şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kar eden kit neden satılıyor şeklinde eleştirilen velakin türkiyenin de taraf olduğu bir anlaşma gereği 2004 yılına kadar tekel özelliğinden kurtarılması (yani birden çok şirkete satılması) zorunluluğu olduğu bilinmeyen yılan hikayesi.. kar etmesinin uyguladığı tekelci zihniyet sebebiyle olduğunu ve 2004 yılı yaklaştıkça satış değerini düşmesini gözardı etmek ne büyük gaflettir.
 • arapsacina donen , ntvmsnbc news alert de 2 dakkada bi mesaj gelmesine sebep olan olay.
 • 2003 te tekel hakkinin bittigi hatirlaninca basvurulan elden cikarip kurtulma yontemi
  yap-batir-sat sistemi.
 • kemal dervis in keske turklere satilsa diyebildigi olay. imf nin 15 milyar dolari verme ko$ulu.
 • adamlar panik falan yapıyo,satamayız falan diye...hiç merak etmesinler türkiye gibi ortadogu ve asya yı,avrupa ya bağlayan bir konuma sahip olan ülkenin,telekom şirketini herkes alır...walla benim param olsa ben de almak isterim yani.....
 • yılda bir milyar dolar kar eden, yıllık cirosu 4 milyar dolardan fazla, kasasında 2 milyar dolar parası olan, 60 bin kişiyi istihdam eden bu kuruluşu hem de yabancılara satma zorunluluğu ile beraber en fazla 2.5-3 milyar dolara satma çabası. hiç bir akıl, mantık kabul etmez gibi görünüyor eğer telekomun 1-2 yıl içinde batacağını ve personel tazminatlarının devletin başına kalacağına dair kesin bir öngörü yoksa ortada. bunu 10 milyar dolara satsak bile alan yabancı şirket geniş sosyal güvenlik hakkından istifade eden personelin önemli kısmını atmaya çalışacak, altyapı yeniliyorum diye kendi memleketinden yine kendisine ait telekom ekipmanı üreticisinden fahiş fiyatla donanım ithal edecek ve böylece sürekli sıfıra yakın kar veya zarar göstererek parayı yurt dışına çıkarıp mümkün olduğunca az vergi verecek vs. vs.
  ve banka özelleştirmelerinde gördüğümüz, serbest piyasa ekonomisi şaheseri 30-40 milyar dolarlık kazığın daha düşük ölçeklisini yememizle sonuçlanacak hoş bir serüven olacaktır.
 • satılmış telekom satılmış telekom diye nidalar atılabilecek durum.
 • borç ödemek için bilezik bozdurmayı hatırlatan eylem.
 • ulusötesi iletişim tekellerinin iştahını kabartan telekomun, imf ve dünya bankasının da zorlaması ile satılması olayıdır. özellikle alanında tekel konumunda bulunan ve daha uzun yıllar bu şekilde devam edecek gibi görünen türk telekom yurdun iletişim altyapısı gibi sonderece stratejik ve kritik bir sorumluluğa sahiptir.
  telekom özellikle kar elde edemeyeceği yörelerde de iletişim sağlayarak ulusun iletişim hakkını kullanmasını sağlamaktadır. oysa herhangi bir özel şirket kar etmeyeceği herhangi bir bölgeye yatırım yapması mümkün değildir. özellikle kırsal alanda yaşayan yurttaşlarımızın da bu nedenle iletişim hakkının engelleneceğini varsayabiliriz şimdiden. sanmıyorumki kırsal kesimde yaşayanlar şu an internet erişimi sahibi biz sözlük yazarlarından daha az iletişim hakkına sahip olsunlar.
 • kalitesiz hizmeti, fahiş fiyatla satan bir kurum olması dolayısıyla son derece olumlu bir olaydır. yanlız esas önemli olan telekom'un satılması değil, sektöre türk telekom kadar veya en azından onu rahatsız edebilecek kadar güçlü başka şirketlerin girmesidir. yoksa yeni gelen de eski kadroyla, eski anlayışla işleri götürür ki bu durumda değişen sadece soyguncunun adı olur.