz insanım. ama en azından bir fikrim vardır. o ülkede yabancılara nasıl yaklaşılır, nasıl kazıklanır, nerelere gidilir nerelere gidilmez gibi. direkt yemek istemediğiniz kazıklar yoksa bunlara bir göz atarsınız.
    evet, biz bir turizm katiliyiz.
    imla.
  • (bkz: türkiye)
  • biz buradan gitmek için fırsat kolluyoruz, burayla hiçbir bağlantısı olmayan insan neden gelsin?

doğal güzellik desen her yıl daha da kötüye gidiyor. kirleniyor, kalabalıklaşıyor, köşeyi tutmuş çakallar 1 liralık malı 10 liradan çakıyor. saygısızlık desen alası var. müşteriysen adam yerine konuluyorsun, değilsen "pis gavur"sun.

e hemen yanı başımızda yunan adaları var, hizmet güzel. fiyatlar 1/3, 1/5 oranında. insanlar güler yüzlü. komsi diyor, merhaba diyor peşinden ayrılmıyor.

kültür desen, istanbul'a gelsen patlayacak mısın, gasp mı edileceksin belli değil. fahiş fiyatlar burada da var. üstüne bir de kaos, trafik, kirlilik, kalabalık.

dışarıdan baksan sen gelir misin? ben hayatta gelmem. mümkün mertebe tatillerimi yurt dışında geçiriyorum. belki aşağı yukarı aynı paraları harcıyorum, belki daha fazla harcıyorum ama yaptığım tatilden de keyif alıyorum.

ekstra olarak, fırsatını bulsam bir an durmam giderim bu ülkeden. çünkü bu ülkeden bir bok olmaz artık. korkunç bir bataklığın içinde ve kurtulması mümkün değil.
  • taşak mı geçiyorsunuz? marmaray'da her girişte gün boyu çanta bavul kontrolü rutin işlem uzunca bir süredir. her gün çantamı açıp gösteriyorum. ehliyetsiz araç kullanırsan cezalandırılabilirsin ama ülke yönetmek herkese serbest.
  • yurdum insanının, esnafının "turist; kandırılacak, sevişilecek kişidir" algısından olabilir. turistik bölgelerin esnafı yıllardır aynı klişe cümleyle isyan eder; "turist otelden çıkmıyor" şeklinde, turist niye otelden çıksın ki? 2 liralık malı 30 liraya almak için mi çıksın adamlar?
    bir araştırmaya göre; bir müşteri memnun olduğu ürün, hizmeti ortalama 4-5 kişiye anlatırken memnun olmadığı ürün, hizmeti ortalama 8 ila 13 kişiye anlatır.
  • beyler uzun uzun düşünmeye, methiyeler düzmeye gerek yok. cevap basit..
    her konuda olduğu gibi, bu konuda da sonuç aynı..
    ezilenlerin gür sesiidir o! (bkz: uzun adam)
  • fırsat maliyet diyelim; turkiyeye gelmezse nereye gidebilir?
    dusuk ve orta butceli bir tatil icin yunanistan-hirvatistan (avrupa bolgesi icin) ancak su anki rakipler misir ve fas bence (gruptaki kalitesizlige bak-inter toto grubu gibi ak). neden? guvensizlik duygusu, gece hayatinda kalitesizlik ve ucrette sokusturma bu üç müslüman turizm ulkesinde var. üstüne yabanci medyalardaki sürekli aşağılanan tutum da göz onune alinirsa; hizmet kalitesi ve dogasiyla nerdeyse ayni seviyemzde, guven duygusu daha yuksek ve fiyatta sokusturma olmayan yunanistan bu gruptan birinci cikar. biz de kacan turistin arkasindan fatih terimin gol yerkenki dudak hareketleriyle üzülürüz
  • çünkü turizm bir imaj işi.

adrenalin bağımlısı falan değilse hiç kimse güvende hissetmeyeceği çağrışımları kötü olan bir ülkede tatilini geçirmek istemez.

90'lı yıllarda kürtlerle sorunu olan, demokrasisi aksayan fakat seküler ve avrupalı olmak isteyen bir türkiye vardı. evet o zaman da bir bok çukuruyduk ama şu an ab üyesi olan çoğu ülkenin o zamanlar vatandaşlarına parlamento binasının bahçesindeki çimleri yiyin diyen* boktan ex-komünist ülkeler olduğunu da unutmayın. iyi bir yerde değildik kötü bir yerde de değildik ama iyiye gideceğimize dair umutlarımız vardı.

2002'de malum partinin seçilmesiyle beraber süregelen "müslüman demokrat" akp algısı her ne kadar layikçi teyze diye aşağılanan kesim tarafından reddedilse de yurtiçinde ve yurtdışında seküler avrupa wannabesi ülke yerine bu ılımlı islam ülkesi imajı daha çok sempati topladı.

2007'ye kadar mükemmel sonra ise kör topal idare eden bu durum gezi parkı tatsızlığından itibaren tepe taklak inişe geçti ve sempatik ılımlı islam ülkesi birden asarım keserimci ve aşırı radikal özüne geri dönerek dünya üzerinde bir nefret odağı haline geldi. haklı haksız bu eleştirilerle beraber artan terör olayları ve suriye savaşı da duruma noktayı koyan gelişmeler oldu.

yani kusura bakmayın da hem asarım keserim hem de ülkeye turist yağsın, yatırım gelsin, para dönsün olmuyor. sanayi üretimi olmayan ve ekonomisi hizmet sektörüne bağlı bir ülkenin dünyadan kendini izole ederek ayakta kalma şansı yok.
  • (bkz: canlı bombe)
    (bkz: terör)
    (bkz: adi moody's)